Život bez škôlky – ako sa popasovať s dennými povinnosťami a dodržiavať rutinu, keď váš „malý človek” nechodí do škôlky
Aktuálne vírusové obdobie je pre mnohých z nás plné zmien. Uvedomili ste si, že všetko sa zmenilo prakticky zo dňa na deň? Obchody sa zatvorili, kaviarne sú prázdne, žiadne kultúrne a spoločenské podujatia, žiadne výlety za hranice Slovenska... Maličký vírus ukázal nám „veľkým pánom tvorstva”, čo je skutočná sila. Rastliny, stromy a zvieratá fungujú prakticky v bežnom režime a naproti tomu Homo sapiens na vrchole pomyselného reťazca je vystrašený a schováva sa.
Vynasnažím sa to mierne odľahčiť. Niektorí z nás (a že nás nie je málo) čelíme ťažkým kalibrom. A síce rampy na školských a škôlkarských hraniciach sa zatvorili a neprejdete cez ne ani cez známosti. Malé aj väčšie deti prestali zo dňa na deň chodiť do školy. Dostali dovolenku do odvolania… Super, no nie? Myslím, že na základe rozhovorov so známymi a na základe statusov a fotiek na sociálnej sieti sa s týmto aktuálnym stavom vysporiadavame rôzne. Každý podľa svojich schopností a možností.
Ale hlavne: Všetkých nás spája to, že sme na jednej lodi a robíme to najlepšie, ako v danej situácii vieme. Toto si pamätajte a opakujte, keď vám bude ťažko.
Asi čakáte, že sa dozviete návod na pokojný a úspešný život s deťmi v karanténe. Samozrejme. 🙂
1. Humor
Nadväzujem na predošlú vetu. Ani v ťažkých chvíľach nezabúdajte na humor a smiech. Niekedy je to smiech cez slzy, inokedy spontánny alebo aj nasilu (veď nie vždy sa podarí). Každopádne nezabúdajte sa smiať, uvoľniť sa, na chvíľu sa vrátiť do detských čias. Hra na princeznú alebo dinosaura alebo možno aj živú jaskyňu rozžiari detské oči.
2. Kreativita
Ak zostávate s deťmi dlhodobo, nútia vás kreativite. Deti chcú prirodzene skúmať a objavovať, vymýšľať a tvoriť. Vyskúšajte napríklad namaľovať spoločne obraz (hoc aj abstraktný) alebo modelovať z plastelíny, maľovať na kamene alebo napríklad aj stanovať vnútri v izbe. Pozitívne je, že veľakrát sa stačí na danú činnosť koncentrovať cca 30 minút a dieťa je spokojné. Potom sa často zabaví už aj samé so sebou.
3. Emócie
Toto už nebude iba príjemné. Dlhodobý pobyt s deťmi vo vás otvára vaše uzamknuté emócie (smiech, šťastie, radosť, ale aj strach, smútok a zlosť). Zostali sme s 5 a pol ročnou dcérou, ktorá navštevuje lesnú škôlku (2 – 3 hodiny denne trávia v lese za každého počasia), navyše je veľmi spoločenská a vie si presadiť svoj názor.
Asi tušíte, že to nie je prechádzka ružovým sadom. Zo dňa na deň zostať doma, bez kamarátov, bez starých rodičov. Navyše vy potrebujete pracovať, niekedy si odfúknuť a možno aj ukrojiť nejaký ten čas pre seba. Poviete si: „Toto je podobné ako u nás doma.” Je to náročné, ale práve to pomôže. Uvedomenie si, že nie ste jediní, ktorí to podobne prežívajú. Tiež je dôležité povedať, že nie sme zlí, keď máme výbuchy hnevu alebo ak naše deti plačú a hnevajú sa, keď ich niečo trápi. Častokrát nám nastavujú zrkadlo. Je náročné zostať nad vecou, ak sa vaša princezná alebo princ zmietajú na zemi a kopú nohami. No ruku na srdce: Nie je to to, čo mám práve chuť urobiť aj ja?
4. Rutina
Nie je potrebné dodržiavať striktný vojenský režim, ale pravidelná rutina je vždy nápomocná. Napríklad po zobudení sú raňajky, potom rozprávka. A večer o siedmej zase večera, potom sprcha alebo kúpeľ, hygiena, čítanie rozprávky a spánok.
Rutina prospieva deťom, ale aj nám dospelým. Nikto nie je dokonalý, a preto sa neopúšťajme, ak náhodou naši malí kumpáni ešte po večierke pobehujú na terase alebo nahí s mokrou hlavou skáču na gauči. Každopádne rutina a určenie si hraníc sú počas denného kolotoča nápomocné.
5. Radosti a starosti
Hovorí sa, že všetko v živote by malo byť v rovnováhe. Ak prežívame obdobie starostí, hľadáme svetielko nádeje v drobných víťazstvách (umyjeme po 2 dňoch riady v kuchyni, dokončíme pracovný projekt aspoň deň po termíne, prejdeme sa všetci spoločne lesom…), aby sme sa cítili šťastnejší a pokojnejší.
A, naopak, obdobie radosti nám ukazuje, aby sme ďakovali a vážili si to, pretože za okamih sa to môže otočiť o 180 stupňov.
Neviem, či práve tieto naše odporúčania vám pomôžu zostať v relatívne psychickej pohode pri takom dlhodobom pobyte s vašimi potomkami. Ak ste mali mizerný deň v práci, váš obed nestál za nič, zakopli ste o nohu postele a vaše dieťa na všetko odpovedá nie – nezúfajte. Pozbierajte zvyšky vašej sily, otvorte si víno a zaspávajte s vďakou, že to nedopadlo horšie. Je to jedinečná príležitosť, ako pozorovať detskú osobnosť, charakter a reakcie na rôzne situácie. Brány škôl a škôlok sa raz opäť otvoria a nám tie časy budú možno aj chýbať. Nezabúdajme: „Je to len obdobie.”