projekt poisťovne logo generali

Tipy na zaujímavé miesta v slovinskej Ľubľane

12. 09. 2018

Chystáte sa navštíviť hlavné mesto Slovinska, ale nepoznáte jeho najzaujímavejšie miesta? Máme pre vás niekoľko tipov, čo by ste určite pri návšteve Ľubľany nemali vynechať.

Nedobytný hrad

Áno, tento hrad na kopci hlavného mesta nebol nikdy dobytý, ale ani nikdy napadnutý. Aj preto je táto ľubľanská turistická atrakcia plná histórie veľmi zachovalá. A je úplne jedno, kde v meste sa nachádzate, všade sa na vás pozerá. Na tento hrad sa môžete dostať dvomi spôsobmi – lanovkou alebo peši. Ak zvolíte alternatívu po vlastných, určite odporúčame pevnú obuv. Mierne strmé kopce, zachovalá príroda a asi 30-minútová prechádza lesom smerom na hrad však stoja za to.

Hrad, Ľubľana, Slovinsko

Vstup na nádvorie hradu je voľné. Nachádza sa tu reštaurácia, pár kaviarní a v lete tu máte možnosť si sadnúť vždy podvečer pod holé nebo a pozrieť si dobrý film. Každé leto sa tu totiž konajú večery s názvom Filmy pod hviezdami. Priamo v interiéri hradu by ste našli atrakcie ako dračiu miestnosť, výstavu fotiek a ilustrácií a tiež niečo z histórie hradu. Najlepšia vec zo všetkých je však určite neprekonateľný výhľad na celé mesto z vyhliadkovej veže hradu, ktorej dominuje slovinská zástava.

Hrad, Ľubľana, Slovinsko

Európske mesto zelene

Hlavné mesto Slovinska sa pýši ocenením Európske mesto zelene, nakoľko sa tu výrazne podporuje udržiavanie a podporovanie prírody v celom meste. Do centra mesta platí zákaz vstupu áut a mesto výrazne podporuje cyklistiku. Ak si chcete trošku odpočinúť od množstva turistov, určite navštívte mestský park plný zelene Tivoli. Tento park je považovaný za najkrajší a najväčší v Ľubľane a nachádza sa iba pár krokov od centra. V parku je veľa turistických chodníkov, kvetinových záhonov, fontán a sôch. Okrem toho tu však máte aj možnosť si zašportovať alebo len tak si odpočinúť.

Park Tivoli, Ľubľana, Slovinsko

Nachádza sa tu aj Medzinárodné centrum grafického umenia, kde sa pravidelne uskutočňuje Medzinárodné bienále v oblasti grafického umenia, najvýznamnejšia udalosť tohto druhu na svete.

Park Tivoli, Ľubľana, Slovinsko

V centrálnej časti parku sa nachádza promenáda Jakopič, kde sa zase pravidelne konajú výstavy veľkoformátových fotografií. Nachádza sa tu aj pomerne nová botanická záhrada. Ak do nej vstúpite, budete sa cítiť, akoby ste boli naraz v inej krajine plnej rôznych tropických rastlín.

Promenáda Jakopič, Ľubľana, Slovinsko

Ljubljanica – rieka mnohých mostov

Rieka Ljubljanica je srdcom mesta a prechádza cez jeho celú starú časť. Prechádzka popri nej vám ukáže takmer všetky významné pamiatky a uchváti vás najmä svojou zeleňou. Ľubľana je známa najmä svojimi architektonicky zaujímavými mostami, ktoré sú pravidelne plné turistov z celého sveta. K tým najobľúbenejším patrí napríklad Trojitý most, ktorý je tvorený zoskupením troch mostov, alebo legendárny Dračí most, na ktorom by ste našli sedieť štyroch drakov. Drak je symbolom tohto mesta a aj napriek tomu, že sa doteraz presne nevie prečo, drakov tu nájdete takmer na každom kroku.

Rieka Ljubljanica, Ľubľana, Slovinsko

Na nábreží rieky to každý deň žije. Je tu veľké množstvo rôznych kaviarní, reštaurácií a barov, kde vám v prvom rade ponúknu miestne kvalitné slovinské vína. Odporúčame navštíviť určite jednu z kaviarní priamo na brehu rieky, kde si omnoho lepšie vychutnáte atmosféru nádhernej prírody, ale aj koncerty konajúce sa priamo na lodi plávajúcej po rieke.

Rieka Ljubljanica, Ľubľana, Slovinsko

Mesto v meste

Ak chcete zažiť tú pravú umeleckú eufóriu, navštívte miesto zvané Metelkova mesto. Toto alternatívne kultúrne centrum sa nachádza kúsok od centra Ľubľany. Vzniklo z bývalých vojenských kasární a je to akoby mesto v meste. Svojou zvláštnou atmosférou očarí snáď každého turistu. Farebné grafity na stenách budov a stropoch, inštalácie bicyklov, ufo, pavúky či visiace sochy ľudí, to je Metelkova mesto. Je to miesto, kde sa tiež konajú pravidelne výstavy, umelecké predstavenia a na svoje si prídu aj fanúšikovia klubových podujatí, keďže tu hrávajú dídžeji z celého sveta. Ak by ste chceli v tomto mieste prespať, aj to je možné. Ubytovanie vám ponúkne Hostel Celica, ktorý vznikol z bývalého väzenia, ktoré bolo zrekonštruované na obytné izby. Takže, ak máte chuť stráviť noc za mrežami, smelo do toho.

Metelkova mesto, Ľubľana, Slovinsko

Mesto trhov

Návšteva historického centra Ľubľany vám okrem pamiatok ponúkne aj originálne nákupy. Nájdete tu asi najznámejší centrálny trh, ktorý tvorí viacero trhov s dávnou históriu. Denne tu nájdete výrobky výhradne priamo zo slovinských fariem. Čerstvá zelenina, ovocie, chlieb či tvaroh sú samozrejmosťou. Okrem toho si tu môžete aj sami načapovať čerstvé mlieko z automatu. Okrem centrálneho trhu sú veľmi obľúbené aj trhy, ktoré fungujú len cez víkend. V sobotu môžete zavítať na umelecký trh na nábreží rieky, kde vám predstavia svoje kreatívne výrobky umelci a remeselníci z celého Slovinska.

Ľubľana, Slovinsko

Ak by ste mali slovinského umenia stále málo, každý mesiac v poslednú sobotu sa tu uskutočňuje kreatívny umelecký festival s originálnymi dielami slovinských umelcov. Tieto trhy sú pre obyvateľov Ľubľany nielen príležitosťou na nákupy, ale najmä miestom, kde sa stretávajú pravidelne so svojimi priateľmi či rodinou.

Ľubľana, Slovinsko

Šťastnú cestu a príjemný pobyt v Ľubľane!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.