projekt poisťovne logo generali

Sprievodca sviatočným (ne)priberaním

Generali Balans 19. 12. 2018

Ako prežiť sviatky? Túto otázku si kladieme už tradične každý rok s príchodom prvých vianočných ozdôb do nákupných centier, s objavením sa prvých čokoládových mikulášikov v potravinách alebo s prvým závanom mrazu za oknami.

Väčšina z nás si myslí, že povianočné kilá navyše má určite na svedomí ten štedrovečerný vyprážaný kapor alebo dupľa kapustnice s chlebom po polnočnej omši. Nuž, mám pre vás jednu dobrú správu – nazvime ju predčasný vianočný darček. To, či si Štedrý deň užijete v hojnosti a so všetkým, čo k nemu patrí, má na vaše celoročné zdravie a figúru úplne minimálny dopad.

Dokonca ani to nelichotivé číslo na váhe, keď sa na ňu 1. januára postavíte, nemá pravdepodobne nič spoločné so štedrovečernými gastronomickými radovánkami.

Vianočné priberanie považujem tak trochu za legendu, ktorej pripisujeme väčšiu dôležitosť, než by si zaslúžila. Väčšina z nás sa so sviatočným režimom vysporiada celkom prirodzene a pokiaľ človek nemá sebadeštruktívne sklony a nepostaví sa na váhu ešte predtým, než stihne stráviť posledný vanilkový rožok, nejaké to kilo navyše ani nepostrehne.

Tá druhá, podľa môjho názoru podstatne menšia skupina, ktorá rok čo rok zápasí s vianočným priberaním, nafukovaním, únavou z „obžerstva“ či ďalšími typickými symptómami, si musí uvedomiť, že tá prvá ruka k dielu sa začína prikladať už týždne pred tým, než zasadneme k štedrovečernému stolu.

Sprievodca sviatočným (ne)priberaním

Kde to teda všetko začína?

December predsa ani zďaleka nie je len o troch sviatočných dňoch. Stačí spomenúť mikulášske sladkosti, ktoré deťom statočne „pomáhame“ dojedať snáď ešte aj v novom roku. Ďalej vianočné večierky, kde alkohol tečie prúdom či vianočné trhy, ktorých symbolom sú punč, lokše aj cigánske pečienky.

Pečie a ochutnáva sa navyše už týždne vopred. Beháme po návštevách, stretávame sa so starými známymi na pohári vínka. Toto všetko nám dokáže nahnať kilá navyše, pravda, ak to nevyvážime dostatkom pohybu a inak si neupravíme energetický príjem.

Vedeli ste, že jedna trojhodinová návšteva vianočných trhov pre vás môže znamenať energetický príjem, ktorý je rovný celodennému odporúčanému energetickému príjmu pre človeka vašej hmotnosti, výšky a veku?

Priberanie je vždy o tom, že prijmeme viac energie, ako vydáme. To, či sa tak stane, máme však vo vlastných rukách.

Ako na to?

Sprievodca sviatočným (ne)priberaním

Zopár mojich tipov

Ak máte vo zvyku pravidelne cvičiť, nájdite si na to čas aj počas sviatkov

Pokiaľ ste si plánovali dať pauzu od tradičného režimu, doprajte si pohyb aspoň v podobe výletov, prechádzok a obľúbených športových aktivít ako napríklad lyžovanie či bežkovanie.

Ak máte k dispozícii krokomer, uistite sa, že denne prejdete aspoň 7-tisíc, ale ideálne 10-tisíc krokov.

Prejsť sa choďte aj po každom ťažšom jedle

Je to okrem iného aj výborný liek na výčitky.

S každým dezertom sa vždy s niekým podeľte

Polovica štrúdle znamená polovičnú porciu kalórií. Ak by ste si chceli vybrať zákusok, pri ktorom zhrešíte najmenej, zaostrite na koláče z piškótového cesta, bábovky či zákusky plnené tvarohom a ovocím.

Sprievodca sviatočným (ne)priberaním

Najväčší pozor si dávajte na koláče z lístkového cesta, rôzne krehké vianočné pečivá, ktoré už v malom množstve obsahujú veľa tuku, napríklad linecké kolieska, a na koláče plnené orechovými či makovými plnkami.

Pri konzumácii alkoholických nápojov si dávajte špeciálny pozor na typické vianočné likéry a koňaky

Tie totiž okrem samotného alkoholu obsahujú aj energiu v podobe cukru, vajec a ďalších prísad. Ak na návšteve nechcete odmietnuť prípitok, odporúčam zvoliť si suché víno, ktoré neobsahuje toľko alkoholu, iných pridaných kalórií a navyše ho viete popíjať vo vlastnom tempe.

Doprajte si naozaj sviatočné pokrmy

Ak už máte zhrešiť, nech je to radšej niečo tradičné, čo si dávate počas Vianoc, než klasická sladkosť alebo pizza, ktorú si môžete dať kedykoľvek počas roka.

Sprievodca sviatočným (ne)priberaním

Nevynechajte žiaden z hlavných denných chodov

Ak vynecháte niektorý z hlavných chodov, aby ste „ušetrili“ kalórie na večerné hody, budete hladní a v konečnom dôsledku toho potom zjete oveľa viac. Ak na Štedrý deň dodržiavate pôst, snažte sa zachovať pravidelný pitný režim.

Denne by ste mali vypiť 30 – 35 mililitrov tekutín na kilogram vašej telesnej hmotnosti – teda 80-kilový muž by mal vypiť 2400 – 2800 ml tekutín, ideálne vo forme čistej vody, minerálky alebo nesladeného čaju.

A to najdôležitejšie…

Ak predsa len neodoláte a postavíte sa hneď po sviatkoch na váhu, akýkoľvek výsledok berte s veľkou dávkou rezervy a nech vás namiesto demotivácie nakopne k pozitívnym a trvalým zmenám v novom roku.

Sprievodca sviatočným (ne)priberaním

Tento krásny čas je iba raz za rok, a preto si ho hlavne nezabudnite užiť!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.