projekt poisťovne logo generali

Ultimátna cestovná príručka pre rodiny aj dobrodruhov

24. 06. 2024

Cestovanie patrí k obľúbeným aktivitám a činnostiam mnohých ľudí. Či je to už kvôli dobrodružstvu, spoznávaniu nových krajín, ich tradícií, kultúr, jedál alebo len proste kvôli relaxu. A aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať ako niečo náročné, každý by mal myslieť na dôkladnú prípravu, ktorú si zahraničná dovolenka alebo dobrodružstvo vyžaduje.

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Nezabudni si na tú svoju pribaliť aj cestovné poistenie od poisťovne Generali, aby si si užil/-a oddych a nové dobrodružstvá bez zbytočných starostí v zahraničí, aj na Slovensku.

Dôležitá je precízna príprava, pokiaľ sa chcete vydať na dovolenku bez cestovky, pretože cestovanie na vlastnú päsť je o čosi náročnejšie. V tejto príručke nájdete všetky základné a potrebné informácie, vďaka ktorým si zabezpečíte bezproblémové cestovanie a budete pripravený na všemožné nástrahy, ktoré by vás mohli nečakane a nepríjemne prekvapiť. V článku nájdete aj stiahnuteľné pdf so zoznamom vecí, ktorý vám pomôže pri balení nič nezabudnúť.

Príručka sa skladá z troch častí:

Základné prípravy

Pred cestovaním, či už cestujete bez cestovky alebo prostredníctvom nej, si musíte vopred vyčleniť nejaký čas na základné prípravy, ktoré by mali zahŕňať kontrolu dokladov, vstupné požiadavky do konkrétnej krajiny, cestovné poistenie a iné. Na čo by ste pri základných prípravách nemali zabúdať?

Cestovné poistenie

Rozhodne by ste mali myslieť pred každým jedným vycestovaním z našej krajiny na cestovné poistenie, ktoré slúži ako váš ochranca v prípade nečakaných a aj nepríjemných udalostí, ktoré sa môžu hocikedy vyskytnúť. Môžete sa napríklad poraniť, ochorieť, nedajbože sa vám stane úraz, stratí sa vám batožina alebo vám zrušia let. Vďaka cestovnému poisteniu sa týchto nástrah nemusíte obávať, nakoľko vám dokáže pokryť nečakané výdavky či poskytne právnu pomoc na cestách. Pri cestovaní je cestovné poistenie základom, a to už či cestujete bez cestovky alebo s ňou.

Vďaka cestovnému poisteniu od Generali si môžete vybaviť krátkodobé alebo celoročné cestovné poistenie, a to aj online.

Ak sa chystáte dovolenkovať na slovenských horách, pre vás je určené poistenie do hôr.

Doklady a vstupné požiadavky

Platnosť cestovného pasu a občianskeho preukazu

Čo je samozrejmosťou, tak to, že do zahraničia sa bez platného cestovného pasu alebo občianskeho preukazu jednoducho nedostanete. Pred cestou by ste si nemali zabudnúť skontrolovať platnosť týchto dokladov. Vo všeobecnosti však platí to, že cestovný pas by mal mať platnosť minimálne 6 mesiacov po dátume návratu z cesty. Čo sa týka občianskeho preukazu, tu zas platí, že v rámci Európskej únie a Schengenského priestoru môžete cestovať na občiansky preukaz, ktorý musí byť platný počas celej doby vášho pobytu. Ak máte deti, myslite aj na doklady pre ne, aj pre tie najmenšie.

Vízové požiadavky

V závislosti od vašej cieľovej destinácie môže byť nutné vybaviť si aj cestovné víza. Na tomto webovom odkaze nájdete zoznam krajín, kde ako občan Slovenskej republiky môžete cestovať aj bez víz – https://www.mzv.sk/sluzby/ak-cestujete-do-zahranicia/kam-viza-nepotrebujete

Zdravotné požiadavky a očkovanie

Viaceré krajiny vyžadujú povinné očkovanie pre vstup na svoje územie, sú to napríklad niektoré krajiny Afriky, Strednej a Južnej Ameriky.

