projekt poisťovne logo generali

Tréner Peter Tibenský: Ak sa vám podarí dostať pod kontrolu základné pohybové vzorce, benefity sa prejavia pri každodennom pohybe

23. 05. 2022

Peter Tibenský študoval na Fakulte telesnej výchovy a športu UK odbor kondičný tréner vo výkonnostnom a vrcholovom športe. Už počas štúdia sa venoval práci fitness trénera, kde viedol aj hodiny funkčného tréningu. Ako mladý tréner objavil tréningovú metódu Functional Patterns (FP), ktorá mu pomohla prekonať pretrvávajúce bolesti po zranení ramena. Absolvoval kurz vo Švédsku, po ktorom som sa stal certifikovaným trénerom FP a následne otvoril prevádzku Functional Patterns v Piešťanoch, kde pomáha klientom s rôznymi zdravotnými ťažkosťami.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme aktívnemu a zdravému životnému štýlu. Pohyb je pre prevenciu zdravotných ťažkostí mimoriadne dôležitý. V prípade neočakávaných udalostí je však vhodné mať aj to správne životné poistenie. Životné poistenie La Vita od poisťovne Generali sa dokonale prispôsobí vaším potrebám, pričom poistiť si môžete až 37 závažných ochorení s 3-násobným plnením.

Inovatívny prístup k tréningu

Functional Patterns je inovatívna a holistická tréningová metóda, ktorá sa zaoberá biomechanikou človeka v kontexte jeho prirodzených biologických charakteristík.“

Vo Functional Patterns sa stretnete s novým prístupom k tréningu. Jeho základnými piliermi sú postavenie, chôdza, beh a hádzanie. Podľa antropológov nás práve tieto pohyby v evolučnom procese najviac odlíšili od ostatných živočíchov a zadefinovali dominanciu ľudí v prírode. Optimalizáciou týchto pohybových vzorcov je možné zlepšovať pohybové dysfunkcie a zmierniť chronické bolesti, ktoré s nimi súvisia: „Ak sa vám tieto pohyby podarí dostať pod kontrolu a vykonať ich dostatočne precízne, benefity sa prejavia v každodennom pohybovom prejave. Zefektívnenie týchto štyroch funkcií znamená zlepšenie celého pohybového spektra,“ vysvetľuje Peter Tibenský.

Využívame prístup tzv. prvých princípov, čo znamená rozdelenie komplikovaných problémov na základné prvky a potom ich znova od základov skladáme.

FP piestany.JPG

Zdroj foto: archív Petra Tibenského

Prevencia aj riešenie zdravotných ťažkostí

Tréning Functional Patterns je vhodný pre všetkých a v ideálnych prípadoch sa vďaka nemu podarí problémom predchádzať, bežnejšie je však podľa trénera, že ľudia prichádzajú až vtedy, keď zdravotné ťažkosti prepuknú. „Žiaľ, vo väčšine prípadov ku mne ľudia prídu ako k poslednej možnosti, lebo už všetko dostupné skúsili, a teda neúspešne,“ hovorí Peter Tibenský. „Mám klientov s bolesťami kolien, bedier, s herniami diskov až po idiopatické skoliózy a mozgové obrny.“

Niektorí klienti sú v obrovských bolestiach, iných trápia chronické dlhoročné pohybové ťažkosti s miernejším priebehom. Ďalší sa snažia vyhnúť operáciám.

Výhodou tréningu je, že zapája svaly presne tak, ako boli predurčené fungovať, a kombinuje viacero typov pohybov, ktoré komplexne precvičia telo: „Ideálny a najefektívnejší tréning je ten, ktorý je zároveň tréningom sily, flexibility, výkonnosti a prevencie proti zraneniam zároveň,“ dodáva Peter Tibenský. Ak si nesprávne zvolíme pohybovú aktivitu, prípadne ju technicky zle vykonávame, alebo cvičením nadmerne zaťažujeme niektorú časť tela, môžeme sa namiesto zdravého a funkčného tela dopracovať k zraneniam a chronickým bolestiam.

Ako prebieha tréning

Konkrétny tréningový plán Peter Tibenský pripravuje až po konzultácii a diagnostike zdravotného stavu klienta. Aby bolo možné odporučiť vhodné korekčné protokoly a cvičenia, pripravuje sa video a fotodokumentácia chôdze či behu, na ktorej sa následne analyzuje efektivita pohybového prejavu.

„Tréning tvoria v podstate tri zložky: myofasciálne uvoľňovania, korekčné protokoly/cvičenia a dynamické sekvencie. To všetko sa prelína s nácvikom chôdze alebo behu na bezmotorovom páse,“ objasňuje Peter Tibenský.


Pri tréningu sa využíva aj široká škála pomôcok, ktoré plnia rôzne funkcie. „Na korekčné a dynamické sekvencie využívame špeciálne dvojramenné kladky, ale aj jednoručné činky, kettlebelly, medicinbaly, balančné podložky/lopty bosu či iné špeciálne náčinia, ako sú clubbelly, macebelly alebo parabally, určené na nácvik hádzania,“ vymenúva Peter Tibenský.

Výsledky hovoria samy za seba

Blahodarné účinky tréningu sa prejavujú po dlhodobej spolupráci s klientom. Tak ako pri žiadnom druhu cvičenia, ani tu nie je možné očakávať okamžité výsledky, dôležité je nájsť motiváciu a vytrvať pri tréningovom pláne. Pri ľuďoch so zdravotnými problémami je táto motivácia obzvlášť silná, preto sa Peter Tibenský môže pýšiť viditeľnými úspechmi najmä pri týchto klientoch.

Korekcie a optimalizácie idiopatických skolióz patria jednoznačne medzi moje najväčšie úspechy.

“Taktiež mám relatívne signifikantné výsledky aj pri klientoch s detskou mozgovou obrnou, pri ktorých sa mi darí veľmi pekne zlepšovať túto neuromuskulárnu dysfunkciu,” dodáva tréner.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Functional Patterns Piešťany (@fp.piestany)

Viac informácií a úspešné výsledky tréningov nájdete na Instagrame Functional Patterns Piešťany.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.