projekt poisťovne logo generali

10 chýb turistov, ktorým by ste sa podľa HZS mali vyhnúť

22. 12. 2022

Tento rok majú záchranári plné ruky práce. Okrem toho, že výrazne stúpol počet ich zásahov v horskom teréne, znepokojivá je aj štatistika úmrtí – v slovenských horách tento rok zahynulo najviac turistov za posledných desať rokov. Pred každou túrou sa je potrebné poriadne pripraviť, o to viac najmä v zimnom období, keď hrá proti nám nielen klzký terén, chlad, ale aj menej denného svetla.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému bezpečným sviatkom. Želáme vám, aby boli aj tie vaše šťastné a veselé. A ak by sa však nejaká nepríjemnosť vyskytla, poisťovňa Generali a jej asistenčné služby sú vám vždy nablízku.

Počas vlaňajšej zimnej sezóny totiž vykonali horskí záchranári vo všetkých strediskách na Slovensku 1 946 zásahov. Mnohým z nich by sa dalo predísť, ak by sa turisti na svoj výstup vopred poriadne pripravili. Ak sa teda tento rok chystáte vyskúšať zimnú turistiku, určite sa vyhnite týmto najčastejším chybám, ktoré turisti na horách robia.

Nepozeráme, aké počasie bolo na horách v uplynulých dňoch

Každý zodpovedný turista vie, že večer pred túrou si je potrebné pozrieť predpoveď počasia v oblasti, ktorú plánuje navštíviť, aby túru v prípade nepriaznivého počasia odložil na iný termín. Podľa Filipa Kyzeka z Horskej záchrannej služby je však dôležité sledovať vývoj počasia nielen pre daný deň, kedy sa výstup uskutoční, ale aj pár dní spätne, a to najmä v zime. „Výkyvy počasia v predchádzajúcich dňoch majú veľký vplyv na stav a schodnosť turistických chodníkov, ale tiež na zmeny snehovej pokrývky. Ak v predchádzajúcich dňoch v danej lokalite pršalo a v noci klesnú teploty pod nulu, je viac než pravdepodobné, že turistické chodníky budú zľadovatené a neschodné.“ Vyhnúť sa takej situácii môžete, ak si v aplikácii Horská záchranná služba nastavíte zasielanie upozornení pre danú oblasť, ktorú plánujete navštíviť.

Nechceme sa otočiť

Vývoj počasia je potrebné sledovať aj počas samotného výstupu a ak sa výrazne mení, buďte pripravení zmeniť váš ambiciózny plán. Práve na horách dochádza vplyvom špecifického prúdenia k rýchlejším zmenám počasia. „Ak dôjde počas vašej túry k náhlej zmene počasia, napríklad k hustému sneženiu alebo hmle, je dôležité sa okamžite otočiť a zahájiť zostup, aj keď máte pocit, že vrchol štítu či cieľ vašej cesty máte už na dosah. Hory na vás počkajú do ďalšieho pokusu, no život máte len jeden.“

shutterstock_1620167860.jpg

Neoverujeme si stupne sklonu terénu

Pri plánovaní túry je najmä v zime dôležité skontrolovať sklon svahu, na ktorý sa plánujeme vydať. Okrem výkyvu počasia a zmeny snehovej pokrývky, je to totiž ďalší faktor, ktorý má za následok vznik lavíny. „Očakávať lavínu v danej oblasti môžeme, ak sa napríklad prudko ochladí alebo oteplí, alebo na svahu so sklonom 25° a viac napadne väčšie množstvo snehu. Ak sa k tomu pridá ešte aj silný vietor a mechanické zaťaženie spôsobené človekom, vznik lavíny je viac než istý,“ upozorňuje Kyzek z HZS.

Pred odchodom na túru si tak skontrolujte, aký stupeň lavínového nebezpečenstva pre danú oblasť aktuálne vyhlásilo Stredisko lavínovej prevencie. Vyhlásené riziko výskytu lavíny v každej horskej oblasti nájdete aj v aplikácii HZS. „Všeobecne platí, že pri 2. stupni lavínového nebezpečenstva sa odporúča zriecť svahov so sklonom nad 40°, pri 3. stupni svahov nad 35° a pri 4. stupni nad 30°.“

Nerátame s lavínami

Počas zimnej sezóny zaznamená Stredisko lavínovej prevencie v našich horách približne 200 až 400 lavín rôznych rozmerov. Stále však ide pravdepodobne len o 10 % z celkového počtu lavín, ktoré u nás spadnú počas zimy. O mnohých lavínach totiž ani nevieme, pretože nie sú nahlásené alebo sa odtrhnú v odľahlých častiach hôr. Aj keď sa lavíny vyskytujú prevažne v najvyšších pohoriach Slovenska, konkrétne vo Vysokých a Západných Tatrách, s lavínou sa za určitých špecifických podmienok môžete stretnúť aj v Malej alebo Veľkej Fatre. Na túru do vyšších a strmších oblastí tak nikdy neodchádzajte aspoň bez základnej lavínovej výbavy pozostávajúcej z vyhľadávacieho prístroja, lavínovej sondy a lavínovej lopatky. Odporúčam aj lavínový airbagový batoh, ktorý je jedinou aktívnou pomôckou znižujúcou riziko zasypania,“ hovorí Filip Kyzek.