Pred cestovaním do cieľovej destinácie si však vďaka MZV (Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR), môžete veľmi jednoducho prečítať podmienky vstupu do všetkých krajín sveta, kde sa dočítate o podmienkach vstupu do krajiny, o vízach a taktiež aj o očkovaniach. Pre aktuálne informácie o povinných a odporúčaných očkovaniach pre konkrétnu destináciu, môžete navštíviť webovú stránku Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Podmienky vstupu do krajiny a povinné a odporúčané očkovania

MZVhttps://www.mzv.sk/staty/podmienky-vstupu-do-krajin

ÚVZhttps://www.uvzsr.sk/web/uvz/odporucane-ockovanie-pred-cestou-do-zahranicia

Registrácia cesty a bezpečnostné informácie

Registrácia cesty

Počas cestovania sa pred cestou odporúča každému občanovi zaregistrovať sa bezplatne na webovej stránke MZV. Vďaka tomu bude ministerstvo v prípade núdze vedieť o vašom pobyte v zahraničí a kontaktovať vás v rôznych núdzových situáciách, ako sú katastrofy, teroristické útoky, iné ozbrojené konflikty a podobne. Táto služba vám poskytne pocit bezpečia a pokoja počas vášho pobytu v zahraničí.

Informácie o registrácii cesty do zahraničia

E-formulár registrácie

Aktuálna bezpečnostná situácia

Cestovanie je dobrodružstvo, zábava a relax, ale taktiež sú aj niektoré krajiny, ktoré aktuálne na vycestovanie nie sú bezpečné. V mnohých krajinách sú politické nepokoje, ozbrojené konflikty, prírodné katastrofy alebo vysoká kriminalita. To sú všetko hrozby, ktoré na vás v niektorých cieľových destináciách môžu číhať. Nezabudnite si preto pred výberom cieľovej krajiny alebo pred vycestovaním pozrieť aj bezpečnostnú situáciu a najnovšie oznamy a upozornenia pred cestou, ktoré vydalo MZV.

V mnohých krajinách sveta je veľmi vysoká kriminalita, ktorá pre vás samozrejme môže predstavovať vysoké riziko. Kompletný zoznam krajín s najvyššou kriminalitou nájdete na tomto odkaze:

Zoznam najnebezpečnejších krajín sveta, kde by ste svoje cestovanie mali prehodnotiť:

Informácie o veľvyslanectve

Slovenské veľvyslanectvá a konzuláty, ktoré sú takmer po celom svete, aby vám mohli pomôcť v ťažkých časoch, ktoré sa vám pri cestovaní môžu naskytnúť.

Čo je ich úlohou?

  • Pomôžu vám v prípade ohrozenia vášho života, zdravia alebo majetku.
  • Môžu vám poradiť v tom, ako by ste mali postupovať v zložitých situáciách pri cestovaní.
  • Pomôžu vám s kontaktom na miestne úrady a inštitúcie.
  • V prípade potreby vám pomôžu s návratom na Slovensko.

Kedy by ste sa na nich mali obrátiť?

  • Ak ste sa stali obeťou trestného činu.
  • Ak ste pri cestovaní stratili cestovný pas alebo iné dôležité doklady.
  • Ak potrebujete lekársku pomoc a neviete, kam a na koho sa obrátiť.
  • Ak ste v ohrození života alebo zdravia.
  • Ak sa ocitnete vo väzbe alebo ste zadržaní miestnymi úradmi.

Slovenské veľvyslanectvá vo svete + kontakty

https://www.mzv.sk/sk/web/sk/velvyslanectva/prehlad-zastupitelskych-uradov-v-zahranici/velvyslanectva

Praktické tipy na cestovanie

Výber ubytovania

Pri vybavovaní ubytovania pred cestou alebo dovolenkou je dôležité, aby ste si overili legitimitu a recenzie, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, to platí hlavne v prípadoch cestovania bez cestovky. Voľba ubytovania je skutočne kľúčová, pretože vám môže veľmi spríjemniť váš cestovateľský zážitok, ale pri nesprávnom výbere vám ho zas na druhú stranu môže aj poriadne pokaziť. Okrem recenzií sa zamerajte aj na lokalitu ubytovania – blízkosť k atrakciám a verejnej doprave vám ušetrí čas a zvýši pohodlie. Pozornosť by ste mali rozhodne venovať aj storno podmienkam a platobným metódam, aby ste predišli nepríjemným prekvapeniam. Stať sa môže čokoľvek, čo prekazí vaše cestovné plány, takže je potrebné myslieť aj na tieto aspekty. Samozrejme nesmie chýbať ani vybavenie ubytovania, prezrite si či ubytovanie ponúka potrebné zariadenia, ako Wi-Fi, klimatizáciu či parkovanie (v prípade potreby), a či má bezpečnostné prvky, ako trezor na izbe. Uistite sa, že rozumiete check-in a check-out časom a všetkým inštrukciám, ktoré ste dostali. Samozrejme pri výbere ubytovania myslite aj na svoj rozpočet a nezabudnite si porovnať ceny cez viaceré prehliadače ubytovania a priamo na domovskej stránke hotela. Dôkladné plánovanie týchto aspektov zabezpečí pohodlný a bezproblémový pobyt.

