projekt poisťovne logo generali

Tipy na výlety v okolí Trnavy

26. 09. 2018

Chcete vyraziť na výlet, ale nechce sa vám cestovať ďaleko? Poďte s nami spoznať najčarovnejšie miesta trnavského regiónu.

Ruiny plné histórie

Poznáte zrúcaninu hradu Ostrý Kameň? Nie je veľmi známa, možno aj preto, že je vo veľkej miere obrastená lesom a nie je ju dobre vidieť. Je to však trochu zvláštne, pretože ide o najvyššie položený hrad Malých Karpát a v minulosti práve jeho poloha zohrávala významnú funkciu – chránila obchodnú cestu. Na hrad sa dostanete viacerými cestičkami – po turistickej značke od Smoleníc alebo z opačnej strany od vodnej nádrže Buková. Trasa zo Smoleníc je síce dlhšia, počas nej však uvidíte niekoľko zaujímavých miest. Cesta od Bukovej je podstatne kratšia, ale aj náročnejšia. Nakoľko vedie priamo cez strmý les, určite si nezabudnite vziať pevnú obuv. Pri vstupe na hrad si možno poviete, že výhľad z hradu nie je skoro žiadny. Ale ak vyjdete na hradný múr, naskytne sa vám neuveriteľný pohľad na celé okolie Malých Karpát. Okrem toho vás na nádvorí hradu uvíta aj informačná tabuľa, ktorá vám priblíži, ako hrad pôvodne vyzeral. Toto historické miesto je ideálne aj na celodenný výlet pre rodiny s deťmi. Pri hrade sa nachádza ohnisko, kde si rodiny a turisti zvyknú často odpočinúť. Ak však budete chcieť pokračovať ďalej v ceste, dostanete sa z hradu na najvyšší vrch malých Karpát – Záruby.

Tipy na výlety v okolí Trnavy

Ďalšou zaujímavosťou je zrúcanina hradu Dobrá Voda, ukrytá taktiež hlboko v lese. Podobne ako Ostrý Kameň ani tento hrad len tak ľahko neuvidíte. Dostanete sa tam pomerne jednoducho, a to z obce Dobrá voda. Po ceste lesom smerom ku hradu narazíte na zvyšky opusteného židovského cintorína. Spozorujete ho však až na poslednú chvíľu, keďže cintorín je už vo veľkej miere obrastený lesom. Toto miesto má zvláštnu až strašidelnú atmosféru a pri prechádzaní popri vyvrátených náhrobných kameňoch sa budete na chvíľu cítiť ako vo filme.

Toto miesto odporúčame navštíviť hlavne v období jesene, kedy má výnimočne silnú atmosféru.

Tipy na výlety v okolí Trnavy

Za cintorínom odbočte na križovatke doprava a o pár minút sa už budete nachádzať na vcelku rozľahlom hrade. Privítajú vás tu informačné tabule o histórii hradu, krásne výhľady na obec Dobrá Voda a jej okolie, ako aj veľa pokojných miest na oddych. Toto miesto odporúčame navštíviť hlavne v období jesene, kedy má výnimočne silnú atmosféru. A ak hľadáte tiché miesto bez množstva turistov, hrady Dobrá Voda a Ostrý Kameň sú tými pravými miestami pre vás.

Malé Karpaty

Ak vás láka turistika, naplánujte si výlet na najvyšší bod Malých Karpát – Záruby. Vedú sem viaceré cestičky. Môžete vyraziť priamo zo Smoleníc alebo z opačnej strany od vodnej nádrže Buková. Výstup na tento vrch nie je vôbec náročný, a tak si môžete po ceste vychutnávať naozaj unikátnu prírodu. Oblasť Záruby je chránená vrcholová časť Malých Karpát s výskytom vzácnych a chránených druhov rastlín a živočíchov.

Ďalším pozoruhodným vrchom tejto oblasti je aj Veterlín. Je výnimočný svojím pralesovým porastom, ktorý je takmer nedotknutý a časť tohto vrchu spadá tiež do chráneného územia Záruby. Na vrch sa dostanete po vychodených cestičkách, ktoré však nie sú označené turistickými značkami a odbočujú zo správnej trasy. Takže ak sa rozhodnete navštíviť Veterlín, pripravte sa na časté zamotanie sa v lese.

Tipy na výlety v okolí Trnavy

Katarínka

Asi 20 kilometrov severne od Trnavy sa nachádzajú ruiny starobylého kláštora a kostola Katarínka. Dostanete sa sem viacerými trasami. Zaujímavá je cesta z obce Dobrá Voda, ktorú môžete spojiť aj s návštevou ruín Dobrovodského hradu. Treba sa však riadiť pomocou turistických značiek, ktoré sú v oblasti Malých Karpát dobre osadené. Kláštor s kostolom sa nachádza priamo v lese, ktorému dominuje. Dokonca z neho uvidíte aj Záruby. Pomerme pekne sú zachovalé kostolné ruiny s vežou a zvyšky jedného krídla kláštornej budovy. Interiér kostola je prevažne pokrytý trávnikom. Dokonca sa tu nachádza aj malá podzemná jaskynka, ktorá však bola z dôvodu bezpečnosti zamurovaná.

Výlet na Katarínku je vhodný nielen pre nadšencov histórie, ale aj na celodenný piknik.

Tipy na výlety v okolí Trnavy

O pozostatky kostola a kláštora sa stará občianske združenie. Za posledné obdobie sa z nich podarilo zachrániť naozaj veľa. Usilujú sa tu najmä o zachovanie pôvodného stavu s minimálnymi úpravami. Ide o zabezpečenie a zakonzervovanie múrov pred ich rozpadom, a tak o bezpečnosť turistov. Pracuje tu aj veľa dobrovoľníkov, ktorí sa zase starajú o čistotu pamiatky a jej okolia. Pri návšteve tohto miesta teda určite nečakajte chátrajúcu stavbu, ale veľmi pekné upravené miesto s vybudovanými lavičkami a parkom pre odpočinok. Výlet na Katarínku je preto vhodný nielen pre nadšencov histórie, ale aj na celodenný piknik.

Tipy na výlety v okolí Trnavy

Krásne prechádzky po malebnom Trnavskom kraji!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.