projekt poisťovne logo generali

PANORÁMA: Unikátna virtuálna prehliadka Malty v 360°

Jožo a Hanka Orgonášovci 27. 03. 2019

Chystáte sa na Maltu a hľadáte miesta, ktoré určite musíte navštíviť? Chcete sa inšpirovať či iba nazrieť do bežného sveta Malťanov? Niekedy je lepšie raz vidieť ako tisíckrát čítať. A práve preto vám prinášame unikátnu virtuálnu prehliadku 20 miest na Malte. Každý z pohľadov je interaktívny, môžete sa tak v 360-stupňových záberoch hýbať všetkými smermi a vychutnať si skutočnú atmosféru Malty. Tak už žiadne zdržovanie, poďme spolu na Maltu!

St. Peter’s Pool je miestom, ktoré vás jednoducho zláka skočiť sa osviežiť do vody. Mimo sezónu tu nájdete iba zopár ľudí, no v sezóne tu možno stretnete aj domáceho, ktorý so svojím psíkom – Jackom Russellom – spolu skáču z útesu šípku do mora.

Kilometre dlhá promenáda popri Dingli Cliffs sa tiahne na juhozápade ostrova. Pohodlne sa sem dostanete autobusom (cena lístka je paušálnych 1,5 €). Pod vami stovky metrov útesov, nedotknutá a tak trochu drsná príroda, no najmä nekonečné more. Ideálne miesto na piknik!

Útulná a asi najdomáckejšia kaviarnička v maličkom mestečku Ghar Lapsi – ocitnete sa pri útese a prírodnom bazéne s pocitom, že ste tak trochu na konci sveta. Dajte si čerstvé ryby od domácich rybárov, určite neoľutujete.

Bývalé hlavné mesto Malty Mdina sa v noci premieňa na opustený opevnený komplex starodávnych budov, v ktorom doslova zastal čas. Starobylú Mdinu prejdete za pár minút a takmer všetky uličky vedú ku Katedrále sv. Pavla.

Katedrála sv. Pavla zvnútra – aj keď nejde o žiadnu okázalú stavbu, ak sa rozhliadnete nad seba aj za seba, vychutnáte si chrám tak, ako bol postavený niekoľko storočí dozadu.

Mdina Gate – hlavná brána do historického a bývalého hlavného mesta. Asi 200 metrov od tohto miesta sa nachádza legendárna kaviareň Crystal Palace. Nedajte sa však odradiť honosným menom, je to miesto s neopakovateľnou lokálnou atmosférou, kde si musíte dať typické maltské pečivo pastizz s kávou. Kaviareň nájdete poľahky, je tam vždy plno.

Malé a útulné rybárske mestečko Marsaxlokk ožíva najmä v nedeľu ráno na slávnych rybích trhoch. Objednajte si plavbu (za pár eur) u domácich a vydajte sa na pôvodnom rybárskom člne na plavbu po zátoke. Budete sa zrazu cítiť ako skutočný maltský rybár.

Hlavné námestie vo Vallette – St. George’s Square (Námestie sv. Juraja) ožíva najmä počas festivalov a osláv, ktorých je na Malte neúrekom.

Queen Victoria Square alebo aj Námestie republiky – tu sa mieša celá atmosféra Malty a všetky jej regionálne vplyvy. Usaďte sa na kávičku či pastizz do Caffe Cordina, ktorá je na tomto mieste už od roku 1837!

Opevnenie na ostrove Manoel Island pri prechádzkach Sliemou nevidno úplne dobre. Nasadnite na trajekt do Valletty, nechoďte však za masou turistov, ktorí smerujú doľava do centra. Vydajte sa presne na opačnú stranu – vpravo do strmého kopca až sa ocitnete v parku s pamätníkom Václava Havla. Príďte sem navečer a vychutnajte si západ slnka nad zálivom.

Niekoľko kilometrov dlhá promenáda Tower Road Walkway medzi St. Julians a Sliemou je ideálnym miestom na oddych, potápanie, leňošenie a opaľovanie sa.

Sliema Pitch – Malťania milujú vodné pólo a takéto veľké bazény (priblížte si fotografiu a pozrite sa pred seba a mierne vľavo) sa nachádzajú na mnohých brehoch mora.

Pôvodný starý prístav Valletta Old Harbour je funkčný dodnes. Každý deň sem prichádzajú stovky cestovateľov trajektom priamo zo Sliemy. Ak máte radi potápanie, neďaleko sa nachádza vrak lode HMS Maori, na ktorého preskúmanie vám stačí aj základná potápačská licencia, tzv. Open Water.

Ak si budete potrebovať vo Vallette oddýchnuť a utiahnuť sa do ticha, vojdite do Chrámu sv. Pavla. Nádherný (aj keď menší) chrám ponúka pokoj, po ktorom túžite.

St. Julians (za nami), Sliema (vpravo vzadu) a Spinola Bay (pozrite ďalší 360-stupňový záber) sú čoraz obľúbenejšími miestami, pretože tu nájdete dostatok ubytovania, zábavy aj reštaurácií vrátane nočného života. Ten sa odohráva najmä v časti Paceville. Keďže je Malta v stavebnom rozmachu, žeriavy sa stali jej každodenným koloritom.

Spinola Bay – jedna z najštýlovejších štvrtí na celej Malte. Rozhodne navštívte domáci bar Happy Dayz, vezmite si drink, sadnite si na menšie mólo a vychutnávajte atmosféru.

Keď sa obzriete vpravo, objavíte The Triton Fountain (Tritónovu fotánu) – symbolický hlavný vstup do hlavného mesta Valletta.

Katedrála v mestečku Victoria na ostrove Gozo je opevnená hradbami, ktoré ponúkajú úžasný výhľad do okolia…

…a toto je to okolie, ktoré sme spomínali vyššie. Nad hradbami sa vám naskytne panoramatický pohľad na takmer celé Gozo.

Blue Grotto je unikátne miesto na juhu Malty. Do útesu, ktorý vidíte pod nami, sa môžete vydať loďkou (stačí zísť po schodoch hneď vedľa nás) a užiť si plavbu priamo v útese. Prísť sem sa najviac oplatí v doobedných hodinách, keď dopadajúce svetlo vytvára magickú atmosféru s priezračnou modrou vodou.

Malta je úžasná, čo poviete?

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.