projekt poisťovne logo generali

5 vecí pre váš BALANS alebo aj 5 vecí, ktoré sme nevedeli pred tým, ako sme odleteli do Portugalska…

S hudbou vesmírnou 11. 12. 2019

Nedávno sme vám priniesli rozhovor S hudbou vesmírnou o ich novom cestovateľskom projekte Ulietavame si, kde Dominika posiela chalanov “na slepo” na výlety do destinácií, o ktorých vopred nevedia. Prvou zastávkou tohto dobrodružstva bolo Portugalsko. Prečítajte si, čo si táto destinácia pre Sorizza a Mareka nachystala.

Keď sa bežne niekam balíte, určite sa odrazíte hlavne od voľne dostupných informácií ohľadom počasia, miestnych podmienok, dĺžky plánovaného pobytu v danej destinácii a pod. Ale my sme S hudbou vesmírnou, to znamená, že robíme všetko, len nie to, čo je normálne. Neberieme sa totiž príliš vážne, a preto sme si vymysleli travel vlog, aký ešte nikto nikdy nikde… (aspoň si to myslíme). 😀 Velím mu ja, Dominika, a to iba z domu, pretože po svete cestujú Sorizzo a Marek. Vyberiem im destináciu a oni sa dozvedia, kam letia, až na letisku. Keď otvoria obálku s letenkami. Ak stále nie ste v obraze, tak tu je 1. vlog z Portugalska, kam som chalanov poslala. Témou tohto blogu je však tých 5 vecí, ktoré nikto netušil. A za normálnych okolností by ste si ich radšej mali zistiť, pre váš „dokonalý” balans.

(Slovo „dokonalý” myslím viac teoreticky ako prakticky, pretože iste viete, že aj keď budete všetko plánovať dva roky dopredu, nikdy to nebude na 100 % sedieť s realitou.)

A hlavne Marek a Sorizzo netušili nič, ani to, ako sa vôbec majú zbaliť.

S čím však ešte nemohli rátať a fakt by im pomohlo vedieť o tom dopredu?

  • +2 hodiny
  • počasie
  • technika
  • jazyk
  • program a príprava

O detailoch rozprávajú ďalej Sorizzo a Marek.

+2 hodiny

M: Už pár rokov s kapelou cestujeme po celom svete a teraz s týmto blogom ešte častejšie. Zisťujem však, že mi to nevychádza matematicky. Častokrát počítam len dĺžku letu. Cesta do Fara trvala tri hodiny, ale z letiska sa treba dostať na ubytovanie. Keď neviete, kam cestujete, je to ešte zložitejšie, ale za normálnych okolností si treba zistiť, ako sa v danej krajine výhodne a za aký čas dostaneme napr. do centra alebo k hotelu.

S: Ku všetkému, čo si človek naplánuje, treba rozhodne pripočítať minimálne dve hodiny, ak nie tri, ktoré jednoducho určite využije.

5 vecí pre váš BALANS alebo aj 5 vecí, ktoré sme nevedeli pred tým, ako sme odleteli do Portugalska…

A čo sa natáčania týka – nazývame to natáčací koeficient. To je, že všetko trvá trikrát dlhšie. Čiže keď niekto v bežnom živote obeduje pol hodinu, tak pri natáčaní to vyžaduje hodinu a pol. Čo trvá normálne dve hodiny, zaberie pri natáčaní šesť hodín atď. Čo dokáže spraviť poriadny škrt v časovom harmonograme, keď s tým nepočítate. Takže natáčací koeficient = krát tri!!!

Čo sa natáčania týka – nazývame to natáčací koeficient. To je, že všetko trvá trikrát dlhšie.

Počasie

S: Keď sme odchádzali, snažili sme sa zbaliť univerzálne, ale to sa ani úplne nedá. Keď si vezmeme, že máme od -30 do +35 stupňov, je jasné, že s obmedzenou batožinou to ide len ťažko. Zbalili sme sa teda nejakou zlatou strednou cestou. Mali sme šťastie, že nás Dominika na prvý raz šetrila od extrémov, a do Portugalska sme sa zbalili primerane.

5 vecí pre váš BALANS alebo aj 5 vecí, ktoré sme nevedeli pred tým, ako sme odleteli do Portugalska…

M: I keď aj tam nás počasie poriadne potrápilo, menilo sa rýchlejšie ako v Tatrách. Nevedeli sme, či vytiahnuť pršiplášte, ktoré sme nemali, alebo dáždniky, ktoré sme nemali tiež, akú techniku si zobrať… Raz bolo krásne slnečno a o chvíľu zas najväčší lejak. Dosť to určovalo aj to, aký záber môžeme natočiť a vzhľadom na to sa deň nedal úplne dopredu naplánovať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa S Hudbou Vesmírnou (@shudbouvesmirnouofficial),

Technika

S: Po príchode sme museli vyriešiť niekoľko technických vecí. I keď sme doma skontrolovali a vyskúšali, či všetko ide, ako má, tak nám často vypadával zvuk. Googlili sme, v čom by mohol byť problém a znovu sme robili testy na miestach, kde to nefungovalo a zisťovali, čo sa deje. Ďalšia vec, ktorá sa nedá úplne ovplyvniť, závisí od počasia, podmienok, času. A treba rýchlo reagovať a na veľa vecí myslieť. Na tom sme sa tentokrát dosť okašľali.

M: Tým, že nevieme, kam cestujeme, sme dlho uvažovali, akú techniku si zbaliť. Kvalitu aj kvantitu. Či to točiť len na mobily, alebo či kúpiť špeciálne porty pre kvalitnejší zvuk. Aj keď sme sa rozhodli pre drahší variant, nemohli sme vedieť, že kvôli zvuku pôjdeme niektoré zábery na viackrát. Na letisku boli asi nejaké rušičky a raz zlyhala technika aj na moste v Porte. Neskôr sme zistili, že je to asi tým, že vysielač na portoch je slabý a keď nemá priamy signál k druhému prijímaču, robí to problémy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa S Hudbou Vesmírnou (@shudbouvesmirnouofficial),

Jazyk

S: Až po príchode do Portugalska som si uvedomil, aké dôležité je vedieť nejaký jazyk a aj písmo. V Porte to bolo ešte v pohode, anglicky rozumeli skoro všetci. Ak by sme išli do nejakej vzdialenejšej krajiny – napríklad do Číny, tak neviem, ako by sme sa dorozumeli. A ako rozumieť značeniam napr. v Egypte, keď sú to pre nás iba nejaké neznáme čiary. Rukami-nohami sa snáď bude dať vždy.

M: Najlepší príklad je Kuba, kde sme boli točiť klip Mi corazón. Keby náš kameraman a Sorizzo nevedeli po španielsky, tak nevybavíme ani polovicu vecí, čo sa nám vďaka znalosti jazyka podarilo. Alebo keď som bol v Moskve, mal som problém na letisku, kde som si nevedel vypýtať jedlo, lebo čašníčka nehovorila po anglicky.

Ak by sme vedeli, že ideme do Portugalska alebo kamkoľvek, naučil by som sa aspoň základné slová, ako pozdraviť a poďakovať, aby sme boli za slušných ľudí.

Program a príprava

S: Keď si pozeráte hocijaké cestovateľské videá alebo travel vlogy, sú krásne pripravené a majú to určite viac naplánované ako my. Keďže sme do poslednej chvíle nevedeli, kam letíme, tak sme po ceste z Fara do Porta hľadali na nete, kam by sme šli a čo najnákladnejšie a zároveň najzaujímavejšie z tej oblasti ukázať. A to bolo na tom to najťažšie. Ako také splašené sliepky sme vybehli na druhý deň do mesta, že hurá Portoooo. Ale možno nabudúce venujeme viac času príprave a pokojne jeden deň strávime len na hoteli. Pretože neskôr sme zistili, že sme neochutnali nijaký ich typický koláčik a nevideli to a tamto… I keď nie je úplne naším zámerom robiť klasicky dokonalý travel vlog, ktorý vám dá tie najlepšie tipy na hotely, reštaurácie či pamiatky…

Ako také splašené sliepky sme vybehli na druhý deň do mesta, že hurá Portoooo. Ale možno nabudúce venujeme viac času príprave.

M: Pri spoznávaní krajiny je totálne kľúčová fáza prípravy programu. Pokiaľ nie ste vyslovene typ človeka, ktorý dva týždne najradšej len leží na najbližšej pláži, tak je naozaj dôležité dopredu naplánovať miesta, ktoré chcete navštíviť a rozumne si ich rozdeliť na celý pobyt. Zistiť si prepravu, cenu, vzdialenosti… Ak by ste šli napr. do Ríma a chcete pochodiť rôzne uličky, navštíviť všetky baziliky, odporúčam na niektoré vstupenky myslieť už doma a kúpiť si ich cez internet. To isté do múzeí a pod., často obídete dlhé rady a ušetríte tak čas aj nervy. 😀

My máme smolu, že sme túto možnosť prípravy nemali, takže sme museli googliť počas päťhodinovej cesty z letiska na ubytko, čo sa tam dá vidieť, kam ísť a bojovať s časom, počasím a financiami, čo si už môžete pozrieť vo vlogu!

S: Aaale bola to haluz!

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa S Hudbou Vesmírnou (@shudbouvesmirnouofficial),

Haha. Jasné! Myslím, že tieto cesty budú hodnotiť s úsmevom až po nejakom čase, najlepšie, asi až keď si budú pozerať už zostrihaný vlog z pohodlia domova.

Aj tak som zvedavá, čo ich prekvapí nabudúce, keď sa tvária, že 5 najdôležitejších vecí už poznajú. 😀

Dáme vám určite vedieť.

Pre viac info a aktuálne dianie môžete sledovať náš Instagram a Facebook. Rozhovor S hudbou vesmírnou si môžete prečítať tu.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.