projekt poisťovne logo generali

Zanzibar – cenovo dostupná exotika pre rodiny s deťmi

Cestuj s deťmi 05. 01. 2020

Pri snívaní o exotickej dovolenke si asi všetci predstavíme prázdnu pláž s bielym pieskom, tyrkysový oceán plný delfínov, stovky paliem, opice a kokosy. Množstvo rodín odradí od exotiky mylná predstava, že na takúto cestu minú svoje celoživotné úspory alebo sa na niekoľko rokov zadlžia. Exotika naozaj nemusí zruinovať rodinný rozpočet a práve dovolenka zorganizovaná na vlastnú päsť na Zanzibare prekvapí podobnou cenou, ktorú často rodiny zaplatia za letný oddych v tureckom alebo gréckom rezorte cez cestovnú kanceláriu.

Ak si rodina dokáže naplánovať dovolenku v Chorvátsku či Taliansku, rovnako si naplánuje aj cestu do exotiky. Najdôležitejšie sú letenky, ktoré si dnes dokážeme nájsť poľahky na internete (fly4free, momondo, Tour De Svet, kadetade.com, travelistan.sk). Ubytovanie si môžeme booknúť na známych portáloch (booking.com, agoda.com, tripadvisor.com) a informácie o výletoch, overených reštauráciách a tiež kontakty na miestnych sprievodcov nájde dnes každý z pohodlia domova na rôznych cestovateľských blogoch (cestujsdetmi.sk, tripadvisor.com).

Stále viac rodín si počas roka dokáže ušetriť financie na letnú dovolenku pri mori. Ak si na dovolenkovanie vyberú turecký rezort, dokážu si zafinancovať aj Zanzibar.

Dva týždne cestovania na Zanzibare? 700 € na osobu aj s výletmi.
Dva týždne v Turecku na jednej pláži? 800 € na osobu + platba naviac za výlety v okolí.

Zanzibar, africký ostrov, na ktorom sa narodil Freddie Mercury, lemuje tyrkysový oceán s bielymi plážami, na ktorých nájdete až gýčové palmy. Jeho typickým znakom je tiež odliv, ktorý je v niektorých častiach pobrežia silnejší (oceán odíde na niekoľko hodín) alebo slabší, kde si odliv ani nevšimnete.

Cesta na Zanzibar nie je náročná ani pre rodiny s malými deťmi. Letecky z Bratislavy do Dubaja 5 hodín a z Dubaja do hlavného mesta Stone Town je to tiež 5 hodín. Letieť sa však dá aj z Košíc, Viedne či Budapešti.

Zanzibar - cenovo dostupná exotika pre rodiny s deťmi

Pláže sú na Zanzibare také biele, že sa bez slnečných okuliarov nedokážete pozrieť okolo seba. Okrem plaviek sú teda okuliare tou najdôležitejšou vecou, ktorú si pri balení určite nezabudnite doma.

Turistami najnavštevovanejší je sever krajiny – Kendwa a Nungwi, ktorý je odlivom ovplyvnený najmenej. Ďalšími zaujímavými miestami ostrova sú Paje a Jambiani, kde sa okrem krásnych pláží vybláznia aj milovníci vodných športov, hlavne kite-ovania (kajtovania).

Na Zanzibare však nájdete aj menej turistické miesta, zákutia. Hlavne na juhu krajiny, kde spoznáte naozaj divoký Zanzibar, kravy na pláži, silný odliv, počas ktorého miestne ženy spracúvajú riasy a rybári vyberajú malé chobotničky spod skál. Takouto oblasťou je Makunduchi.

Zanzibar - cenovo dostupná exotika pre rodiny s deťmi

Na plážach stretnete Masajov – Afričanov v tradičných často červených odevoch, zdobených šperkami, ktoré predávajú po celom Zanzibare. Sú veľmi priateľskí a zhovorčiví a často si hľadajú manželky z Európy pre lepšiu budúcnosť a zabezpečenie ich rodín.

Zanzibar - cenovo dostupná exotika pre rodiny s deťmi

Zanzibar patril v minulosti medzi svetové veľmoci v pestovaní a vývoze korenín. Na tomto malom ostrove určite neobíďte hlavné mesto Stone Town a miestne trhy s koreninami. Zamilujete si tiež tzv. spice tour na miestnych farmách, kde na vlastné oči uvidíte, ako rastú tradičné zanzibarské koreniny. Veľmi obľúbeným je tu muškátový oriešok, ale tiež čili, čierne korenie a klinček. Pestuje sa tu aj škorica a vanilka.

Pri cestovaní týmto malým ostrovom, ktorý prejdete z juhu na sever za 3 – 4 hodiny, si určite všimnete kopy ovocia a zeleniny, ktoré miestne ženy predávajú popri cestách. Najčastejšie liči, mango a banány, obľúbené sú tiež melóny, citrusy a tiež druhy ovocia a zeleniny, o ktorých ste predtým nikdy nepočuli. 🙂 Všade sa pestuje cukrová trstina, ktorú domáci lisujú a šťavu pijú s limetami. Je to fantastický osviežujúci nápoj, ktorý určite ochutnajte.

Reštaurácie nájdete po celom ostrove na každom rohu. Vyskúšajte však tiež miestne stánky s mishkaki. Mishkaki je tradičné africké jedlo, mäso na paličke, podávané so zemiakovými lokšami alebo opekanými zemiakmi a zeleninou. V takýchto stánkoch sa najete skoro zadarmo.

Neobíďte národný park Jozani Forest plný opíc a určite sa dajte zlákať na lodné výlety a návštevy ďalších ostrovov, ktoré vám budú ponúkať Masajovia na plážach. V okolí Zanzibaru je hneď niekoľko malých ostrovčekov, na ktorých zažijete úžasné chvíle s deťmi. Určite odporúčame Prison Island – ostrov, na ktorom žije niekoľko gigantických seychelských korytnačiek. Korytnačky tu môžete kŕmiť a pozorovať aj celý deň.

Nakupenda je ostrov, na ktorom nenájdete ani jeden strom či dom. Je to obrovská piesková duna v strede oceánu. S jeho návštevou je spojená tiež plážová grilovačka morských plodov a rýb.

Zanzibar - cenovo dostupná exotika pre rodiny s deťmi

Asi najznámejší je ostrov Mnemba, v okolí ktorého určite stretnete niekoľko skupín skákajúcich delfínov. Je tu veľmi pestrý podmorský svet a koralové útesy, preto šnorchle s okuliarmi nenechávajte doma.

Africký Zanzibar si zamiluje každý a cestu sem jednoznačne odporúčame rodinám, ktoré túžia po svojej prvej exotickej dovolenke. Oveľa viac informácií sa dočítate na webe www.cestujsdetmi.sk.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.