Tipy na aplikácie na ubytovanie

Zdravie a bezpečnosť

Pred samotným balením na dovolenku alebo pobyt myslite aj na svoje zdravie. Nezabudnite si zbaliť lieky a pripraviť si takú cestovnú lekárničku, ktorá vám pomôže v prípade zdravotných ťažkostí alebo pri drobných poraneniach. Čo by mala obsahovať taká cestovná lekárnička?

Základné vybavenie:

  • Bežné lieky, ktoré užívate: ak užívate lieky na predpis, pred cestou si nezabudnite zabaliť množstvo, aby ste mali dostatočnú zásobu. Nie je na škodu zobrať si ich pre istotu aj navyše.
  • SOS pomocníci: toto sú všetky lieky proti bolesti, teplote, prechladnutiu, nevoľnosti a hnačke. Tie vám pomôžu prekonať bežné ťažkosti, ktoré sú s cestovaním často spojené.
  • Lieky na alergiu: v prípade, že trpíte alergiou, nezabudnite si vziať so sebou lieky proti alergii.
  • Bolesti hrdla a kašeľ: aj v lete vás môže potrápiť nádcha a bolesť hrdla. Do lekárničky si pribaľte aj pár pastiliek, alebo sprejov do hrdla.
  • Slnko a hmyz: ochranné krémy proti hmyzu a gély na uštipnutie hmyzom sú nevyhnutnosťou. Nezabudnite na repelenty proti kliešťom alebo komárom, ktoré prenášajú choroby. Pre bezpečný pobyt na slnku si pribaľte aj SPF krém a v prípade, že vás spáli, mali by ste mať po ruke aj niečo proti spáleniu, napríklad prípravky s obsahom D Panthenolu alebo aloe vera.
  • Dezinfekcia a poranenia: rozhodne by ste nemali zabudnúť na dezinfekcie, náplaste a obväzy, ktoré sú základom pre ošetrenie drobných poranení.
  • Teplomer, pinzeta a nožnice

Príprava na let

Pravidlá a podmienky leteckej spoločnosti

Pred cestou si skontrolujte pravidlá a podmienky leteckej spoločnosti, prostredníctvom ktorej budete cestovať do cieľovej destinácie. Hlavne by ste sa mali zamerať na informácie týkajúce sa batožiny, príručnej batožiny a online check-inu. Ak chcete len príručnú batožinu, skontrolujte si na webe spoločnosti, aká veľká a ťažká môže byť príručná batožina a čo v nej môžete prenášať. Rovnako to však platí aj pri podanej batožine. Rozhodne necestujte lietadlom bez toho, aby ste si tieto informácie overili, pretože poplatky navyše za preťaženú batožinu vás môžu vyjsť veľmi draho.

Taktiež by ste mali vedieť aj o právach, ktoré ako cestujúci máte pri leteckej doprave. Tieto informácie sa dočítate na tomto webe:

Pár tipov ako si vybrať najlepšie miesta v lietadle

Väčšina leteckých spoločností vám umožňuje vybrať si sedadlo online pri rezervácii letenky, resp. pri check-ine, len si dajte pozor, pri niektorých spoločnostiach je táto možnosť extra spoplatnená. Samozrejme každý má iné preferencie, avšak základne tipy na najlepšie miesta sú:

