Zásady bezpečnej jazdy na bicykli, ktoré by ste mali poznať
Bicykel je u nás čoraz obľúbenejší dopravný prostriedok. Môžete sa vďaka nemu vyhnúť rušnej mestskej doprave a dopravným zápcham a tiež odbremeníte životné prostredie. Cyklisti však patria medzi najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. Dbajte preto vo zvýšenej miere na bezpečnosť, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme cyklistike, aby sme si užili bezstarostnú a bezpečnú jazdu na dvoch kolesách. Vás a váš bicykel pomôže ochrániť aj poistenie bicyklov od poisťovne Generali, ktoré vás kryje pri krádeži a môžete sa naň spoľahnúť aj v prípade nehody.
Pripomenieme si základné pravidlá, ktoré platia pre cyklistov na Slovensku, a pozrieme sa aj na to, čo sa môžeme naučiť od miest, označovaných ako najpriaznivejšie pre cyklistov v rámci sveta.
Pravidlá pre cyklistov na Slovensku
Na Slovensku pre cyklistov postupne pribúda čoraz viac cestičiek. V prípade, že cyklochodník na vašej trase chýba, pamätajte, že cyklisti sú povinní jazdiť jednotlivo za sebou na pravej strane vozovky. Na chodníkoch či priechodoch pre chodcov sa bicyklom nejazdí. Podstatné je, aby ste neohrozili seba ani ostatných účastníkov premávky.
Cyklisti sú súčasťou cestnej premávky, dávajte si preto pozor aj na dopravné značenie. Slovenskí policajti vám za nerešpektovanie dopravných značiek môžu udeliť pokutu od 30 do 150 eur.
Podľa najnovších ustanovení sa u nás zrušila povinnosť používania reflexných prvkov na odeve a nutnosť nosiť prilbu. Je na zvážení každého cyklistu, či dané ochranné prvky používať bude alebo nie. Deti mladšie ako 15 rokov však musia používať ochrannú prilbu, čo sa vzťahuje na jazdu v obci aj mimo nej. Odporúča sa tiež, aby deti mladšie ako 10 rokov boli vždy pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov. Váš bicykel by mal mať podľa slovenských zákonov aspoň základné reflexné prvky a v prípade horšieho počasia aj predné a zadné svetlo.
Cyklisti si musia dávať pozor na požívanie alkoholu. Mimo obce pre nich platí nulová tolerancia, avšak v zastavanom území je povolené mať v krvi pol promile alkoholu. Pri presiahnutí tohto limitu hrozí cyklistom pokuta až do výšky 800 eur.
Pozor na rušivé elementy
Jednou z najčastejších príčin úrazu je nepozornosť. Aj chvíľková roztržitosť totiž môže mať v premávke vážne následky. Podobne ako za volantom auta, ani na bicykli by ste nemali používať mobil, počúvať hudbu, jesť či obzerať sa po okolí. Ak so sebou veziete dieťa či iného človeka, prípadne nejaký náklad, uistite sa, že vám nebráni v riadení a nerozptyľuje vás. Pri bicyklovaní by ste vedľa seba nemali viesť psa, hrozí vám za to pokuta do výšky 50 eur.
Na bicykel radšej nesadajte ani vtedy, keď ste príliš unavení či rozrušení. Môžete totiž ohroziť nielen seba, ale aj ostatných účastníkov premávky. Pri nezodpovednej jazde môžu byť razom bezcenné aj najnovšie bezpečnostné technológie a doplnky.
Čo sa môžeme naučiť od najpriaznivejších miest pre cyklistov?
Podľa Kodanského indexu z roku 2017 patrí Kodaň, Amsterdam, Berlín a Malmö medzi najbezpečnejšie a cyklisticky najpriaznivejšie mestá na svete. Pozrieme sa na to, čo sa od týchto miest môžeme naučiť o cyklistických návykoch, predchádzaní nehodám a maximálnej bezpečnosti na dvoch kolesách.