projekt poisťovne logo generali

Šetrite peniaze aj planétu ekologickým stravovaním

17. 09. 2021

Ste ekologický spotrebiteľ? Existuje veľa spôsobov, ako sa správať k našej planéte ohľaduplnejšie. Pomôže napríklad, ak budete nakupovať potraviny od miestnych pestovateľov, vyhýbať sa vysoko spracovaným potravinám a jesť menej mäsa. Mali by sme si sledovať, ako používame plasty a uvedomovať si, čo kupujeme. Pokiaľ chcete pomôcť pri záchrane našej planéty, každá zmena sa ráta. Jednoduché kroky, ako kúpa opakovane použiteľnej fľaše alebo tašky, môžu mať veľký pozitívny vplyv.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme životnému prostrediu a rôznym ekologickým témam. Starajte sa o svoj domov a majetok, aby ste si ich mohli užívať čo najdlhšie. Ochrániť ich pomôže aj poistenie majetku od Poisťovne Generali, na ktoré sa môžete spoľahnúť aj v prípade neočakávaných udalostí.

Dôležité je začať od seba a potom vás určite poteší, keď aj vo svojom okolí uvidíte zmenu. Spotreba plastových tašiek na Slovensku v posledných rokoch významne klesla. Ministerstvo životného prostredia s odvolaním na štatistiku Európskej komisie uvádza, že kým v roku 2010 sa na Slovensku spotrebovalo 466 ľahkých plastových tašiek na obyvateľa, v roku 2018 to bolo už iba 17 tašiek.

Možno vás prekvapí, že ekologické správanie vám môže ušetriť čas a z dlhodobého hľadiska môže byť aj lacnejšie. Predstavíme vám niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť stať sa ekologickejším spotrebiteľom.

Jedzte menej mäsa

Jedzte viac organickej rastlinnej stravy. Ak zatúžite po mäse, kupujte ho v malých množstvách u dobrých miestnych mäsiarov. Tí sú zvyčajne etickejší a predávajú kvalitné mäso alebo hydinu kŕmenú trávou. Kupovaním menšieho množstva mäsa nielenže ušetríte peniaze, ale budete sa aj cítiť zdravšie. Bezmäsité stravovanie má mnoho zdravotných výhod a môže byť šetrné ak k vašej peňaženke. Zelenia, strukoviny a orechy sa dajú kúpiť vo veľkom a môžete z nich vytvoriť jednoduché a chutné jedlá. Pre inšpiráciu si skúste prečítať knihu Varíme pre planétu, kde nájdete výživné jedlá šetrné k planéte.

Kupujte od miestnych

Ak chcete znížiť svoju uhlíkovú stopu, kupujte čo najviac lokálne a sezónne potraviny. Dostanete sa tak k tým najčerstvejším produktom a zároveň podporíte malé podniky. Nakupovanie miestnych výrobkov znamená, že podporujete rodinu a svoju komunitu, a navyše vidieť ich vášeň je na nezaplatenie. Výberom regionálnych produktov získate sezónne výrobky, ktoré v obchodnom reťazci nenájdete. Navyše, jednotvárne reťazce nemajú na priateľské rozhovory v komunitných obchodíkoch.

Majte ekotašku vždy po ruke

Keď idete nakupovať potraviny, použite opätovne použiteľnú tašku. Vyvarujte sa plastovým taškám a nezabudnite mať vo svojej každodennej kabelke či ruksaku aj jednu ekotašku. Kupujte tovar s menším množstvom zbytočných obalov a snažte sa nakupovať v obchodoch so zdravou výživou alebo na trhoch, kde ponúkajú ekologické možnosti, ako je možnosť priniesť si vlastnú nádobu alebo vrecko na doplnenie sušených potravín. Ten pocit, keď pôjdete domov bez plastov, stojí za to.

Vyhýbajte sa vysoko spracovaným jedlám

Ak chcete znížiť množstvo plastov, odstráňte zo svojho stravovania spracované potraviny. Sú škodlivé pre životné prostredie, môžu obsahovať skryté cukry a zvyčajne sú drahšie. Varenie doma je najlepšie pre naše zdravie, rozpočet aj planétu. Ponorte sa do objavovania chutných a farebných jedál, ktoré sa dajú pripraviť u vás doma z čerstvých surovín. Výživná a chutná špargľa sa rýchlo premení na gurmánske sezónne jedlo. Alebo vyskúšajte pripraviť domáci vývar od základu zo zeleninových šupiek, vďaka čomu využijete aj organický odpad.

Zaobstarajte si opätovne použiteľnú fľašu na vodu

Ak je to možné, snažte sa nekupovať jednorazové plasty. Podľa Európskej komisie predstavujú plastové obaly, ako napríklad predmety na jedno použitie, šokujúcich 70 % celkového morského odpadu. Investíciou do odolnej fľaše na vodu na opakované použitie znížite množstvo odpadu a nakoniec aj vypijete viac vody.

Hľadáte ďalšie spôsoby, ako znížiť množstvo plastov pri objednávaní obľúbených nápojov? Milovníci kávy môžu teraz namiesto jednorazových pohárov použiť hrnčeky na kávu so sebou. Mnohé kaviarne ponúkajú zľavnenú kávu a lacnejšie náplne pre tých, ktorí používajú vlastné poháre. Je to zároveň aj skvelá motivácia, aby si ich zaobstaralo viac ľudí. K dispozícii je veľa dizajnov s farebnými aj jednoduchými vzormi, takže bez ohľadu na váš štýl, môžete ušetriť peniaze a pomôcť zachrániť planétu.

ZDROJE:

https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1855051-na-nakupy-s-vlastnou-taskou-klasicku-nedostanete-ostatne-mozu-byt-drahsie

https://www.odpady-portal.sk/Dokument/104749/co-robia-europania-pre-znizovanie-plastoveho-odpadu-eea-slovensko-prilis-nepochvalila.aspx

https://www.martinus.sk/?uItem=163561

https://www1.pluska.sk/spravy/peniaze/kupujte-lokalne-potraviny-ochranite-prirodu

https://ekologicketasky.sk/preco-ekologicke-tasky/

https://zena.sme.sk/c/20141001/pripravte-si-sparglu-na-sest-roznych-sposobov.html

https://noizz.aktuality.sk/enviro/svet-v-roku-2021-zakroci-proti-jednorazovym-plastom/04z3v45

https://www.enviroportal.sk/clanok/jednorazove-plasty-nove-pravidla-eu-na-obmedzenie-morskeho-odpadu

https://www.alza.sk/pohare-na-kavu-so-sebou/keepcup/18873853-v13172.htm

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.