Rady, ako postupovať pri strete s medveďom
Medveď hnedý je najväčšou šelmou našich lesov. Vyskytuje sa najmä v horských oblastiach s ihličnatými či zmiešanými lesmi a je zákonom chránený. V posledných mesiacoch médiá priniesli správy o viacerých situáciách, v ktorých došlo k stretu medveďa s človekom.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme cestovaniu a letným dovolenkám. Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Nezabudnite si na tú svoju pribaliť aj cestovné poistenie od poisťovne Generali, aby ste si užili oddych a nové dobrodružstvá bez zbytočných starostí.
Ak sa chystáte toto leto do hôr, máme pre vás niekoľko rád, ako postupovať, aby ste sa v prvom rade stretu vyhli, a ako sa zachovať, ak k nemu predsa len dôjde.
Čím sa medveď živí
Medveď je všežravec. I keď najväčšiu časť jeho potravy tvoria rastliny – ich zelené časti a plody, príležitostne konzumuje aj živočíšnu stravu, ktorú si buď sám uloví, alebo konzumuje už uhynuté zvieratá. Môže sa však stať, že medveď nájde ľahký prísun potravy v blízkosti ľudských obydlí, či už kvôli nedostatočnému zabezpečeniu poľnohospodárskych plodín, alebo kontajnerov na odpad a stane sa jeho primárnym zdrojom potravy. V niekoľkých prípadoch nezodpovední turisti medvede prikrmujú, kvôli čomu medveď stráca plachosť, keď zistí, že má od človeka prísun potravy.
Sú medvede premnožené?
Na otázku, či sú medvede premnožené, neexistuje jednoznačná odpoveď. Z ekologického hľadiska sa o premnožení nedá hovoriť. Podľa portálu medvede.sk je populácia medveďa pri prirodzených podmienkach stabilná, keďže sa dožívajú vysokého veku a majú relatívne málo mláďat. Podľa stanoviska Lesov SR však populácia medveďov za posledné roky výrazne narástla.
Stretu je lepšie predísť
Ak sa v lese pohybujete nadránom, večer či v šere, buďte ostražití. Práve vtedy sú medvede najviac aktívne. Všímajte si známky ich prítomnosti – trus, stopy alebo stopy škrabania či srsť na stromoch. Vo všeobecnosti platí, že ani medveď netúži po stretnutí s človekom, a keď vás začuje, radšej ujde. Výnimkou sú už spomínané synantropné medvede, ktoré stratili plachosť a často sa približujú k ľudským obydliam. K najhoršiemu zvyčajne dochádza vtedy, keď medveďa prekvapíte alebo ho zastihnete, keď sa práve kŕmi.
Ak sa pohybujete po turistických chodníkoch vo väčšej skupinke, riziko stretu s medveďom býva menšie, keďže ruch medveďa varuje, že sa blížite. Ak sa však chystáte do lesa bez spoločnosti, dajte o sebe vedieť. Zaveste si na batoh napríklad rolničku, pískajte si alebo tlieskajte. Ani to však nie je garancia, že vás medveď, ktorý je sústredený na potravu, bude počuť, nestrácajte preto ostražitosť. Ak vám spoločnosť robí pes, majte ho na vôdzke. Ak totiž vyplaší medveďa, ktorý ho začne naháňať, môže ho nazúreného priviesť priamo k vám.
Pozor si dajte aj vtedy, keď prší a je znížená viditeľnosť a hrozí, že vás medveď nezahliadne včas a neutečie. Pohybovať by ste sa radšej nemali ani v hustom poraste, najmä ak tam rastú lesné plody, ktoré medveď vyhľadáva.
Ak v lese kempujete, nenechávajte nikdy ľahko dostupné zvyšky jedál či odpad, ktorý by medvede mohol prilákať. Po grilovačke preto po sebe radšej hneď upracte.