  • Pohodlie: Ak chcete pre svoje nohy väčší priestor a chcete sa počas letu naťahovať, zvoľte si sedadlo pri uličke alebo pri núdzovom východe. Ak preferujete opieranie sa o stenu, nerušený spánok, zvoľte si sedadlo pri okienku.
  • Výhľad: Ak máte radi krásne výhľad na oblaky a krajinu pod vami, zvoľte si sedadlo pri okienku, najlepšie v prednej časti lietadla, pretože tam vám pred výhľadmi nebude brániť krídlo ani motory.
  • Rýchlejší výstup: Ak neznášate čakať, a nechcete vystupovať ako posledný, na čo najrýchlejšie vystúpenie z lietadla si zvoľte sedadlo vpredu lietadla pri uličke.
  • Cestovanie s deťmi: Ak cestujete s malými deťmi, zvoľte si sedadlo s dostatkom priestoru na nohy a blízko toalety.
  • Bezpečnosť: Letecká doprava je považovaná za jeden z najbezpečnejších spôsobov cestovania. Ak máte stále strach a vašim kritériom pri výbere miesta je bezpečnosť, tak voľte miesta vzadu a blízko núdzových východov.

Ak si chcete byť naozaj istý výberom svojho miesta, odporúčame pozrieť sa na konkrétny typ lietadla, ktorým poletíte cez stránkuseatguru.com. Nájdete tú presný popis miest, vrátane recenzií cestovateľov s detailmi ohľadom hlučnosti či chýbajúcich okien.

Počasie a aplikácie

Aplikácie na presnú predpoveď počasia v cieľovej destinácii

Môžu pomôcť pri balení a plánovaní vašich cestovateľských a dobrodružných aktivít. Taktiež vás tieto aplikácie vedia už priamo na mieste upozorniť pred rôznymi výstrahami a nebezpečenstvami v prípade nepriaznivých podmienok. Na tomto odkaze si môžete nájsť 10 najlepších aplikácií pre počasie.

Užitočné aplikácie pre cestovateľov

V prípade, že cestujete do hôr, mali by ste si stiahnuť aplikáciu horská služba. Na Slovensku je to napríklad Aplikácia Horská Záchranná služba od Generali (iOS, Android). Nezabudnite tiež na rôzne online alebo offline navigácie, Yelp alebo TripAdvisor vďaka ktorému nájdete skvelé reštaurácie, atrakcie, pamiatky a mnoho ďalšieho. V prípade že neovládate cudzí jazyk, stiahnite si nejaký dobrý prekladač, napríklad Google Translate (iOS, Android). Nezabúdajte tiež ani na TAXI služby, ako Uber, Bolt.

Integrovanie umelej inteligencie (AI)

Pred vašou cestou, či už cestujete bez cestovky alebo s ňou, si môžete pomocou AI, napríklad ChatGPT (iOS, Android), pomôcť s plánovaním cesty. Umelá inteligencia vám môže veľmi dobre pomôcť s tipmi na zaujímavé atrakcie, ktoré sa v danej destinácii, kam cestujete, nachádzajú. Dá vám aj iné cestovateľské tipy, dokonca vám pripraví aj cestovný itinerár, na základe ktorého sa môžete počas svojej dovolenky riadiť.

V niektorých krajinách sa vám môže zísť aj VPN

A čo je to VPN? Je to v preklade virtuálna privátna sieť, vďaka ktorej sa budete môcť bezpečne a anonymne pripojiť k internetu. Zjednodušene, umožní vám skryť si IP adresu, zabezpečiť vaše internetové pripojenie a získať prístup k obsahu, ktorý môže byť geograficky obmedzený.

  • V niektorých krajinách, ako je napríklad Čína, Irán, Turecko, Rusko, Vietnam, Spojené Arabské Emiráty alebo Egypt, sú blokované mnohé webové stránky. V týchto krajinách sa často nemusíte dostať napríklad na sociálne siete, ako sú Facebook, Youtube, Skype, WhatsApp a iné webovky, avšak s VPN áno.
  • VPN sa vám tiež zídu pri pripojeniach na verejné Wi-Fi siete, ako napríklad na letisku, v hoteli, kaviarňach a podobne. Pri takýchto verejných Wi-Fi pripojeniach je zvýšené riziko kybernetických útokov. S pomocou VPN si takto zabezpečíte svoje súkromie. Medzi dobré VPN aplikácie patria – NordVPN, ExpressVPN alebo Surfshark.

