projekt poisťovne logo generali

Top lyžiarske strediská v blízkom zahraničí

18. 12. 2018

Zima je už v plnom prúde a mnohých čaká zimná dovolenka. K tej neodmysliteľne patrí aj lyžovačka. Ak však už máte viaceré naše lyžiarske strediská odskúšané alebo sa vám zunovali a radi by ste sa išli pozrieť inde, práve pre vás je tento článok. Prinášame vám 5 tipov na vynikajúce skiareály u našich susedov, do ktorých nemusíte cestovať cez pol kontinentu. Mnohé z nich vás navyše očaria prírodou aj atmosférou a prekvapia výbornými službami.

Špindlerův mlýn, Česko

V najvyšších českých horách v blízkosti poľských hraníc sa nachádza vyhlásené horské stredisko Špindlerův mlýn. Lyžiarsky areál uspokojí svojimi službami aj tých najnáročnejších lyžiarov. Nájdete tu 25 kilometrov zjazdoviek, 5 lanoviek a 11 vlekov. Vybrať si môžete z rôznych stupňov náročnosti. Za jednodňový skipas zaplatíte približne 35 €, detský skipas vás bude stáť 24 €. K dispozícii sú aj snowparky, sánkarské dráhy a detské zóny. Na svoje si tu prídu aj milovníci bežiek, keďže okolie strediska ponúka desiatky kilometrov prvotriednych bežeckých tratí. Cez stredisko totiž vedie Krkonošská magistrála, ktorá je európskym unikátom a ktorá ponúka viac ako 540 kilometrov upravených bežeckých tratí. Po lyžovačke môžete načerpať sily v miestnych hoteloch alebo wellness centrách v objatí nádherných Krkonôš.

Kasprov vrch, Poľsko

Čo tak vyskúšať lyžovačku na poľskej strane Tatier? Nie je to tak ďaleko a Kasprov vrch sa navyše považuje za kráľa poľských lyžiarskych stredísk. Ide o najvyššie položené stredisko poľských Tatier, ktoré je ideálne pre skúsených lyžiarov. Lanovkou sa vyveziete do výšky 1987 m n. m. a potom vás čaká nezabudnuteľná 5-kilometrová jazda smerom nadol. Cena jednodňového skipasu pre dospelých je 30 €, pre juniorov 23 € a deti do štyroch rokov tu lyžujú zadarmo. Po dobrej lyžovačke odporúčame zavítať do Zakopaného. Vládne v ňom veselý ruch, hlavný bulvár pripomína alpské mestečko a nuda tu určite nehrozí. Mesto ponúka množstvo dobrých kaviarní a reštaurácií, v ktorých sa najete na naše tatranské pomery za lacný peniaz. Skvelé ceny sú najväčším lákadlom Zakopaného a okolitých lyžiarskych stredísk. Nezameniteľná atmosféra mesta, priateľskí ľudia a nádherná architektúra vás však tiež očaria.

Kasprov vrch, Poľsko

Hochkar, Rakúsko

V Mostviertelských Alpách, len 150 kilometrov od Viedne, sa nachádza lyžiarske stredisko Hochkar, ktoré nadchne deti aj dospelých. Čaká na vás 19 kilometrov upravených zjazdoviek rôznych stupňov náročnosti. Na svoje si tu prídu milovníci freeridu, snowboardisti i najmenší lyžiari. Ceny jednodňových skipasov sa pohybujú v rozpätí od 22,5 € za dieťa až po 38,5 € za dospelého. Mimo zjazdoviek si môžete tiež užiť turistiku či bežkárske trate. Ak vám nerobí problém privstať si, určite nezmeškajte rannú lyžovačku – tzv. Guga Hö. Ide o nezabudnuteľný zážitok – lyžovanie na čerstvo upravenej zjazdovke pri východe slnka s malým počtom ľudí na svahu. V cene 89 € na osobu je zahrnutý aj brunch v horskej chate. Po vynikajúcej lyžovačke môžete tiež relaxovať priamo na svahu. Toto podujatie sa koná 10-krát za zimu vo vybraných lyžiarskych strediskách Dolného Rakúska. Medzi nimi sa nachádza aj Hochkar. To je tiež dobrý dôvod na jeho návštevu!