Buďte mimoriadne ostražití, keď sa pohybujete po lesných cestičkách bicyklom a vo veľkej rýchlosti. Medveď nemusí mať dostatok času, aby si vás všimol, a nemusí vás včas začuť. Nerúťte sa preto do neprehľadných zákrut rýchlo a vnímajte svoje okolie.
Stretli ste sa s medveďom? Nepanikárte.
Ak v diaľke zahliadnete medveďa, ktorý vás ešte nezaregistroval, opatrne sa vzdiaľte a radšej túto oblasť opustite. Ak dokážete odísť bez toho, aby si vás medveď všimol, urobte tak. Nezačnite kričať, aby ste medveďa nenaplašili a nevyprovokovali defenzívnu reakciu.
Keď vás medveď už zahliadol, hlavne nepanikárte a nesnažte sa mu utiecť. Môže vás totiž považovať za korisť a hoci vyzerá ťažkopádne, dokáže bežať rýchlosťou až 50 km/h.
Ak je stále v dostatočnej vzdialenosti, aby sa vám vyhol, rozprávajte, aby vás zaregistroval, no nehľaďte priamo naňho, aby to nevnímal ako znak agresie. Keď si bude myslieť, že vás zahliadol prvý, s veľkou pravdepodobnosťou utečie.
Keď dôjde k stretu na blízku vzdialenosť, zostaňte v pokoji stáť a vnímajte signály medveďa, nepokúšajte sa ho plašiť. K medveďovi sa nikdy nepribližujte a nefoťte si ho. Ak je napohľad pokojný a čaká na vašu reakciu, pomaly, oblúkom sa vzďaľujte, nerobte žiadne prudké pohyby. Ak sa postaví na zadné nohy, zvyčajne to nie je znak agresie, ale zvedavosti, snaží sa vás lepšie prezrieť a očuchať. Vo väčšine prípadov k útoku vôbec nedôjde ani pri strete, a ak zachováte chladnú hlavu, medveď odíde sám.
Pozor však, ak medveď vykazuje nervózne správanie. Môže sa to prejavovať fučaním, zívaním, revom alebo výpadom vpred, aby vás zastrašil. Aj v tom prípade platí, že je potrebné sa opatrne vzďaľovať a nepozerať sa medveďovi do očí. Ak sa však medveď pohne smerom k vám, zostaňte stáť. Pri nevhodnej či prudkej reakcii môžete medveďa vyprovokovať k útoku. Ak sa tak stane, zvoľte pasívnu obranu. Ak sa snažíte medveďovi odporovať, situáciu iba zhoršíte.
Ľahnite si na brucho, aby ste si chránili životné orgány, rukami si chráňte hlavu a krk a nehýbte sa. Je ideálne, ak váš chrbát chráni batoh. Ak sa pred vami medveď iba bráni a vy sa mu poddáte, zistí, že nie ste hrozbou a zväčša prestane útočiť. Ak sa vás snaží prevrátiť, snažte sa znovu dostať do polohy na brucho.
Podľa Zásahového tímu pre medveďa hnedého je účinným obranným prostriedkom pri útoku aj sprej na medvede: „Sprej na medvede by mal mať minimálne 225 g a obsahovať 1 – 2 % kapsaicínu. Sprej by mal poskytnúť aspoň 6 sekúnd postreku s dosahom aspoň 7,5 m.“ Použite ho však až vtedy, keď medveď beží priamo na vás, nie keď robí varovný výpad.
Buďte v horách obozretní a majte pred nimi aj jeho obyvateľmi rešpekt, aby ste si svoj výlet užili v zdraví a odniesli si len krásne spomienky. Je dobré byť pre každý prípad informovaný a pripravený. Pred odchodom do hôr si preto nezabudnite nainštalovať Aplikáciu HZS a uzavrieť poistenie do hôr od poisťovne Generali, ktoré hradí aj prípadný výjazd Horskej záchrannej služby.
Zdroje: