projekt poisťovne logo generali

Najkrajšie útulne na Slovensku

13. 07. 2023

Na Slovensku máme vďaka našim horám mnoho nádherných miest, kde sa môžeš vybrať na turistiku. Rozmýšľal si už ale nad tým, čo budeš robiť, ak sa vyberieš na viacdňovú túru alebo ťa chytí nepriaznivé počasie či nejaká iná kríza a budeš potrebovať niekde prespať? Našťastie to nemusí byť až taký problém, pretože v blízkosti turistických chodníkov sú v horách postavené útulne, v ktorých môžeš prečkať noc alebo načerpať nové sily. Zabudni však na luxus. Útulňa nie je ako hotel alebo horská chata, ktorú si môžeš niekoľkými klikmi zabookovať. Je to zadarmo alebo za dobrovoľný príspevok.

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Nezabudni si na tú svoju pribaliť aj cestovné poistenie od poisťovne Generali, aby si si užil/-a oddych a nové dobrodružstvá bez zbytočných starostí v zahraničí, aj na Slovensku.

Ak si ešte nepočul o slove “útulňa”, my ti ho vysvetlíme. Ide o malé horské chatky alebo prístrešky, ktoré slúžia ako útočisko pre turistov, horolezcov a ďalších návštevníkov. Sú zvyčajne umiestnené na strategických a odľahlých miestach v horách a poskytnú ti jednoduché ubytovanie a základné vybavenie.

shutterstock_1307123662.jpg

Na tomto mieste však dodržuj niekoľko dôležitých pravidiel:

  • Pristupuj k tomuto miestu tak, ako by si ho chcel nájsť, ak by si tam prišiel opäť. Nerob neporiadok.
  • Nenechávaj tam zvyšky nedojedeného jedla. Mohlo by to prilákať zver alebo hlodavce.
  • Prines si so sebou sáčok na odpadky a všetko po sebe pri odchode odprac. Veci tam nenechávaj a neznečisťuj prírodu.
  • Narúbané drevo, ktoré použiješ v piecke na to, aby si sa ohrial, doplň. Dobre urobíš, ak ho narúbeš ešte trochu viac, aby bolo pripravené pre ďalších návštevníkov.
  • Ak sa k tebe pridajú nejakí spolunocľažníci, neruš ich a buď tichý a ohľaduplný. Toto miesto slúži a oddych.
  • Pokiaľ je niekde na blízku prameň, vykonaj potrebu aspoň 100 metrov od prameňa. Ak však budeš na útulni, ktorá má postavenú latrínu, využívaj ju.
  • Môžeš potešiť ďalších návštevníkov, tým, že im necháš užitočný materiál, napríklad zápalky, podpaľovač alebo noviny.
  • Nakoľko sa o útulne starajú turistickí priaznivci alebo dobrovoľníci, môžeš venovať dobrovoľný príspevok, na ich údržbu.

1661893_GeneraliSlovakia-TheNicestSheltersInSlovakMountains_1_070323 (1).jpg

Pripravili sme pre teba zoznam najkrajších útulní, ktoré môžeš na Slovensku počas svojej túry nájsť a využiť.

Koliba pod Pustým v Jamnickej doline

V tejto doline v Západných Tatrách je útulňa, ktorá sa nachádza menej ako 2 hodiny chôdze z Račkovej doliny. Leží v hustom lese, a je exkluzívnym spojovníkom pri hrebeňovke Západných Tatier. Túto kolibu nájdeš na trase modrej značky vo výške 1156 metrov. Poslúži pre približne 14 ľudí, ktorých poteší kvalitnou výbavou. Nájdeš tu piecku, riady, poháre, hrnce, drevo, sekeru, lekárničku a tiež aj latrínu. V blízkosti tiež nájdeš aj prameň horského potoka.

Útulňa Galová

Túto novú útulňu, ktorá bola postavená v roku 2019, nájdeš vo Volovských vrchoch. Môžeš sa k nej dostať po červenej trase z Dobšinského kopca alebo zo sedla Súľová, alebo po žltej trase z Vlachova, a to približne za 3 hodiny chôdze. Nachádza sa vo výške 1127 metrov a prekvapí ťa nádhernými výhľadmi na Vysoké Tatry alebo Kráľovu Hoľu. Budeš tu potrebovať spacák a karimatku, ale z vybavenia ti tu nič dôležité chýbať určite nebude. Má výborne vybavenú kuchynku a funkčnú kachľovú pec. Jej kapacita je 8-10 ľudí. Severne od útulne môžeš nájsť po 400 metroch prameň, ktorý sa nazýva studnička pod Prednou Gálovou.

shutterstock_1341327209.jpg

Útulňa Andrejcová

Táto útulňa sa nachádza v Nízkych Tatrách vo výške 1410 m. Vnútri nájdeš stôl s lavicami, piecku a dve poschodové drevené postele. V chate sa dokopy vyspí až 30 ľudí. Veľkou výhodou je, že v období od 15.5. do 5.11. je v chatke prítomný chatár a je možné si tu zakúpiť aj občerstvenie. Mimo sezóny je chatár a občerstvenie k dispozícii iba počas sviatkov a víkendov. Pri chate sa nachádza prameň pitnej vody, vzdialený od chaty približne 10 metrov, ohnisko a v blízkosti kosodreviny sú vhodné miesta na postavenie stanov.

