projekt poisťovne logo generali

Týždeň na jachte iba pre bohatých? Naopak, môže to byť vaša najlacnejšia dovolenka!

Jožo a Hanka Orgonášovci 14. 11. 2018

Vyplávajte z prístavu, vytiahnite plachty a užívajte si slobodu. Jachting je často synonymom dovolenky pre bohatých. Toto tvrdenie je však nesprávne. Veľmi nesprávne. Ak raz vyskúšate týždeň na jachte a spočítate všetky náklady, garantujeme vám, že budete pri pohľade na výslednú sumu prekvapení. Ak zarátate cestu, prenájom, jedlo, pitie a všetky poplatky (+ všetky tie zážitky), takáto dovolenka na mori nemusí vyjsť viac ako 400 eur na osobu. Tí šikovnejší to dokážu ešte lacnejšie. Vonku je síce aktuálne skôr na šál ako na plavky, je to však ideálne obdobie, kedy si takúto dovolenku zabookovať. Máte čas si všetko dôkladne preštudovať, vybrať a zabezpečiť.

Budeme radi, keď potrebné know-how a inšpiráciu načerpáte aj z nasledujúcich riadkov.

Čo na to potrebujete:

 1. kúsok odhodlania vyskúšať niečo nové,
 2. dať dokopy partiu ľudí, s ktorými ste ochotní stráviť týždeň v relatívne malom priestore,
 3. vybrať týždeň, ktorý bude vyhovovať všetkým (jachty sa štandardne prenajímajú od soboty do soboty),
 4. booknúť jachtu a zohnať kapitána/skippera (to môže byť najväčší problém, aj ten však má jednoduché riešenie),
 5. vyraziť.

Možno sa obávate, ako a kde booknúť jachtu, možno nepoznáte žiadneho kapitána námorného plavidla vo svojom okolí.

Nebojte sa, booknutie jachty aj zabezpečenie skippera je dnes tak jednoduché, ako bookovanie chaty či ubytovania na bežnej dovolenke. Dôležitejšie je zobrať na jachtu tých správnych ľudí.

Týždeň na jachte

Jachty sú typicky šesť-, osem-, desať- a dvanásťmiestne. Samotná jachta nie je rozmerovo veľká, všetky priestory sú v nej však využité na maximum. Miesto na spanie je v porovnaní s vašou posteľou v spálni mierne zúžené. Často budete s ľuďmi na lodi okolo seba prechádzať (alebo ich rovno prekračovať) a na palube budete spolu tráviť 24 hodín denne po dobu siedmich dní. Predstavte si, že by ste s partiou 8 ľudí strávili týždeň v dvojizbovom byte.

Na jachte sme boli už azda tucetkrát, najbližšie vyrážame na pánsku jazdu v máji 2019 a odporúčame jeden trik – zoberte na palubu o dvoch ľudí menej, ako je maximálna kapacita jachty. My tentokrát berieme 10-miestne plavidlo a ideme ôsmi. Áno, ďalší dvaja ľudia by vo výsledku znížili cenu za prenájom lode pri prepočte na osobu, ale zvýši vám to komfort.

Ak ste na jachte ešte neboli, rozhodne sa prvýkrát vydajte do Chorvátska. Čaká vás vynikajúca jachtárska infraštruktúra, množstvo prístavov, marín a kotviacich miest, malé dedinky aj historické mestá priamo pri pobreží a veľmi príjemná morská klíma.

Väčšina slovenských jachtárov – dovolenkárov začína s jachtingom v Chorvátsku, potom sa postupne presúvajú do Talianska, Grécka či Karibiku.

Ste už dostatočne namotivovaní a máte chuť to skúsiť? Výborne, poďme na to!

