projekt poisťovne logo generali

Tipy na víkendové výlety a tzv. city breaks

Jožo a Hanka Orgonášovci 17. 07. 2019

Každý z nás sa už teší na letnú dovolenku, ale horúce víkendové počasie nás núti vytiahnuť päty z domu aj cez víkend. Ale kam v tom teple, aby ste sa netlačili s masou turistov a zároveň si užili pohodu a zregenerovali telo aj dušu? Tzv. city breaks zvyčajne označujú krátke víkendové výlety do väčších miest, pre nás sú to však aj výlety mimo mesta. V zmysle „breaking out of the city”, čiže „vypadnúť” či utiecť z mestského prostredia. Preto ponúkame šesť výborných výletných tipov z oboch kategórií bez ohľadu na to, v ktorej časti Slovenska bývate.

Veľký Meder či Dunajská Streda – kúpaliská pre každú generáciu

Južné Slovensko je známe svojimi termálnymi kúpaliskami. Ísť však v lete na termál? Nebojte sa, sú to aj miesta, ktoré sa postarajú o vašu zábavu – kilometre toboganov, detské parky či športoviská. Kúpaliská vo Veľkom Mederi a Dunajskej Strede sú ideálne pre rodiny s deťmi, ale aj všetky ostatné generácie. Nechajte sa rozmaznávať všakovakými procedúrami, deti vyblázniť sa do odpadnutia (dobre, stačí do sýtosti) a pritom sa nemusíte obávať „veľkomestských” cien. My sme sa do Veľkého Medera vydali takto v lete minulý rok s tak trochu malou dušičkou, ale späť sme sa vracali oddýchnutí a vybláznení, ako sa patrí.

Banská Štiavnica a jej unikátne tajchy

Tajchy – to je dnes viac ako 20 bývalých baníckych medzi sebou prepojených nádrží. Tieto vytvárajú perfektné priestory na letné schladenie uprostred úžasnej prírody Štiavnických vrchov. Ak máte radi pešie prechádzky, môžete sa k nim prejsť priamo z historického centra Banskej Štiavnice, ktorú nesmiete vynechať! Hodiny na Radničnej veži sa zbláznili, malá ručička totiž ukazuje minúty a veľká hodiny. Doprajte si skvelý streetfood, ktorý sa rozmáha mestečkom, nezabudnite na výlet na Kalváriu, do chladných banských múzeí a víkend zakončite, ako inak, dobrým domácim pivkom. Dva dni sú na Štiavnicu a jej okolie ako stvorené, naše ďalšie tipy z okolia mestečka si môžete prečítať v tomto článku.

Južný Burgenland – raj bikerov

Čo prosím? Aj my sme takto podobne reagovali, ale po predĺženom víkende strávenom v južnom Burgenlande (rakúsky kraj lemujúci západné maďarské hranice) sme ostali s otvorenou sánkou. Predstavte si obrovskú oblasť, v ktorej nie je žiadna fabrika, žiadna diaľnica a domáci bez problémov priznávajú, že žijú v najchudobnejšom kraji Rakúska.

Tipy na víkendové výlety a tzv. city breaks

Burgenland je však úžasný vďaka svojej prírode, ktorá sa stáva posledné roky rajom pre bikerov – viac ako 250 kilometrov cyklociest, na ktorých často cez deň stretnete iba pár zblúdilých duší, k tomu desiatky lokálnych vinárstiev a domáci, ktorí sa vám vždy s úsmevom pozdravia. Toto je kombinácia, ktorá sa rozhodne neodmieta.

Tipy na víkendové výlety a tzv. city breaks

Náš tip: Booknite si dom (či už na víkend, alebo rovno na týždeň) priamo od domácich cez portál www.novasol.at. Budete prekvapení cenou, ktorá začína niekde na 15 (!) eurách na osobu a noc.

Kyjev – zahoďte predsudky…

Do ukrajinského hlavného mesta nájdete často akciové letenky hlboko pod 100 eur z rôznych letísk (Bratislava, Viedeň, Košice či Budapešť). Vojenských udalostí, ktoré sa dejú ďaleko na východ od Kyjeva, sa vôbec nemusíte obávať.

Tipy na víkendové výlety a tzv. city breaks

Ukrajinu až tak veľa cestovateľov nevyhľadáva a to je práve vaša najväčšia devíza! Lacné ubytovanie, ešte lacnejšia domáca strava či (post)sovietska architektúra ešte umocňujúca ten pocit, ako keby sa tu čas zastavil niekde v polovici 80-tych rokov. Určite však pred cestou k nášmu najväčšiemu susedovi nezabudnite na cestovné poistenie, keďže už sa nachádzate mimo EÚ a s európskym preukazom zdravotného poistenia tu nepochodíte, ak by sa vám čokoľvek prihodilo.

Cestovné poistenie Generali

Kyjev – to je unikátne metro, chrámy so zlatými strechami, história tiahnuca sa viac ako 1500 rokov dozadu (!) a ceny, o ktorých na Slovensku už môžeme len snívať. Ubytovanie od 10 eur na osobu, obed v reštaurácii za menej ako polovicu (vrátane pohárika domácej vodky).

Tipy na víkendové výlety a tzv. city breaks

Budapešť – aj naša história, ktorú treba okúsiť!

Či už žijete na západnom, južnom alebo východnom Slovensku, je veľká pravdepodobnosť, že Budapešť poznáte najmä vďaka letisku, z ktorého sa lieta do najrôznejších kútov sveta. Skúsili ste už však stráviť víkend v samotnom meste – v meste, ktoré už azda nemôže byť viac historické?

Tipy na víkendové výlety a tzv. city breaks

Tretia najväčšia budova parlamentu na svete, metro, ktoré tu premáva už viac ako 100 rokov, ale aj druhá najväčšia synagóga na našej planéte, jedna z najstarších ZOO a množstvo krásnych mostov cez Dunaj.

Tipy na víkendové výlety a tzv. city breaks

Ak to všetko podčiarkneme ešte nezameniteľnou maďarskou (tak trochu „csípõs“) kuchyňou, musí byť Budapešť vaším ďalším cieľom! U nás je v našom cestovateľskom „bucket liste“ naozaj vysoko a určite ju chceme čoskoro navštíviť opäť.

Tipy na víkendové výlety a tzv. city breaks

Južná Morava – kempovanie pod holým nebom

Tento víkendový výlet si nechajte na koniec leta, keď sa už turisti poberú späť do svojich pracovných stereotypov. Južná Morava je na skok zo Záhoria a neďaleko celého západného Slovenska. Pahorkatiny ponúkajú ideálne podnebie na pestovanie vína, ale aj nekonečné výlety do prírody.

Tipy na víkendové výlety a tzv. city breaks

Na jazerách si môžete vyskúšať tradičnejší windsurfing či netradičnejší kitesurfing a nájdete tu akúsi pohodu, ktorá sa inde iba ťažko hľadá. Južná Morava je ideálna, ak milujete kemping. Zoberte stan, príves, karavan – jednoducho čokoľvek netradičné, nájdite lokálny kemp a strávte tu víkend odrezaný od povinností a technológií.

Tipy na víkendové výlety a tzv. city breaks

Nezabudnite si do auta pribaliť korčule alebo bicykel, cyklociest je tu tiež neúrekom.

Krásne a relaxačné víkendové výlety a „city breaks”, cestujte, spoznávajte a užívajte si to!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.