projekt poisťovne logo generali

Dôležité zdravotné prehliadky pre ženy v každom veku

07. 04. 2021

Prehliadky u zdravotného špecialistu vám môžu pomôcť viesť zdravý a šťastný život. Pravidelné prehliadky u lekára uľahčujú odhalenie akýchkoľvek problémov alebo príznakov v počiatočnom štádiu. Vďaka tomu môžu ľudia podstúpiť liečbu alebo zmeniť svoj životný štýl skôr, ako sa u nich vyskytnú vážnejšie problémy.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovaného ženám a ženskému zdraviu pri príležitosti spustenia jedinečného životného poistenia od poisťovne Generali, ktoré je určené špeciálne pre ženy a ich potreby a chráni pred rizikami spojenými so ženskými chorobami, s tehotenstvom a materstvom.

Budujte dobré návyky

Ženy by mali myslieť na rôzne dôležité zdravotné prehliadky, či už je to vyšetrenie prsníkov alebo skenovanie kostnej denzity. Pri udržiavaní zdravotného životného štýlu by ste nemali zabúdať ani na pravidelné očné a kožné prehliadky. Raz ročne navštívte očného lekára, ktorý skontroluje, či sa u vás neobjavil katarakt alebo iná degenerácia. Vyšetrenie, ktoré zvládnete aj samy, je kontrola materských znamienok. Pokiaľ zistíte akúkoľvek zmenu veľkosti alebo farby znamienka navštívte svojho všeobecného lekára alebo kožného špecialistu.

Proaktivita v každom veku

Ako sme už spomínali, sú vyšetrenia, ktoré zvládnete aj samy. Pridajte do svojej rutiny mesačné prešetrenie prsníkov, ktoré nezávisí od veku. Pokiaľ nájdete akékoľvek hrčky alebo abnormality, vyhľadajte svojho všeobecného lekára, ktorý navrhne ďalšie kroky. Medzi ďalšie opatrenia, ktoré ľahko zaradíte do svojho každodenného fungovania, patrí užívanie vitamínov a doplnkov stravy a taktiež konzumácia piatich porcií ovocia a zeleniny denne.

Prehliadky podľa jubilea

Prečítajte si viac o najdôležitejších zdravotných prehliadkach, ktoré by ste mali podstúpiť, a pozrite si náš užitočný kontrolný zoznam nižšie:

Vek: 30-tka
Odporúčané zdravotné prehliadky: Vyšetrenie krčka maternice
Čo to zahŕňa? Odobratím vzorky buniek z krčka maternice je možné zistiť abnormality, ktoré pri neliečení môžu viesť k rakovine. Ženy vo veku od 23 do 64 rokov majú nárok na bezplatné vyšetrenie krčku maternice každé tri roky.

Vek: 40-tka
Odporúčané zdravotné prehliadky: Kontrola krvného tlaku a cholesterolu
Čo to zahŕňa? Odporúča sa, aby si všetci dospelí nad 40 rokov nechali skontrolovať krvný tlak každé dva roky v rámci preventívnej prehliadky. Vysoký krvný tlak môže oslabiť srdce a poškodiť steny tepien, čím sa zvyšuje riziko srdcových chorôb, mŕtvice a poruchy obličiek. V prípade potreby vám lekár poradí, ako krvný tlak znížiť. Jednoduchým krvným testom je možné zistiť aj hladinu cholesterolu. Pokiaľ je hladina vyššia, je možné ju znížiť zmenou stravovania, udržiavaním zdravej telesnej hmotnosti a pravidelným cvičením.

Vek: 50-tka
Odporúčané zdravotné prehliadky: Vyšetrenie prsníkov
Čo to zahŕňa? Čím skôr sa odhalí rakovina prsníka, tým väčšie sú šance na prežitie. Vyšetrenie, pri ktorom sa röntgenuje každý prsník, by mali ženy podstúpiť vo veku 50 rokov a následne opakovať každé dva roky až do 70. narodenín.

Vek: 60-tka
Odporúčané zdravotné prehliadky: Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka
Čo to zahŕňa? Skríning rakoviny čriev nediagnostikuje rakovinu, ale môže odhaliť potenciálne problémy skôr, ako sa objavia príznaky. Domáci test sa mužom a ženám posiela poštou, alebo si ho môžu vypýtať od svojho všeobecného lekára. Toto vyšetrenie sa týka ľudí vo veku 50 až 75 rokov a opakuje sa každé dva roky.

Vek: 70-tka
Odporúčané zdravotné prehliadky: Skenovanie hustoty kostnej hmoty
Čo to zahŕňa Skenovanie hustoty kostnej hmoty sa všeobecne odporúča ľuďom vo veku nad 65 rokov, aby bolo možné skontrolovať zdravie kostí a vyhodnotiť riziko vzniku osteoporózy.

  Health Check Ups_Checklist_Slovak_07.04.21.png

ZDROJE:

https://www.zdraveprsia.sk/o-prsiach/samovysetrenie/
https://www.health.gov.sk/?rok-prevencie-skrining-rakoviny-krcka_maternice
https://www.health.gov.sk/?rok-prevencie-lpp
https://www.health.gov.sk/?rok-prevencie-skrining-rakoviny-prsnika
https://www.health.gov.sk/?rok-prevencie-skrining-rakoviny-hrubeho-creva
https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/552294-osteoporoza-priznaky-diagnostika-a-liecba/

 

 

 

 

 

 

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.