projekt poisťovne logo generali

Tip na výlet na Slovensku: Banská Štiavnica – ideálne miesto na romantický víkend

05. 08. 2018

Skúšate radi nové veci a neobsedíte doma na gauči, najmä teraz v lete? A čo tak vybehnúť vo dvojici do Banskej Štiavnice? Toto mesto už dávno nie je len banícke.

…za históriou

Epicentrum lásky v dome Maríny

V Štiavnici sa nachádza jediný Archív lások na svete. Zážitková expozícia je vytvorená zo Sládkovičovej najznámejšej ľúbostnej básne Marína, ktorá je zároveň aj najdlhšou ľúbostnou básňou na svete. Epicentrum lásky sa nachádza priamo v historickom dome Maríny, v ktorom žila takmer celý život. Srdcom domu je Archív lások vytvorený z 2900 veršov rukopisu básne. Vo veršoch je pre návštevníkov pripravených takmer 100 000 schránok lásky. Každá z nich reprezentuje jedno písmenko, znak alebo medzeru básne. Príďte si sem uschovať vašu lásku navždy!

…za výhľadom

Kalvária

Tesne za mestom na kopci sa červenajú vežičky jedinečnej kalvárie, ktorá vám poskytne výhľad na Banskú Štiavnicu a okolie. Komplex 23 samostatných sakrálnych stavieb je označovaný za jednu z najkrajších barokových kalvárií v Európe a vďaka prebiehajúcej rekonštrukcii sa stáva ešte krajšou. Ten výstup do kopca po kľukatých cestičkách za to stojí.

…za atmosférou

Kaviareň Divná pani

Pri prechádzke po banskoštiavnickom korze určite stretnete aj Divnú pani – tú kaviarenskú. Zaujímavá kaviareň s osobitným štýlom sa vám bude podivne páčiť. Zaútočí na každý váš zmysel. Jej interiér je vyzývavý a hravý – nebudete vedieť, kam skôr pozrieť. Sladká vôňa vám udrie do nosa už pri vstupe – majú aj vlastnú sladkú výrobňu a predajňu. Milovníci kávy, čokolády v akejkoľvek podobe a koláčikov budú vo svojom živle. Jedálny lístok ponúka sladkosti aj slanosti, odporúčame sem prísť na výdatné raňajky. Býva v nej živo, no jej členitá architektúra ponúka aj pokojné zákutia.

…za gastronómiou

Reštaurácia a kaviareň 4 Sochy

Reštaurácia skrytá pred ruchom mesta v záhrade historického domu stojí za objavenie. Samotný dom je národnou kultúrnou pamiatkou a názov 4 Sochy je odvodený od 4 sôch na streche domu, ktoré predstavujú 4 ročné obdobia. A v tejto reštaurácii sa dobre a najmä sezónne najete po celý rok. Svoju kuchyňu nazývajú interaktívnou – od stola vidíte, ako sa vám pripravuje jedlo a jedálny lístok sa mení takmer denne, keďže varia len z čerstvých surovín v BIO kvalite. Jedálny lístok sa zmestí na jednu stranu – to preto, aby každé jedno jedlo v ponuke bolo vyšperkované do chuťovej dokonalosti. Odporúčame rezerváciu.

…za pohybom a prírodou

Štiavnické tajchy

Pre Štiavnicu a jej okolie sú charakteristické tajchy – jazerá harmonicky vrastené do strmých hôr, ktoré sú spomienkou na banícku minulosť. 24 tajchov zasadených v prírode vybudovali baníci, aby si zabezpečili energiu pre svoju banícku činnosť. Viaceré z nich slúžia na rekreáciu – v letných mesiacoch na kúpanie a člnkovanie, v zime na korčuľovanie, na jar a jeseň sú obľúbeným miestom vychádzok a turistiky. Vedú sem pešie chodníky, ale aj cyklotrasy, pozrite si napríklad trasu na stránke Bajkom k tajchom. Jeden z najkrajších a ľahko dostupných tajchov je tajch Klinger.

…za kultúrou

V Štiavnici to žije. Počas roka tu takmer každý víkend prebiehajú rôzne podujatia, koncerty, trhy, festivaly, pre ktoré toto mesto ponúka krásne kulisy. Nájdete tu program pre deti aj dospelých. Naozaj si máte z čoho vyberať.

www.banskastiavnica.travel/podujatia/

 

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.