projekt poisťovne logo generali

Zdravá strava pre budúce mamičky: čo jesť počas tehotenstva

22. 11. 2021

Čakáte bábätko – blahoželáme! Teraz je čas, aby ste sa o seba a o svoje bábätko starali a jedli tie správne potraviny, ktoré vám obom v tomto dôležitom období dodajú dostatok živín.

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej rodičovstvu. Každý rodič chce svojmu dieťaťu poskytnúť ten najlepší štart do života. Rodičom a deťom zo znevýhodnených rodín na Slovensku v tom už štvrtý rok pomáha aj program Učenie pre život, ktorý v rámci celosvetovej iniciatívy The Human Safety Net spustila poisťovňa Generali v spolupráci s Úniou materských centier.

Našťastie sa nemusíte vzdať všetkého, čo máte radi. Zdravá, dostupná a zároveň chutná strava nie je nedosiahnuteľná. Tu nájdete tie najlepšie pokrmy, ktoré si môžete počas tehotenstva dopriať. Dobrú chuť!

Potraviny bohaté na bielkoviny

Bielkoviny sú dôležité pre každého, no tehotné ženy potrebujú každý deň o 10 gramov viac, aby sa plod správne vyvíjal a predišlo sa nízkej pôrodnej hmotnosti. Fazuľa, šošovica, ryby, hovädzie a hydinové mäso vám navyše pomôžu udržať si zdravé tkanivá. No buďte opatrní – mäso musí byť riadne uvarené, pretože salmonela a otrava jedlom sú pre tehotné ženy mimoriadne nebezpečné. Bielkovinami vás zásobí napríklad chili con carne alebo si môžete pripraviť dusené mäso či rybu s paradajkovou omáčkou s fazuľami a šošovicou.

Dostatočný prísun mliečnych výrobkov

Mliečne výrobky sú nielen významným zdrojom bielkovín – sú bohaté aj na vápnik, fosfor, vitamíny skupiny B, zinok a horčík, ktoré napomáhajú zdravému vývoju vášho dieťatka. Ak nepoznáte grécky jogurt, teraz je ten správny čas, kedy si ho vychutnať. Obsahuje viac vápnika než čokoľvek iné a niektoré druhy dokonca prospievajú zdraviu prospešným baktériám v črevách. Počas tehotenstva to môže pomôcť znížiť riziko výskytu vaginálnych infekcií či preeklampsie. Skvelými raňajkami teda môže byť napríklad miska gréckeho jogurtu s rôznymi semienkami a ovocím či napríklad riadne uvarené vajcia, ktoré sú bezpečnou a odporúčanou potravinou pre tehotné ženy.

Prospešné tuky

Tehotné ženy by si mali dať pozor pri konzumácii morských plodov, pretože môžu obsahovať ortuť či iné škodlivé látky. Nemali by preto jesť surové ryby či morské plody. Omega-3 mastné kyseliny sú však v jedálničku dôležité, pretože pomáhajú pri vývoji mozgu a očí detí. Konzumácia morských plodov niekoľkokrát do týždňa pomôže nielen dosiahnuť odporúčaný prísun omega-3 mastných kyselín, ale pravdepodobne zvýšiť aj ich hladinu v krvi. Musia však byť vhodne tepelne spracované. Výbornou voľbou je aj grilovaný losos, ktorý je jedným z prirodzených zdrojov vitamínu D a chutí výborne. Posilníte si tak nielen kosti, ale aj imunitu.

Zázračné vitamíny

Okrem vitamínu D by ste počas tehotenstva mali dopĺňať aj betakarotén. Prečo? Táto rastlinná zložka sa v tele premieňa na vitamín A a lekári odporúčajú, že príjem tohto zázračného vitamínu by ste v tehotenstve mali zvýšiť až o 40 %. Je nevyhnutný pre zdravý vývoj buniek a tkanív, no dajte pozor, aby ste to neprehnali, pretože vo vysokých množstvách môže byť toxický. Skvelým nápadom je teda napríklad porcia batátu, ktorý je bohatý na betakarotén, niekoľkokrát do týždňa napríklad spolu s rybou alebo mäsom.

Päť porcií ovocia a zeleniny

Všetci vieme, aké je dôležité jesť dostatok ovocia a zeleniny. Obdobie tehotenstva nie je výnimkou. Nielenže vám zabezpečia dostatočný prísun vitamínov a minerálov, ale aj vlákniny. Tá pomáha predchádzať zápche, ktorá je mimoriadne nepríjemná zvlášť počas tehotenstva. Pečené zemiaky na obed sa postarajú o dostatok sacharidov, aby ste mali energiu po zvyšok dňa. Doplniť ich môžete zelenou zeleninou, najmä brokolicou a tmavou listovou zeleninou, akou je špenát a kel. Obsahujú totiž veľa antioxidantov a pomáhajú predchádzať riziku nízkej pôrodnej hmotnosti.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.