Ďalšie užitočné tipy

Balenie sa na cestovanie

Balenie často dokáže potrápiť. Dobrý zoznam vám môže pomôcť nič podstatné nezabudnúť – nižšie nájdete zoznam dôležitých vecí, na ktoré by ste pred cestovaním rozhodne nemali zabudnúť a môžete si zoznam stiahnuť aj vo forme pdf TU.

Tipy na efektívne balenie

  • Pripravte si také oblečenie, ktoré sa jednoducho kombinuje s inými kúskami oblečenia.
  • Namiesto skladania oblečenia, ho rolujte do roliek, to vám ušetrí viac miesta.
  • Využite všetky voľné priestory, malé kúsky, napríklad ponožky, zbaľte do topánok.
  • Použite vákuové obaly, z ktorých jednoducho vysajete vzduch a tak sa váš objem podstatne zmenší.
  • Zbaľte sa do organizérov, to vám dá aj prehľad o tom, čo sa kde nachádza.
  • Hygienické a toaletné potreby prelejte do menších nádobiek, čo vám ušetrí veľa miesta.
  • Zoberte si nevyhnutné veci a myslite aj na to, aby ste mali miesto navyše, ak si budete chcieť doniesť aj nejaké suveníry.

Kultúrne povedomie

Preskúmajte kultúrne normy a etiketu cieľovej krajiny

Pred cestovaním je veľmi dobrým nápadom, vopred si pozrieť kultúrne normy a etikety cieľovej krajiny. Je to dôležité pre rešpektovanie miestnych zvykov a tradícií, čo prispieva k pozitívnym interakciám a lepším vzťahom s miestnymi obyvateľmi. Samozrejme, miestni sú zvyknutí často na turistov, avšak, je pre nich rozhodne prijateľnejšie, ak niektoré základné princípy a etiketu ovládate, napríklad čo sa týka odhaľovania tela. Ak chcete ísť napríklad navštíviť chrámy, myslite už pri balení na zabalenie dlhých nohavíc aj tričiek, prípadne šatiek. Znalosť týchto noriem vám pomôže predchádzať nedorozumeniam alebo napríklad neúmyselným urážkam. Umožňuje vám tiež lepšie sa adaptovať na nové prostredie a zlepšuje váš cestovateľský zážitok, pretože miestni ocenia váš záujem o ich kultúru. Navyše, niektoré normy súvisia s bezpečnosťou, keďže nevhodné správanie alebo obliekanie sa v niektorých krajinách považuje za provokatívne.

Naučte sa aspoň základné jazykové frázy

Samozrejme, s anglickým jazykom sa dá dohovoriť takmer všade, ale nikdy nie je na škodu, ak si dáte záležať a naučíte sa niekoľko základných fráz aj v jazyku krajiny, do ktorej cestujete. To sa vám zíde hlavne, ak cestujete bez cestovky na vlastnú päsť, pretože tam nemáte delegáta, ktorý by vám v prípade núdze pomohol. Aj domáci ocenia, keď uvidia vašu snahu. Stačí ak sa naučíte sa aspoň v danom jazyku pozdraviť, a naučíte sa pár základných fráz, ako ďakujem, pomoc, áno/nie, prosím si, prepáčte, koľko to stojí, mohli by ste mi pomôcť?

Financie

Cestovanie je skvelým zážitkom, samozrejme čo to to aj stojí. Ak cestujete s cestovkou a máte zabezpečenú plnú penziu, all inclusive alebo ultra all inclusive, zrejme sa vaše výdavky až tak vysoko nevyšplhajú, pretože o stravu a nápoje máte postarané. Výdavky však očakávate, ak cestujete bez cestovky – to samozrejme zahŕňa aj nákup potravín alebo stravovanie v reštauráciách. Tu nájdete niekoľko tipov, ako spravovať svoje financie na cestách a vyhnúť sa zbytočným poplatkom:

  • Pred odchodom informujte svoju banku o plánovanej ceste, najmä ak cestujete mimo Európu, aby vám náhodou nezablokovali kartu z dôvodu podozrivých aktivít. To by vám urobilo problémy navyše.
  • Vyčleňte si na cestovanie rozpočet, ktorý môžete minúť. Myslite tiež na to, aby ste mali aj dostatočnú finančnú rezervu, v prípade komplikácií.
  • Pri výmene mien je najlepšie vopred si porovnať výmenné kurzy a poplatky rôznych bánk a zmenární. Vyhnite sa výmene peňazí na letiskách alebo rušných turistických miestach, kde sú kurzy často nevýhodné. Namiesto toho zvoľte miestne banky alebo overené zmenárne v meste.
  • Ak si budete vyberať peniaze z bankomatu dávajte pozor na poplatky za výber a medzinárodné transakcie. Radšej si vyberte naraz vyššiu hotovosť, aby ste minimalizovali poplatky. Pri platbách kreditnou kartou vždy plaťte v miestnej mene, aby ste sa vyhli nevýhodným konverzným kurzom. Veľmi dobrou kartou na cestovanie je napríklad Revolut, s ktorou môžete platiť priamo v mene danej krajiny.

Doprava v krajine

Pri cestovaní do cieľovej krajiny by ste mali taktiež zvážiť aj možnosti dopravy, pretože každá má svoje výhody, nevýhody a riziká.

  • Verejná doprava (autobusy, vlaky, metro) je najekonomickejšou možnosťou, hneď po pešej. Výhodou je nízka cena a dostupnosť, no nevýhodou môže byť preplnenosť, zložitosť cestovania verejnou dopravou v krajine, a spoliehanie sa na cestovný poriadok. V niektorých krajinách môže byť verejná doprava menej spoľahlivá alebo menej bezpečná, najmä v nočných hodinách.
  • Taxi služby (Uber, Lyft, Bolt) ponúkajú pohodlie a flexibilitu, v prípade cestovania s deťmi viete zadať požiadavku o detskú autosedačku alebo podsedák. Výhodou je komfort a rýchlosť, no ceny môžu byť vyššie, a to najmä počas špičky alebo v turistických oblastiach. Ak vystúpite z lietadla, rozhodne si neberte prvý taxík, ktorý na vás zatrúbi. Majte na pamäti, aby ste používali oficiálne a licencované služby, tak predídete podvodom a bezpečnostným rizikám.
  • Prenájom auta. Ak ste dobrodruh a idete na výlet, kde chcete spoznávať krajinu porozmýšľajte aj o prenájme auta. To vám poskytuje maximálnu slobodu pohybu a je ideálny na objavovanie odľahlejších miest. Výhodou je nezávislosť, no nevýhodou sú vyššie náklady na prenájom, palivo, poistenie a taktiež aj platba parkovného. Problémom môžu byť tiež krajiny, kde sa jazdí na ľavej strane – ako je napríklad Cyprus, Austrália, Indonézia, Malta, Nový Zéland, Seychely, Veľká Británia.

Zoznam krajín, v ktorých sa jazdí na ľavej strane

https://www.aceable.com/blog/countries-that-drive-on-the-left-side-of-the-road/

  • Bicykle a skútre sú populárne v mestách s dobrou infraštruktúrou pre cyklistov. Výhodou je nízka cena a možnosť vyhnúť sa dopravným zápcham.

Cestovanie je nezabudnuteľným zážitkom, vďaka ktorému si môžete oddýchnuť, spoznať nové miesta, ľudí a zažiť tie najlepšie chvíle, ktoré sa vám vryjú hlboko do pamäte. Ale na to, aby tomu tak bolo, si musíte vybrať dovolenkovú destináciu starostlivo, pretože cestovanie so sebou prináša aj mnoho nástrah. Preto platí – radšej byť pripravený ako prekvapený. Nezabúdajte preto na:

  • cestovné doklady
  • registrácia cesty a bezpečnostné informácie
  • skontrolovať portál MZV, konkrétne podmienky vstupu do krajín a bezpečnostnú situáciu v krajine, do ktorej cestujete
  • výber toho najvhodnejšieho ubytovania, hlavne ak cestujete bez cestovky, cez relevantné aplikácie
  • pripravte sa na váš cestovateľský zážitok poriadne, s aplikáciami (na výber reštaurácií, odporúčania na atrakcie, Taxi služby, GPS, prekladač a podobne)
  • dôkladné pobalenie sa na základe zoznamu
  • finančnú gramotnosť

A či už cestujete bez cestovky alebo s ňou, vždy sa zamerajte na vašu bezpečnosť. Dodržiavaním našich tipov a rád uvedených v tomto sprievodcovi sa môžete vyhnúť stresu a komplikáciám a tak si naplno užiť svoju cestu.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.