Hochkar, Rakúsko

Obertauern, Rakúsko

Lyžiarske stredisko Obertauern v Salzburských Alpách patrí k najobľúbenejším v Európe. Niet sa čomu čudovať, prírodný sneh sa tu udrží šesť mesiacov v roku. Alpská atmosféra tu dýcha zo všetkých strán a do malebného Salzburgu je to len na skok. Stredisko ponúka až 100 kilometrov zjazdoviek rôznych stupňov náročnosti, čo z neho robí ideálne miesto aj na lyžovačku pre rodiny s deťmi. Ak patríte k odvážnym lyžiarom, vyskúšajte si Gamsleiten považovaný za najstrmší svah Európy. Okrem toho tu nájdete aj bežkárske trate a sánkarské dráhy. Za jednodňový skipas zaplatíte 47 €, pričom deti do 6 rokov lyžujú zadarmo a juniori za 35,5 €. Po náročnom lyžovaní vás čaká après-ski a bohatý nočný život. Obertauern poteší aj všetkých milovníkov adrenalínu. Práve tu totiž vznikla prvá škola lyžovania s padákom a výcvik tohto športu tu prebieha dodnes.

Obertauern, Rakúsko

Schmittenhöhe, Rakúsko

Zalyžovať si na špičkových svahoch, prejsť sa popri brehu najčistejšieho jazera v Európe Zeller a načerpať energiu vo wellness rezorte Tauern Spa – to všetko ponúka blízke okolie lyžiarskeho strediska Schmittenhöhe. Nájdete tu široké rodinné zjazdovky vhodné pre začiatočníkov, ale na svoje si prídu aj skúsení lyžiari. Sezóna trvá od októbra až do skorého leta. Ceny jednodňových skipasov sa pohybujú v rozmedzí od 26 € za dieťa až po 53 € za dospelého. V mestečku Zell am See-Kaprun vás čaká veľa zábavy a k dispozícii je aj bohaté après-ski. Ako bonus si môžete zo slnečnej terasy vychutnať úžasný pohľad na 30 alpských trojtisícoviek v okolí. Toto by ste u nás hľadali naozaj ťažko.

Schmittenhöhe, Rakúsko

Stuhleck, Rakúsko

V štajerskom stredisku Stuhleck v dedinke Semmering sú slovenskí lyžiari už roky ako doma. Z Bratislavy je to len hodinu a pol cesty autom. Vzdialenosť však nie je jedinou prednosťou. Skiareál sa môže pochváliť 4 rýchlymi sedačkovými lanovkami, 5 vlekmi a 24 kilometrami upravených tratí s možnosťou večerného lyžovania. Ceny jednodňových skipasov sa pohybujú od 21,5 € za dieťa po 43 € za dospelého. Stredisko ponúka aj snowtubing, freeride zónu, snowpark a sánkarskú dráhu. Súťaživým lyžiarom odporúčame trať s časomierou, na ktorej si môžete porovnať dosiahnuté výkony s priateľmi. Po dobrej lyžovačke zájdite do panoramatickej reštaurácie W11 s úžasným výhľadom na okolité vrchy. Za pozretie stojí aj 41 kilometrov dlhá železnica, ktorá vedie cez Semmering a nachádza sa na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Trať prechádza pomedzi vysoké vrchy a okrem okolitej prírody môžete obdivovať aj krásne viadukty.

Stuhleck, Rakúsko

Aj keď lyžiarske strediská na Slovensku sú z roka na rok lepšie, každý chce občas vyskúšať niečo nové. Na to nemusíte ani ďaleko cestovať! Ak sme vás inšpirovali, možno sa práve túto zimu vyberiete na lyžovačku k našim susedom v Rakúsku, Česku či Poľsku.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.