projekt poisťovne logo generali

Užite si letnú dovolenku bez tráviacich ťažkostí. Stačí sa držať niekoľkých pravidiel, radí odborníčka.

09. 08. 2022

Obdobie letných dovoleniek a výletov je časom pohody a oddychu. Nie vždy je to však tak a občas sa môže dovolenka zmeniť na neželaný zážitok práve pre tráviace ťažkosti. Tie na nás číhajú nielen v exotických destináciách, ale aj v klasických dovolenkových letoviskách.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme cestovaniu a letným dovolenkám. Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Nezabudnite si na tú svoju pribaliť aj cestovné poistenie od poisťovne Generali, aby ste si užili oddych a nové dobrodružstvá bez zbytočných starostí.

Práve tráviace ťažkosti patria k jedným z najčastejších ochorení, ktoré vedia dovolenkárov skutočne potrápiť. Často sa ale na dovolenke nič neudeje a bez toho, aby sme o tom vedeli, si so sebou domov prinesieme aj neželaný suvenír. Tráviace problémy nás potom dokážu skoliť na niekoľko ďalších dní a poriadne potrápiť.

Doma v poriadku, na dovolenke horor

Počas života prichádzame do kontaktu s množstvom neznámych látok, baktérií a mikroorganizmov. Naše telo si pri kontakte s nimi vytvára protilátky, vďaka ktorým sa dokáže pri opakovanom stretnutí efektívne brániť. Aj takéto neškodné mikroorganizmy však dokážu spraviť v našom organizme poriadnu šarapatu, pokiaľ naše telo na ne nie je zvyknuté.

„Tráviace ťažkosti úzko súvisia s disharmóniou črevného mikrobiómu v našom trávení. Všetko okolo nás ovplyvňuje náš črevný mikrobióm. Ak len zmeníme prostredie či už sme na dovolenke, mení sa aj náš mikrobióm,“ poznamenala výživová poradkyňa PhDr. Mgr. Petra Vadovičová, PhD.

Častým spúšťačom tráviacich ťažkostí v dovolenkových destináciách je práve nerovnováha v črevnom mikrobióme. Vplyvom stresu z cestovania v kombinácii s teplým podnebím sa obzvlášť dobre darí baktériám ako Salmonella, E.coli, Shigella, Aeromonas či Campylobacter. Tieto baktérie a mikroorganizmy, ktoré do nášho tráviaceho traktu preniknú, sa tu usadia a telo sa ich snaží prirodzene z tela vylúčiť.

shutterstock_1779949898.jpg

Iný kraj, iný mrav, iné baktérie

Do kontaktu s týmito pre naše telo neznámymi mikroorganizmami môžete v exotickej destinácií prísť takmer kdekoľvek, či už sa rozhodnete ochutnať lokálne špeciality z trhu alebo sa napiť miestnej vody, na ktorú nie je váš organizmus zvyknutý.

Aj preto treba dbať na hygienu a byť obozretný. „Pred každou výpravou za dobrodružnou dovolenkou je dobré zistiť si viac o kultúre, stravovaní či teplotných podmienkach v danej krajine,“ hovorí výživová poradkyňa Petra Vadovičová. „Častý je fekálno-orálny prenos, teda zanesenie nákazy do úst či už kontaminovanými znečistenými rukami, potravinami a vodou, ale aj prenos z človeka na človeka. Hygiena je veľmi dôležitá kdekoľvek a kedykoľvek, či v bazéne alebo v sprchách aj pri umývaní zubov bezchybnou vodou.“

Na toalete častejšie, ako by sme chceli

V prípade, že sa takéto baktérie či mikroorganizmy vo vašom tele usadia, prejaví sa to hnačkou, zvracaním, teplotami, nevoľnosťou, ale aj zápalom žalúdka. Práve cestovateľská hnačka je jedným z najčastejších ochorení, ktoré dovolenkárov trápi. Už samotný názov napovedá, že práve dovolenky v zahraničí sú miestom, kde vás takéto ochorenie môže stretnúť. Cestovateľská hnačka si dokonca pre geografickú polohu vyslúžila aj vlastné pomenovania. V Egypte je to „Faraónova pomsta“ a v Mexiku či Južnej Amerike môžete podľahnúť „Montezumovej pomste“.