Zabúdame na rozstupy

Ak sa počas výstupu ocitnete v exponovanom teréne, dodržiavajte základné pravidlá bezpečného pohybu. „Vo väčšine prípadov si turisti spustia lavínu sami. Dôležité je teda dodržiavať dostatočné rozstupy, aby nedošlo k preťaženiu snehovej pokrývky a jej následnému odtrhnutiu. Priamo v teréne taktiež sledujte sklon svahu, rozmiestnenie snehu, previevanie nového snehu vetrom, spontánny výskyt lavín v doline, vznik puklín v snehovej pokrývke, tlmené zvuky „whoom“ zo snehovej  pokrývky, mäknutie snehovej pokrývky na slnkom osvietených svahoch, rozlyžované svahy a podobne,“ odporúča.

shutterstock_1283054218.jpg

Neberieme do úvahy rozdielne podmienky

Najmä v zime sa môžete na horách stretnúť s rozdielnymi podmienkami na vašej trase. Kým južná strana môže byť bez problémov schodná, pri prechode cez vrchol na vás na severe môže čakať aj meter čerstvo naviateho snehu. „Aktuálny vývoj počasia, ako sú snehové podmienky, smer a rýchlosť vetra a pod. môžete sledovať na Meteoportáli HZS. Aplikácia Horská záchranná služba vás zároveň upozorní na akékoľvek riziká a výstrahy, ktoré sa na vašej ceste vyskytnú. Stačí, ak si v aplikácii v rámci Knihy vychádzok zadáte konkrétnu trasu, ktorou sa plánujete vydať,“ radí horský záchranár.

Ideme z extrému do extrému

Čo sa týka turistiky, sú mnohí Slováci extrémisti vo viacerých oblastiach. Kým sa jedna skupina vyberá do hôr úplne na ľahko bez potrebného vybavenia, proviantu, tekutín a teplého nepremokavého oblečenia, tá druhá so sebou zbytočne balí aj to, čo skutočne nepotrebuje. „Pri balení batohu odporúčam ísť podľa overeného zoznamu skutočne potrebných vecí a zbytočne nebaliť zbytočnosti. Uvedomte si, že pri výstupe budete cítiť každý gram navyše, obzvlášť v náročnejšom zimnom teréne.“

Ďalším nebezpečným extrémom je plánovať trasu túry na hranu fyzických možností aj denného svetla. Na túru tak nevyrážajte príliš zavčasu, ešte za tmy, a taktiež ani, keď už je slnko vysoko. Počas zimy sa stmieva skoro a v horách ešte o niečo skôr, preto by ste si podľa Filipa Kyzeka z HZS mali vyhradiť na túru dostatočnú časovú rezervu a rátať aj s nečakanými situáciami, ktoré vás môžu zdržať.

shutterstock_1936552597.jpg

Chodíme na túru osamote

Na túru by sme nikdy nemali chodiť osamote, aj keď to niektorí turisti preferujú, je to veľmi riskantné. Výpravy osamelých turistov končia totiž často tragicky. V prípade, ak sa na horách zraníte, budete vyčerpaní alebo vás zasiahne lavína, nebude vám mať, kto pomôcť. „Najväčšia šanca na prežitie v lavíne je približne prvých 15 minút a s každou ďalšou minútou pod masou snehu šanca, že nájdete človeka živého, klesá. Je priam nemožné, aby sa profesionálom podarilo dostať na miesto do tohto času, kamarátska pomoc je tak v týchto situáciách nevyhnutná a môže zachrániť život,“ radí Filip Kyzek z HZS.

Poistenie do hôr nám netreba

V priemere až 40 % zo všetkých turistov, ktorí potrebujú pomoc horských záchranárov, nemá uzatvorené poistenie do hôr. Zásah Horskej záchrannej služby pritom nie je lacná záležitosť a môže sa vyšplhať na úroveň niekoľkých stovák až tisícok eur. Preto, aby vás úraz nebolel dvakrát, si pred odchodom na túru uzatvorte poistenie do hôr od Generali, ktoré vám preplatí zásah HZS vo všetkých horských oblastiach a jaskyniach, kde majú horskí záchranári pôsobnosť.

shutterstock_2001784910.jpg

Nevyužívame moderné technológie

Moderné technológie nám uľahčujú život a platí to aj v prípade turistiky. Okrem aplikácie s aktuálnou predpoveďou počasia či aplikácie obsahujúcej turistické trasy by mala byť povinnou výbavou každého turistu najmä aplikácia Horská záchranná služba, s ktorou si zvládnete privolať pomoc v horách kdekoľvek na Slovensku, a to len jediným tlačidlom. Ak nemôžete hovoriť, s touto aplikáciou viete so záchranármi komunikovať aj prostredníctvom SMS správ alebo chatu a viete posielať aj fotografie zranení či lokality. Aplikácia pri núdzovom volaní automaticky odošle záchranárom aj vašu aktuálnu polohu, vďaka čomu vás ľahšie lokalizujú a potrebná pomoc príde na miesto rýchlejšie. Ak sa stratíte, operátori HZS vás vďaka aplikácii dokážu naviesť späť na turistický chodník. Okrem toho aplikácia obsahuje množstvo užitočných funkcií ako je automatické zasielanie varovaní a výstrah vo vami vybranej lokalite, upozornenia na lavínové nebezpečenstvá, ale aj zoznam útulní či zariadení na poskytnutie prvej pomoci.

Ak aplikáciu Horská záchranná služba ešte nemáte v mobile, stiahnite si ju úplne zadarmo v App Store alebo Google Play a vášho vreckového záchranára budete mať neustále po ruke.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.