projekt poisťovne logo generali

Tieto vitamíny a minerály by vaše dieťa malo prijímať každý deň

02. 12. 2020

Rastúce deti potrebujú pre správny rast a vývoj širokú škálu vitamínov a minerálov. No pre rodičov môže byť ťažké dodať deťom tie najdôležitejšie. A to najmä vtedy, ak sú pri jedle veľmi prieberčivé!

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému našim najmenším. Spolu s odborníkmi sa venujeme témam rozvoja detí, aby boli zdravé, šťastné a mali ten správny štart do života. Rovnaký cieľ má aj program Učenie pre život, ktorý v rámci celosvetovej iniciatívy The Human Safety Net spustila poisťovňa Generali v spolupráci s Úniou materských centier, so snahou pomôcť deťom zo znevýhodnených rodín na Slovensku.

Najlepší spôsob, ako získať vitamíny, je z rozmanitej a vyváženej stravy. Ale povedzme si na rovinu – ľahšie sa o tom hovorí, ako sa to robí. Preto sa niekedy môžu hodiť vitamínové doplnky stravy.

Presvedčiť deti, aby zjedli isté jedlá plné vitamínov, môže byť niekedy naozaj náročné. Odporúčame siahať po farbách a rozmanitosti. Skúšanie nových jedál môže byť aj zábava a stačí na to len trochu kreativity. Pomôcť môže aj spoločné varenie s deťmi, ktoré zvyšuje ich záujem o jedlo. Skúste napríklad tieto jednoduché recepty.

Určite sa vyhýbajte multivitamínom, pokiaľ nie sú špeciálne určené pre deti. Multivitamíny pre dospelých často obsahujú oveľa vyššie dávky doplnkov. Ak majú deti problém pilulky prehltnúť, lepšou voľbou môžu byť žuvacie vitamíny. Nezabudnite vždy skontrolovať, či sa doplnky znášajú so všetkými liekmi, ktoré deti užívajú.

Predstavíme vám tie najdôležitejšie vitamíny a minerály, ktoré by mali deti prijímať každý deň, aby boli čo najzdravšie.

Vápnik: Vápnik je mimoriadne dôležitý pre rast silných zubov a kostí a v závislosti od veku potrebujú deti rôzne množstvo tohto minerálu. Prirodzene sa nachádza v ovčom mlieku, syroch ako je čedar a feta, prípadne sardinkách.

Vitamín D: Tento vitamín je nevyhnutný na ochranu pred chorobami neskôr v živote. Okrem toho sa spolu s vápnikom podieľa na raste silných kostí a na posilnení imunity. Môžete ho nájsť v obilninách a mlieku obohatenom o vitamín D, ako aj v zelenej listovej zelenine, v lososovi a vaječných žĺtkoch. Tiež sa uistite, že deti trávia dostatok času na čerstvom vzduchu.

Vitamíny B: Tieto vitamíny sa podieľajú skoro na všetkom. Pomáhajú udržať zdravý nervový systém, dobré trávenie a aj dostatočnú hladinu energie. Nachádzajú sa najmä vo vajíčkach, avokáde, citrusovom ovocí a aj vo vitamínových doplnkoch obsahujúcich B-komplex.

Železo: Železo vytvára silné svaly, podporuje tvorbu červených krviniek a udržuje vysokú hladinu energie, čo je mimoriadne dôležité pre dospievajúce dievčatá. Môžete ho nájsť najmä v červenom mäse, tmavej listovej zelenine a vo fazuli.

Vitamín C: Vitamín C zlepšuje vstrebávanie železa, opravuje tkanivá a ochraňuje pred chorobami. Nachádza sa najmä v citrusoch, jahodách a v brokolici.

Je dôležité, aby ste pred akoukoľvek zmenou či úpravou stravy dieťaťa vždy túto skutočnosť konzultovali so všeobecným lekárom. Najmä vtedy, ak dieťa vykonáva veľa fyzickej aktivity.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.