Sú všetky spracované potraviny nezdravé?
Vedeli ste, že olivový olej, grécky jogurt či zelený čaj sú vlastne spracované potraviny? Pod pojmom „spracované potraviny“ si mnohí z nás predstavia sladkosti z obchodu či rýchle občerstvenie. Je to preto, že podľa zdravotných odporúčaní by sme sa spracovaným potravinám mali zďaleka vyhýbať. V skutočnosti sa však za spracované potraviny môže považovať všetko, od mrazeného ovocia až po predpečenú pizzu.
Spracované potraviny môžeme na stupnici spracovania rozdeliť do niekoľkých kategórií – od ľahko spracovaných až po vysoko spracované. Vedieť rozlišovať medzi jednotlivými stupňami je obzvlášť dôležité, pretože spôsob prípravy jedla podstatne ovplyvňuje to, aký má daná potravina prínos pre naše zdravie. Nedávne štúdie ukázali, že konzumácia príliš vysoko spracovaných potravín súvisí so srdcovo-cievnymi chorobami a že konzumácia štyroch a viacerých porcií takéhoto jedla denne by mohla zvýšiť riziko úmrtia až o neuveriteľných 62 %.
Čo vlastne spracované potraviny sú, ako ich rozlišovať a začleniť do zdravého jedálnička? Všetko podstatné o spracovaných potravinách sa dozviete v našom článku.
Čo sú spracované potraviny?
Spracované potraviny sú potraviny, ktoré boli už nejakým spôsobom upravené a nepredávajú sa vo svojej pôvodnej prirodzenej podobe. Táto úprava však môže spočívať v úplne jednoduchom procese, ako je napríklad umytie a zabalenie šalátu. No môže ísť aj o komplikovanejšiu úpravu, napríklad o pridanie konzervačných látok do fašírok pred ich zamrazením. Niektoré spracované potraviny sa považujú za menej zdravé práve kvôli pridaným ingredienciám, ako sú napríklad soľ či cukor zvýrazňujúce chuť, či umelé látky predlžujúce trvanlivosť potraviny.
Spracované či nie?
Najjednoduchším spôsobom, ako sa vyznať v spracovaných potravinách, je rozdeliť ich do kategórií od ľahko spracovaných až po vysoko spracované. Musíme však brať do úvahy, že niektoré potraviny môžu spracovaním získať lepšie vlastnosti, a to vďaka zvýšeniu alebo zachovaniu množstva živín. Patrí sem napríklad mlieko s pridaným vápnikom, obohatené obilniny či zelenina, ktorá bola zmrazená v najlepšom bode zrelosti, aby si zachovala najvyššiu nutričnú hodnotu. Niektoré spracované potraviny, napríklad ovocné sladené nápoje či syrové omáčky, sa naopak dôsledkom intenzívneho spracovania svojimi vlastnosťami už len vzdialene podobajú na pôvodnú nespracovanú potravinu.
Ľahko spracované potraviny
Tieto potraviny boli len čiastočne upravené a vo všeobecnosti si zachovali svoju výživovú hodnotu. Môže ísť o pasterizované, mrazené, umývané alebo vákuovo balené potraviny, napríklad ošúpané ovocie pripravené na konzumáciu, mrazená zelenina, konzervovaný tuniak, čistý grécky jogurt, tofu či panenský olivový olej.
Mierne spracované potraviny
Do týchto potravín sa často pridáva niekoľko ingrediencií, ako napríklad soľ, cukor, koreniny či oleje. Môže to ovplyvniť ich výživovú hodnotu, no neznižujú ju úplne. Ide napríklad o kvalitnejšie omáčky na cestoviny, ochutené jogurty či zmesi na pečenie.
Vysoko spracované potraviny
Vysoko spracované potraviny prešli niekoľkými úpravami a pravdepodobne obsahujú množstvo konzervačných a iných umelých látok, ktoré podstatne znižujú ich výživovú hodnotu. Patria sem mnohé hotové mrazené jedlá, sladkosti, sladené nápoje a niektoré mäsové lahôdkové výrobky.
Vyvážený jedálniček so spracovanými potravinami
Hektické dni, aktívny spoločenský život či množstvo pracovných povinností často môžu za to, že nemáme čas si uvariť z čerstvých surovín a našou poslednou záchranou sú práve spracované potraviny. Nie vždy však siahneme po tej zdravšej alternatíve. Ak sa chcete tomu vyhnúť, pozrite si zloženie a nutričné hodnoty uvedené na obale. Ľahko tak zistíte, či boli do potraviny pridané ďalšie ingrediencie a aké je množstvo cukru a soli. A ak si nie ste niečím istí, spýtajte sa odborníka na výživu, ktorý vám zároveň odporučí vhodný jedálniček na mieru.
Pri konzumácii spracovaných potravín si dajte pozor aj na konzervačné látky či transmastné tuky. Pri výbere hotových jedál uprednostnite nemrazené jedlo a ak je to možné, pridajte si k nemu malý zeleninový šalát či vymeňte zákusok za porciu ovocia. Aj takéto malé zmeny môžu mať časom veľký vplyv. Hoci nemáte času nazvyš na prípravu jedla z nespracovaných potravín, získate tak vitamíny, ktoré vaše telo potrebuje.
ZDROJE
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325330
https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/what-are-processed-foods/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318630#1-high-in-sugar-and-high-fructose-corn-syrup
ŠTÚDIE