Bookovanie jachty je tak jednoduché, ako bookovanie ubytovania. Odporúčame využiť portál Boataround.com – nie, nechceme im robiť reklamu, ale tento slovenský startup vyrástol na medzinárodne uznávanú spoločnosť, ktorá dotiahla booking jácht na používateľsky perfektnú úroveň. Stačí zadať destináciu, dátum a môžete sa pustiť do výberu – nájdete tu menšie plachetnice (pre 6 ľudí), ale aj katamarány pre 12 a viac ľudí.

Týždeň na jachte

Cena prenájmu

Na čo všetko netreba zabudnúť, aby ste vedeli odhadnúť výslednú sumu? Jachting má svoje špecifiká, na ktoré treba myslieť.

Cena sa skladá z týchto častí:

 1. cena za samotný prenájom lode: záleží od dátumu, veľkosti a typu lode, typicky od 600 – 800 € až po tisíce € za tie najluxusnejšie jachty,
 2. turistická daň: 1,20 € na deň a osobu,
 3. vratná kaucia: pohybuje sa pri bežnej 8-miestnej jachte na úrovni 1500 € (podobne, ako keď si prenajímate auto),
 4. transit log: záverečné upratovanie, posteľná bielizeň a základné hygienické potreby, cca 120 € (je to voliteľné, ale odporúčame),
 5. parkovanie: približne 30 – 40 € na týždeň priamo v maríne, z ktorej vyrážate,
 6. kotviace poplatky a nafta: počítajte zhruba 300 – 400 € na týždeň.

Týždeň na jachte

Radi by sme doplnili ešte dve voliteľné položky, ktoré však tiež rozhodne odporúčame. Poistenie vratnej kaucie (cca 10 % z výšky kaucie) a poistenie zodpovednosti skippera. Do výšky 5 miliónov € je to približne 90 €. Ak to všetko spočítate (prenájom lode, turistická daň, vratná kaucia, poistenie kaucie, poistenie skippera, transit log, parkovanie, kotviace poplatky a nafta), dostanete sa pri dobrom výbere dátumu na celkovú cenu okolo 1800 €. To pri 8-miestnej jachte, ale účasti iba 6 ľudí, vyjde na 300 € na osobu. Samozrejme, netreba zabudnúť na dopravu do destinácie a taktiež stravu.

Keďže si však všetky potraviny viete nakúpiť v lokálnych obchodoch, pohybuje sa cena za stravu na úrovni, ako by ste boli doma.

Týždeň na jachte

Pre mnoho ľudí môže byť otázka stravovania kľúčová. Súhlasíme, ale byť na jachte je v tomto paradoxne výhodou. Kuchynka v podpalubí je plne vybavená a obsahuje všetko, čo k vareniu potrebujete. Má aj chladničku s mrazničkou a plynový sporák. Zároveň sú v každej dedinke aj mestečku, kde budete kotviť, výborné domáce reštaurácie, ale aj supermarkety.

Zostáva teda na vás, či si na „pelinkovac s kávou“ odskočíte do prístavu, uvaríte si v podpalubí praženicu alebo si dáte na obed či večeru morské špeciality v domácej reštaurácii.

Náš trik – keď ideme na jachtu šiesti, každý deň sa o stravu (a zábavu) stará jeden človek.

Päť dní potom máte all inclusive oddych. Jeden deň sa postaráte o ostatných vy a posledný deň si dáte všetci večeru v dobrej reštaurácii.

Týždeň na jachte

Kapitán alias skipper

Aby ste mohli s jachtou z prístavu vôbec vyraziť, potrebujete mať na lodi kapitána, ktorý bude mať licenciu na vedenie námorného plavidla. Nemusíte sa však báť, ak nikoho takého vo svojom okolí nepoznáte. Skippera si viete objednať pri bookovaní samotnej jachty.

Cena za skippera za pohybuje okolo 600 – 800 € na týždeň a musíte k tomu pripočítať aj cenu za stravu, ktorú mu musíte zabezpečiť.

