projekt poisťovne logo generali

Výhody cvičenia v chladnom počasí: Posilnenie zdravia v zime

07. 12. 2023

Zima často prináša príjemné večery a pokušenie na to zostať doma, ale práve pohyb vonku počas chladných mesiacov môže byť kľúčom k posilneniu vášho zdravia vo viacerých smeroch. Cvičenie v chladnom počasí ponúka nespočetné množstvo výhod, ktoré zvyšujú celkovú pohodu počas chladnejšieho obdobia.

Tento článok vznikol v rámci špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme bezpečnosti na horách a zdraviu v zimných mesiacoch. Poisťovňa Generali je hrdým partnerom mobilnej aplikácie Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom. A keď vás vaše zimné aktivity privedú na slovenské kopce, nezabudnite si pribaliť poistenie do hôr.

Zimné športy a celkovo cvičenie v chladných podmienkach je forma fyzickej aktivity, ktorá zahŕňa rôzne druhy cvičení a športových aktivít prispôsobených tomuto ročnému obdobiu.

Väčšina ľudí, ktorí cvičia počas zimy, hľadajú spôsoby, ako si udržať alebo zlepšiť svoju kondíciu, fyzickú aktivitu a zdravie, aj keď je vonku chladnejšie. Medzi zimné športy radíme napríklad lyžovanie, korčuľovanie, ľadový hokej, snowboarding a zimnú turistiku.

Okrem cvičenia vonku sa mnohí ľudia počas zimy rozhodnú pre cvičenie v interiéri, napríklad cvičenie v posilňovni, indoor cycling, plávanie v krytých bazénoch alebo rôzne skupinové fitness programy. Tieto aktivity nám umožňujú udržať si fyzickú kondíciu aj vtedy, keď vonkajšie podmienky na to sú ideálne.

Zimné športy urýchľujú spaľovanie kalórií

Fyzická aktivita v chladnom počasí prináša viac výhod, ako sa na prvý pohľad zdá. Chlad výrazne ovplyvňuje proces spaľovania kalórií počas fyzickej aktivity. Teplotné podmienky okolia spolu s reakciami organizmu na chlad ovplyvňujú výdaj energie, a teda spôsob, akým telo spaľuje kalórie počas cvičenia.

Pri cvičení v chladných podmienkach sa energetický výdaj zvyšuje. Fyzická aktivita si vyžaduje od tela väčšie úsilie na udržanie optimálnej telesnej teploty. Svalová aktivita počas cvičenia vytvára teplo a stimuluje metabolizmus, čo zvyšuje kalorický výdaj.

Cvičenie v zime môže byť náročnejšie, ale má pozitívny vplyv na spaľovanie kalórií. S primeranou prípravou a vhodným oblečením môžete efektívne využiť potenciál zimného obdobia na dosiahnutie svojich kondičných a kalorických cieľov.

Cvičenie vonku a jeho vplyv na kardiovaskulárny systém

Cvičenie vonku má významný vplyv na kardiovaskulárny systém. Aktivity vykonávané na čerstvom vzduchu, ako je beh, cyklistika, chôdza alebo iné športové aktivity, majú pozitívny dopad na srdcovú a cievnu kondíciu.

Pri týchto činnostiach dochádza k zvýšenému prekrveniu svalov a zvýšenej cirkulácii krvi. Srdcový sval sa pravidelným cvičením posilňuje, čím sa zvyšuje jeho účinnosť pri prečerpávaní krvi.

Vonkajšie prostredie poskytuje rozmanitejšie terény a povrchy, čo stimuluje rôzne svalové skupiny a podporuje ich komplexné používanie. To pomáha pri rozvoji vytrvalosti a zlepšuje funkciu cievneho systému.

shutterstock_2218261471.jpg

Ako zimné športy odbúravajú stres

Stres sa v našom tele často prejavuje vo forme napätia a úzkosti. Cvičenie je výborným spôsobom, ako toto napätie uvoľniť, a to nielen fyzicky, ale aj psychicky. Počas zimných mesiacov sa môže zdať lákavé zostať doma pod dekou, ale pravidelné cvičenie produkuje endorfíny a hormóny šťastia, ktoré zlepšujú náladu a znižujú hladinu stresu. Mnohí ľudia sa v zime obávajú cvičiť vonku kvôli nízkym teplotám. Cvičenie vonku je však skvelou voľbou. V zime totiž naše telo trpí nedostatkom denného svetla a slnka, ktoré pomáha zlepšiť náladu či nastavuje náš cirkadiánny rytmus. Preto by sme sa mu mali vystavovať čo najviac aj v zime.

Zimné športy zvyšujú odolnosť a vytrvalosť organizmu

Osviežujúci chlad povzbudzuje telo k adaptácii a vytrvalosti, čím podporuje väčšiu odolnosť a vitalitu. Pri cvičení v chladnejšom počasí sa telo učí optimálne fungovať aj napriek výzvam prostredia, čo v konečnom dôsledku zlepšuje jeho celkovú fyzickú výkonnosť.

Tipy na zimné športy

1. Lyžovanie

2. Alpské lyžovanie

3. Bežky

4. Skialpinizmus

5. Snowboarding

6. Korčuľovanie

7. Hokej

8. Horská turistika

9. Severská chodôza (Nordic walking)

Cvičenie počas zimy nie je v len o tom, aby ste zostali aktívni. Je to vstupná brána k mnohým zdravotným výhodám. Využitie chladnejších teplôt na fyzickú aktivitu neprispieva len k dosiahnutiu kondičných a kalorických cieľov, ale stáva sa komplexným prístupom k zdraviu. Tým, že v mrazivom zimnom vzduchu budete klásť výzvy telu, môžete dosiahnuť silnejšiu a odolnejšiu verziu seba samého.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.