projekt poisťovne logo generali

Ako môže technológia pomôcť vášmu duševnému zdraviu

13. 12. 2021

O duševnej pohode sa rozpráva čoraz viac, keďže problémy s duševným zdravím sú v súčasnosti hlavnou príčinou chorôb na celom svete. Združenie Liga za duševné zdravie upozornila na skutočnosť, že isté formy duševnej poruchy, ako je úzkosť či problémy so spánkom, hlási každý štvrtý až piaty Slovák

Krásne sviatočné obdobie plné duševnej pohody vám praje poisťovňa Generali. Prežite sviatky v zdraví a v bezpečí a nezabúdajte, že s nami v tom nie ste sami ani v nepredvídaných situáciách.

Zatiaľ čo zlý fyzický zdravotný stav je jednoduchšie diagnostikovať a liečiť, odhaliť zhoršujúce sa duševné zdravie je oveľa ťažšie. Predstavíme vám rôzne technológie, ktoré vám môžu pomôcť monitorovať, riadiť a udržiavať zdravú myseľ.

Nositeľné zariadenia na odbúravanie stresu

Väčšina z nás sa už stretla so zariadeniami, ktoré sledujú naše fyzické zdravie. Ale čo takto zariadenia monitorujúce našu duševnú pohodu? Náramky Fitbit môžu sledovať úroveň aktivity, poskytovať informácie o spánkovom režime a dokonca predpovedať úroveň stresu na základe vašich životných návykov. Podobne aj zariadenie Pip, ktoré zbiera údaje z pórov kože na končekoch prstov a zobrazuje spätnú väzbu o meniacej sa úrovni stresu. Vďaka zozbieraným údajom o množstve stresu budete môcť lepšie určiť, aké techniky zvládania stresu použiť na docielenie duševnej pohody. Môžete použiť meditáciu či dychové cvičenia, ktoré vám pomôžu uvoľniť sa.

Najlepšie aplikácie pre duševné zdravie

Ak práve nemáte v pláne investovať do fitness náramku, ale stále vás zaujíma, ako sa zbaviť stresu, môžu vám pomôcť mobilné aplikácie. Existuje mnoho aplikácií, ktoré pomocou meditácie či dychových cvičení pomáhajú zlepšiť duševné zdravie a príznaky depresie. Aplikácia MindDoc poskytuje nástroje, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s negatívnymi myšlienkami a záchvatmi úzkosti, ako aj identifikovať vaše osobné spúšťače a zvládnuť ich. Aplikácia Prana Breath: Pokoj a meditácia pomáha zlepšiť činnosť mozgu pomocou starovekých tradícií. Ak hľadáte aplikácie na každodennú meditáciu, nie je nič lepšie ako HeadSpace alebo Insight Timer, ktoré vás prevedú rôznymi cvičeniami pomocou vedenej meditácie. Ak hľadáte niečo iné, vyskúšajte aplikáciu InnerHour pomocou ktorej sa môžete prihlásiť na kurzy starostlivosti o seba.

Doprajte si online terapiu

Niekedy najlepším liekom je rozhovor. S tým vám môžu pomôcť online terapeuti z platformy ako hedepy.sk, ktorá spája používateľov s viac ako 60 overenými psychoterapeutmi zo Slovenska a Česka. Obrátiť sa môžete aj na IPčko, internetovú  linku dôvery pre mladých ľudí, alebo na Krízovú linku pomoci. K dispozícii sú dokonca aj špecializované chatovacie roboty, ako napríklad WoeBot, X2Wysa, ktoré sledujú vašu náladu a na základe vašej komunikácie vám poskytnú informácie o duševnom zdraví. Tieto aplikácie vám môžu pomôcť pri praktizovaní kognitívno-behaviorálnej terapie, zvládaní príznakov depresie a liečbe úzkostných porúch. Momentálne sú chatboty dostupné iba v anglickom jazyku.

Nie ste v tom sami

Sú chvíle, keď jednoducho potrebujeme podporu ľudí s rovnakými pocitmi, aké máme my. Vo svete existujú sociálne siete ako 7Cups, kde môžu ľudia s podobnými skúsenosťami diskutovať o každodenných starostiach. Ďalším takýmto príkladom je TalkLife. Na Slovensku existuje fórum modrykonik.sk, kde si budúce a súčasné mamičky môžu prečítať o skúsenostiach iných matiek a nadviazať s nimi kontakty. Nezabúdajte však, že v čase stresu, úzkosti a depresie sa vždy môžete obrátiť na Ligu za duševné zdravie. Poskytujú bezplatnú, anonymnú linku dôvery, kde tím profesionálov je pripravený poskytnúť vám alebo vašim blízkym pomoc.

Niekedy je najlepším liekom jednoducho návrat k základom, zaslúžený čas pre seba, dobrý odpočinok a chvíľka voľna od digitálnych technológií. Čokoľvek, čo vám osobne vyhovuje.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.