projekt poisťovne logo generali

Sprievodca top slovenskými bežkárskymi trasami

04. 02. 2020

Užite si zimnú prírodu na bežkách. Vybrali sme pre vás najzaujímavejšie bežkárske trasy a miesta v okolí, ktoré sa oplatí navštíviť počas tejto sezóny.

Najkrajšie bežkárske trate na Slovensku

Prírodné krásy a športové podmienky z nás v zime robia jednu z najobľúbenejších európskych destinácií. S prvým snehom sa zimné rezorty zaplnia domácimi aj zahraničnými hosťami a na výber majú pestré portfólio športov a aktivít. Jedným z najobľúbenejších je bežkovanie.

Aj krátke 30-minútové bežkovanie párkrát do týždňa bude mať pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, zvýši kondíciu a výdrž a zrelaxuje myseľ. Pri bežkovaní dostane rovnomerne zabrať celé telo. Náročnosť a dĺžku trasy si každý ľahko prispôsobí. A vďaka krásnej scenérii je príjemné aj pre dušu.

Oproti klasickému lyžovaniu majú bežkári ďalšiu veľkú výhodu, majú čas obdivovať krásnu prírodu a kochať sa výhľadom na okolie. Trasy pre bežkárov vedú cez lesy, romantické zákutia aj drsnejší horský terén. Nájdete ich v lyžiarskych rezortoch aj vo voľnej prírode. Tu sú tie najkrajšie.

Chopok

Jedno z najväčších a najobľúbenejších lyžiarskych stredísk Jasná má skvelé prírodné podmienky na lyže, snowboard aj bežkovanie. Nachádza sa v Nízkych Tatrách na svahoch Chopku s približne 50 km upravených zjazdoviek. Trate pre bežkárov sú na severnej strane Chopku.

Sprievodca top slovenskými bežkárskymi trasami

Rekreační bežkári a seniori majú na výber z dvoch približne 5 km dlhých trás, Lúčky a Tri vody. Náročnejší, ale o to krajší terén, je na trase Biela púť, ktorá má takmer 30 km. Táto trasa si zaslúži pozornosť, pretože patrí medzi najkrajšie, celú cestu vás čakajú prekrásne prírodné scenérie.

Tatranská Lomnica

Sprievodca top slovenskými bežkárskymi trasami

Presunieme sa do majestátnych Vysokých Tatier. Pri bežkovaní tak môžete obdivovať zasnežené štíty a horskú krajinu. Nachádza sa tu aj najdlhšia trasa Vysokých Tatier, má takmer 25 kilometrov. Viac o tratiach a ich náročnosti vo Vysokých Tatrách si môžete prečítať tu. A ak túžite po dobrodružstve, vyvezte sa unikátnou lanovkou cez oblaky až na tatranskú dominantu Lomnický štít.

Štrbské Pleso

Sprievodca top slovenskými bežkárskymi trasami

Najobľúbenejšie trate v Tatranskom národnom parku sú v okolí Štrbského Plesa. Toto miesto je významné aj v našej športovej histórii, v roku 1970 bolo dejiskom Majstrovstiev sveta v lyžovaní. V okolí prekrásneho horského jazera nájdete asi 15 km upravených tratí. Na bežkách môžete obísť celé pleso a keď prituhne, vyskúšajte jedinečný zážitok – prebežkujte naprieč týmto ľadovým prírodným unikátom.

Starý Smokovec

Sprievodca top slovenskými bežkárskymi trasami

Blízko Tatranskej Lomnice nájdete toto očarujúce horské mestečko a v ňom 18 km dlhú zaujímavú trasu okolo Hrebienka. Ak sa tam vyberiete, spojte šport s návštevou Ľadového dómu vyrážajúceho dych alebo Tricklandie. Je to jedinečná galéria trick-artu a optických ilúzií, v ktorej nájdete námety slovenských ľudových povestí, rozprávok a zaujímavostí o obciach aj zámkoch.

Kremnické vrchy

Výborné bežecké trasy nájdete v srdci Slovenska pod Kremnickými vrchmi. Čaká vás aj dobrý výber z hľadiska náročnosti od rodinných tratí, ktoré hravo zvládnu aj menej zdatní, až po náročné, kde si dáte poriadne do tela. Skalka Aréna ponúka jednoduchú trať priamo na štadióne, má len pol kilometra a je skvelá pre začiatočníkov a malé deti.

Najdlhšia trasa, ktorá má čierne označenie, čiže vysokú náročnosť, ide cez Severný okruh a má 25 km. Môžete sa vybrať aj Južným okruhom, ten má 20 km. K dispozícii je pre vás ďalších šesť jednoduchých úsekov, najdlhší z nich má 8 kilometrov. V starobylej Kremnici nevynechajte mincovňu ani stredoveký hrad.

Slovenský raj

Sprievodca top slovenskými bežkárskymi trasami

V lete vyhľadávaný kus Slovenska toho ponúka veľa aj v zimných mesiacoch. Vďaka množstvu pamiatok môžete skombinovať spoznávanie so športom. Kratšia trasa vedie popri Grajnári a má 3 kilometre, dlhšia začína taktiež v Grajnári a ide cez Mlynky. Tá má až trinásť kilometrov, je však dosť náročná a potrebujete kondičku. Ak budete mať šťastie a zima bude poriadne tuhá, môžete v národnom parku zažiť nevšedný pohľad na zamrznuté vodopády.

Na skok od Bratislavy

Ak ste z Bratislavy, môžete si na krásne upravené trate doslova odskočiť. Jedinou podmienkou je, samozrejme, sneh, ktorého posledné roky býva poskromne. Bežkári ho však až tak veľa nepotrebujú a keď napadne, prekrásna zimná krajina vám čakanie rýchlo vynahradí. Na bežky sa môžete postaviť na Zochovej chate alebo obľúbenej Pezinskej Babe.

Sprievodca top slovenskými bežkárskymi trasami

Pri Zochovej chate vás čaká bežkovanie na nie celkom upravenom teréne, ale trať je skutočne čarovná, zasneženou prírodou sa môžete bežkovať až 10 km. V okolí Pezinskej Baby máte na výber niekoľko kratších trás alebo sa môžete vybrať náročnejšou až na Kamzík. Tá má dĺžku 30 km, vlnitý terén a ide po hlavnom hrebeni Malých Karpát.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.