projekt poisťovne logo generali

Zázraky na počkanie a prečo je podľa mňa káva ten najlepší spaľovač?

Denisa Lipovská 17. 01. 2020

Po sviatkoch nie je lepšej a horúcejšej témy ako chudnutie. Už je to raz tak, tešíme sa od septembra na Vianoce, zopár z nás aj pravidelne cvičí a len tak ľahko nevypadne zo stravovacieho rytmu, ale potom príde december a všetko odrazu vonia inak. Vôňa medovníkov a vanilkových rožkoch sa valí z každej domácnosti a odolá jej naozaj len málokto. Ale to je úplne v poriadku, k Vianociam to patrí. Či ste cez sviatky pribrali len pár kilečiek, alebo už ste si našporili čo-to aj roky predtým a pravidelne len prihadzujete, tak opäť máte šancu začať...

Január je veľmi populárnym mesiacom na toto, predsavzatia, záväzky, nové odhodlanie a vízie… Tak poďme na to, naozaj nie je na čo čakať. Januárové lyžovačky preveria našu kondičku a naozaj je väčšina z nás na tom po tých sviatkoch biedne… aj ja veru! Ani ja som neodolala na návštevách ochutnávaniu koláčikov, aj ja som si dala varené vínko na vianočných trhoch, tiež som jedla vyprážaného kapra a pol kila majonézového šalátu. A aj ja sa na to celý rok teším rovnako ako každý.

Dostávam však často otázky na túto tému, že teda čo zdravé jedávam na Vianoce, či si dám koláče, majonézak alebo rezníky či pečenú kačku. A viete čo? Moja odpoveď je jednoduchá, žiadne domáce a s láskou pripravené jedlo v rozumnom množstve vám neškodí a dokonca sa z neho ani nepriberá. Ale jedine, ak je tam predpoklad, že celoročne cvičíte, jete striedmo, rozumne a zdravo, potom vám prehrešok s názvom Vianoce naozaj neuškodí. Ak však celoročne trápite váš metabolizmus rôznymi extrémami, skáčete striedavo z diéty do prejedania alebo, naopak, celoročne hladujete a stačí vám polka čokolády a nejaký ten šalátik cez deň, prípadne ak trápite svoju hormonálnu sústavu takmer bezsacharidovými jedálničkami, práve vám môžu sviatky veľmi uškodiť.

Vždy som bola zástancom teórií, že menej je viac a v jednoduchosti je krása. A to podľa mňa platí aj v stravovaní, chudnutí, cvičení a vôbec v tom, ako zdravo žiť. Pre niekoho to asi bude znieť neuveriteľne, ale je to naozaj také jednoduché. Jediná zlá správa toho celého je, že to teda aj chvíľu potrvá. Platí také nepísané pravidlo, že na to, aby ste doslova prepísali svoj metabolizmus, potrebujete minimálne polovicu času, ktorý ste strávili jeho humpľovaním. Čiže ak ste si svoju nadváhu šporili niekoľko rokov, potrebujete minimálne polovicu času na to, aby ste to opäť ako-tak dali dokopy.

Kto teda 10 rokov pracoval na svojej aktuálnej „forme“, môže si vyčleniť 5 rokov života na nápravu. A ono je to presne ten problém! Dnes chceme všetci všetko hneď. Keď máme o 22:00 chuť na čerstvý chlebík, tak vybehneme do nejakej nonstopky a naša túžba bude naplnená. A to, bohužiaľ, dnes platí pri všetkom… chceme veci rýchlo, ideálne hneď, ideálne instantne a bez práce. Chceme rýchlo variť, rýchlo jesť, rýchlo cvičiť, rýchlo chudnúť, rýchlo byť krajší, silnejší a dnes už vďaka Google aj rýchlo múdrejší… avšak zabúdame na zdravý rozum a úsudok.

A presne v tejto téme sa objavujú aj rôzne zaručené recepty, ako schudnúť, zhodiť, ako mať viac energie, ako detoxikovať, odvodniť a odtučniť. No veru teraz s novým rokom si brúsia zuby výrobcovia všakovakých výživových doplnkov, nápojov, tabletiek a autori receptov na chudnutie už miešajú zelené gebuziny, ktoré vám stačí piť trikrát denne a istotne sa zobudíte chudší, krajší, dokonca niektorí uvádzajú, že aj vyrysovanejší. Pomooooc! A na toto každý rok naletí nejeden človiečik stratený v tej spleti dezinformácií.