„Externí“ kapitáni sú zväčša prispôsobiví ľudia, avšak chápeme, že nie každému môže byť komfortné stráviť týždeň na lodi s cudzím človekom. Ako to vyriešiť? Porozhliadnite sa po svojom okolí. Dnes má, kvôli stúpajúcej obľúbenosti jachtingu, kapitánske skúšky už mnoho ľudí. Možno o tom iba neviete. Kým som nebol na jachte, ani som netušil, že by som mohol mať vo svojom okolí nejakého skippera. Dnes viem, že už len z mojich priateľov v práci a okolí je aspoň 10 kapitánov.

Týždeň na jachte

Kedy vyraziť

Možno budete prekvapení, ale rozhodne odporúčame vyraziť buď na začiatku, alebo na konci sezóny. Na jachting v Chorvátsku je najvhodnejšie obdobie buď v apríli či máji, alebo septembri či októbri. Áno, more možno ešte nemá ideálnu teplotu na kúpanie, ale cesta mimo hlavnú sezónu má svoje zásadné výhody. Jachtárov je na mori výrazne menej, nemusíte si robiť rezervácie v marínach vopred (o problém menej), na kotviacich miestach a bójkach je minimum lodí (často sa vám môže stať, že budete na vybranom mieste nocovať sami, čo je úžasný zážitok) a čo je najdôležitejšie, ceny za prenájom lodí sú v tomto období najatraktívnejšie.

Týždeň na jachte

Stráviť týždeň na jachte však nie je pre každého. Zvážte poobzeranie sa po inom type dovolenky, ak patríte do jednej z týchto kategórií:

 • najradšej ste na dovolenke sami, maximálne s partnerom,
 • neviete si predstaviť stráviť týždeň v obmedzenejších priestoroch,
 • nie ste úplne prispôsobivý typ (na jachte sa musíte zhodnúť, kam sa pôjde ďalší deň),
 • ste náchylní na morskú chorobu,
 • potrebujte 8 a viac hodín kvalitného spánku v absolútnom tichu a nehýbajúcej sa posteli.

Týždeň na jachte

Ak však nepatríte ani do jednej z týchto kategórií, môžete sa tešiť na:

 • mentálny aj fyzický relax,
 • príjemný čas strávený v kruhu vašich kamarátov a rodinných známych (jachting je inak skvelým teambuildingom),
 • kvalitné prímorské opálenie,
 • návštevu iného miesta či mesta každý deň,
 • socializáciu v prístave (jachtári majú k sebe veľmi blízko),
 • získanie nových schopností (zistíte, čo je fender a že kosatka nemusí byť iba živočích),
 • slušnú nádielku vodných športov (ťahanie sa na lane za loďou, pokus o salto zo špičky lode atď.),
 • (myslené žartom) stratu nejakého oblečenia či výbavy (nepamätám si jedinú dovolenku na jachte, kedy by sme neutopili nejaké oblečenie či mobil),
 • krásne gýčové západy slnka.

Týždeň na jachte

Tak čo, kedy vyrážate na jachtu? Na záver ešte jedno odporúčanie…

Čo si pobaliť

Z vášho zaužívaného spôsobu balenia pokojne zabudnite na 90 % vecí.

Ak ste extrémista, týždeň na jachte viete stráviť aj v jedných plavkách, jednom tielku a jedných šortkách.

Aj tí náročnejší ľudia sa však pohodlne zbalia do menšej tašky. Neberte si kufor, ale cestovnú tašku, lepšie sa napchá do úložných priestorov na jachte.

Stačí vám zopár kusov plaviek, jedna verzia teplejšieho oblečenia na chladnejšie večery (napríklad džínsy, mikina a tenisky), nepremokavá bunda, šortky a pár tričiek. Pribaliť si však odporúčame potápačské okuliare, plutvy či vodotesný obal na telefón.

Týždeň na jachte

Takže, priatelia, s kým sa vidíme toto leto na jachte na „slovenskom“ mori?

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.