Útulňa Ramža

Útulňa Ramža sa nachádza vo východnej časti Nízkych Tatier na červenej turistickej značke a je ideálnym, no nie veľmi dobre vybaveným miestom na prenocovanie pre väčšinu turistov, ktorí prechádzajú hlavným hrebeňom. Jej poloha nie je veľmi nápadná, pretože sa nachádza v lese pár metrov severne od chodníka. Ak ju budeš chcieť navštíviť, všímaj si vychodenú cestičku, ktorá ťa k nej zavedie. Vnútro útulne je jednoducho zariadené, s poschodovými posteľami na hlinenej podlahe a funkčnou pecou. Keď si nenáročný turista, táto útulňa pre teba bude skvelé miesto na prespanie. Nájdeš tu ohnisko a tiež aj vhodné miesta na postavenie stanov. Prameň pitnej vody sa nachádza asi 300 metrov na západ od útulne.

1661893_GeneraliSlovakia-TheNicestSheltersInSlovakMountains_2_070323 (1).jpg

Včelín na Mikulášskom vrchu

Ak pôjdeš po modrej značke vo Veporských vrchoch, ktorá vedie z osady Bartkovice pri Brezne, v sedle medzi Mikulášskym vrchom a Skalkou nájdeš tento včelín, ktorý slúži ako útulňa. Je to hrdzavý obytný príves, ktorého kapacita je približne 5 ľudí. Nájdeš tu kreslo, gauč, liatinovú piecku, lopatu, metlu, pílku a tiež aj sedenie, ktoré je vytvorené zo starých úľov. Ak sa tu však budeš chcieť usalašiť, vopred si zabezpeč dostatok vody, pretože sa na širokom okolí nikde nenachádza žiaden prameň.

Salaš pod Suchým vrchom

Veľkofatranská magistrála ponúka viacero útulní, ale pokiaľ chceš skutočný luxus (samozrejme v rámci možností, ktoré útulne poskytujú), určite navštív práve túto. Spoznáš ju vďaka jej zelenej streche. Útulňa poskytuje miesto pre 13 ľudí, ale pokiaľ sa budeš riadiť pravidlom “dobrých ľudí sa všade veľa zmestí”, jej kapacita môže byť až 28. Má funkčnú piecku, panvice, hrnce, riad, ale aj sekera, pílka či lopata. Prekvapia ťa aj dve latríny, a krásne posedenie s ohniskom.

shutterstock_2012465921.jpg

Útulňa Čierna hora

Na vrchole Čiernej hory (667 m n. m.) v Nízkych Bezkydách na Ondavskej vrchovine, ktorý sa nachádza priamo na známej červenej turistickej značke Cesta hrdinov SNP, sa nachádza útulňa. Bola postavená v roku 2007. Je murovaná kamenným obkladom z vonkajšej strany a vo vnútri sa nachádza drevený obklad. Podlaha je vybetónovaná a vyložená kameňom. Strecha útulne je trojuholníkového tvaru a je zateplená sklenenou vatou. Nachádza sa tu murovaný kozub s roštom a ďalším náradím. Nájdeš tu napríklad kutáč, železné kliešte a lopatka na popol. Okrem toho je tu drevený stôl s lavičkou, tri lavičky, na ktorých je možné prespať, svietniky so sviečkami, podložka a metla. Jej jedinou nevýhodou je, že sa tu v bezprostrednom okolí nenachádza žiaden prameň. Najbližšia voda sa nachádza približne hodinu cesty po červenej značke pod vrchom Makovica.

Aj napriek krásnym výhľadom a scenériám, ktoré ti hory ponúkajú, ťa môžu aj nemilo prekvapiť. Môžeš sa stratiť alebo sa ti môže prihodiť nejaký vážny úraz. Pred výletom do hôr si nezabudni do mobilu stiahnuť aplikáciu HZS. Prostredníctvom tejto aplikácie si jednoducho a jedným klikom privoláš Horskú záchrannú službu, budeš automaticky zdieľať svoju polohu a v prípade potreby s nimi môžeš komunikovať aj cez chat a posielať obrázky.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.