Prepáčte, rozpísala som sa, rozohnilo ma to, lebo každý rok sa to opakuje a každý rok pribúda tých, čo si takto nepomôžu a niektorí extrémisti dokonca aj ublížia. Nesprávne zvolená drastická diéta s nesprávnou kombináciou výživových doplnkov dokáže urobiť takú šarapatu vo vašom organizme, že vás to bude stáť oveľa väčšiu námahu dať dokopy rozhasený metabolizmus ako „len“ schudnúť. Takže dávam takto varovný prst. Neriskujte a nehľadajte instantné riešenia a nehľadajte ani instantné jedlo či rýchle super výkonné spaľovače. Neexistujú…

Tak čo teda robiť? Čo robiť, keď už máme to nové oblečko do fitka, permanentku a už nám chýbajú len proteíny, karnitíny, kreatíny, spaľovače a iné tie mega podstatné veci v tom celom procese? No a stop! Nepotrebujete skutočne nič, len nejaké to euríčko denne na dobrú kvalitnú kávu. Áno, kávu, obyčajné espresso vám, verte mi, pomôže pred tréningom viac ako akýkoľvek spaľovač, nabudzovač či booster. Avšak pre všetkých milovníkov cappuccinka mám zlú správu. Káva, ak má naozaj účinne pomôcť tréningu, by mala byť malá, silná a čierna… Takže na kýbeľ mlieka s troškou kávy rovno zabudnite. Mlieko ako také totiž pred tréningom telu veľmi nepomôže a, navyše, vás môže zavaliť ťažoba až nevoľnosť.

Zázraky na počkanie a prečo je podľa mňa káva ten najlepší spaľovač?Autor fotografie: @luccabajova

Prečo teda káva pôsobí ako spaľovač? Káva obsahuje kofeín a ten mierne stimuluje nervový systém a povzbudzuje srdcovú činnosť, zvyšuje aktivitu tela aj metabolických procesov. V realite to znamená, že vypitie kávy pred tréningom vás jednoducho nabudí a naštartuje natoľko, že dokázateľne bude váš výkon intenzívnejší a tým aj váš tréning energickejší a následne aj vaše spaľovanie naštartované rýchlejšie. Keď to mám povedať tak kuchynsky, lepšie si kopnúť malé espresso a po pár minútach začať skutočne cvičiť ako prísť do fitka a pol hodinu si len prenášať uterák.

Chápem, samozrejme, aj tých, čo kávu nepijú, takmer rovnakú úlohu splnia aj iné prírodné povzbudzovače ako napr. silný zelený čaj. A kto je všímavý, tak mu isto neuniklo, že aj rôzne tie zaručené spaľovače vo forme tabletiek obsahujú kofeín ako jednu z hlavných zložiek, niektoré sú na jeho účinkoch dokonca postavené. Tu však pozor na množstvo kofeínu. Ak ste si dali 2 – 3 kávy a do toho si pred tréningom ešte pridáte takúto tabletku, môžete cítiť závrate, búšenie srdca a iné príznaky, že ste to s kofeínom prehnali.

Tak na záver sú všetky tie spaľovače, boostery, predtréningovky, tabletky na chudnutie a rysovanie naozaj zlé? Nie, nie sú… ale vo väčšine prípadov ich na to, aby ste naozaj schudli, nepotrebujete, pretože kľúčová je vyvážená a dlhodobo udržateľná zdravá strava, pravidelný pohyb, kvalitný spánok a úsmev na perách. Pretože ak to pre seba nerobíte s radosťou, tak vaše telo sa vám neodmení a keď to nerobíte s citom k svojmu telu, tak to telo sa vám nezmení.

Zázraky na počkanie a prečo je podľa mňa káva ten najlepší spaľovač?Autor fotografie: @luccabajova

Želám všetkým krásny začiatok roka 2020, nech je plný uskutočnených predsavzatí, nových plánov a vízií.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.