Všetky však majú spoločnú jednu zásadnú vec: dokážu telo veľmi rýchlo dehydrovať. Z tohto dôvodu je potrebné piť veľa vody. Vhodnými nápojmi sú čierny či mätový čaj alebo minerálky. Ako radí Petra Vadovičová, „vhodné sú balené nápoje s obsahom minerálov, iónov a solí. V kombinácii s ľahko stráviteľnou stravou (sucháre, ryža, mrkva, banány…) pôsobia veľmi blahodarne. Nemali by sme zabudnúť na upokojenie trávenia prostredníctvom živočíšneho uhlia, probiotík a prebiotík. Vhodná je tiež konzultácia s lekárom.“

Každý organizmus funguje inak

Stále však platí, že každý organizmus je iný. To, čo môže niekomu spôsobiť na dovolenke nepríjemnosti, môže byť pre iného naopak bez odozvy. Všetko totiž závisí od toho, v akom stave je váš mikrobióm, ktorý je často označovaný aj ako druhý mozog.

„Probiotické kultúry sa v našom tele nachádzajú, je však vhodné doladiť ich nepomer. Ak nie sú v rovnováhe, často dochádza k tráviacim ťažkostiam či v najhoršom prípade k narušeniu imunitného systému, keďže 70 až 80 % imunity sa tvorí práve v tráviacom trakte. Preto už niekoľko týždňov pred dovolenkou je vhodné trénovať svoju črevnú mikroflóru probiotikami a prebiotikami, ktoré ju prirodzene posilnia,“ objasňuje výživová poradkyňa Vadovičová.

shutterstock_2137853997.jpg

Dovolenku si treba v prvom rade užiť

Strach z tráviacich ťažkostí by vás ale nemal odradiť od toho, aby ste si dovolenku naplno užili. Stres z možných rizík, ktoré na vás na dovolenke číhajú, vám tiež na zdraví nepridá. „Možno spomenúť, že až 90 % serotonínu, hormónu šťastia, sa tvorí v tráviacom trakte a iba 10 % v mozgu. Známa je aj os mikrobiota – črevo – mozog, ktorá prebieha prostredníctvom nervovej sústavy, hormónov a imunitného systému. Takže aj stresy z prípravy na dovolenku nie sú zanedbateľné,“ dopĺňa Petra Vadovičová.

Prevencia vyhráva

Najúčinnejší spôsob, ako sa čo najviac vyhnúť nepríjemným ťažkostiam, je práve prevencia. Okrem posilnenia črevnej mikroflóry ešte pred dovolenkou by ste mali byť obozretní aj počas nej. V destináciách, kde majú problémy s pitnou vodou, sa jej snažte vyhnúť a piť radšej balenú vodu ako tú z vodovodu. Rovnako treba myslieť na to, že takto kontaminovanú vodu môžu obsahovať plážové drinky s ľadom. Zeleninu a ovocie je vhodné tiež umývať balenou vodou.

Čo sa týka stravovania, vo všeobecnosti platí, že by ste si mali dávať pozor na nové druhy jedál či potravín, ktoré sa často predávajú v stánkoch či street foodoch, pri ktorých môže byť hygiena nedostatočná. Nezabudnite si tiež pribaliť lekárničku s liekmi a výživovými doplnkami, ktoré vám pomôžu pokazené trávenie vrátiť pod kontrolu. V prehľadnom zozname nájdete aj ďalšie tipy, ako sa chrániť. Týchto „10 zlatých pravidiel“ odporúča dodržiavať Svetová zdravotnícka organizácia aj výživová poradkyňa PhDr. Mgr. Petra Vadovičová, PhD.

Generali-Balans-2022-07-BMC-Infographic-v02@2x.png

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.