projekt poisťovne logo generali

6 tipov pre vašu domácnosť v zimnom období

27. 11. 2018

Na chladné či mrazivé počasie treba mnohé veci pripraviť. Prinášame vám užitočné rady, aby vás tento rok zima a nízke teploty v domácnosti nezaskočili. Na čo myslieť pred aj počas zimy, čo zazimovať, na čo si dať pozor a na čo v tomto období nezabudnúť?

Balkónové rastliny zazimujte

S rastlinkami, ktoré vám zdobili balkón, sa s príchodom zimy lúčiť nemusíte. Stačí ich správne zazimovať. Pri presune balkónových rastlín do interiéru je potrebné zabezpečiť, aby rastliny nedostali teplotný šok. Príliš veľký rozdiel teplôt im totiž neprospieva. Tento presun urobte v správnom čase. Ak máte možnosť, zazimujte rastliny v chladnejšej miestnosti s dostatkom svetla. Ideálna teplota je približne 10 °C. Rastliny potom zalievajte menej často, stačí dvakrát do mesiaca. V čase hibernácie rastlín je dobré urobiť rez. Skráťte stonky a odstráňte staré listy.

Ochráňte potrubia pred mrazom

Ak žijete v rodinnom dome, v mrazivom počasí hrozí zamrznutie či prasknutie vodovodného potrubia. Ako tomu predísť, keďže jeho rozmrazovanie je príliš nákladné? Na ochranu sú najčastejšie používané tepelné izolácie na potrubia. Potrubie môžete ochrániť aj pomocou vykurovacích káblov. Ideálnou prevenciou proti zamŕzaniu vody v potrubí je aj stály odber, keďže častou príčinou zamŕzania je práve nedostatočný prietok vody.

Skontrolujte únik tepla

K úniku tepla často dochádza cez zle tesniace okná, dvere, vetracie otvory či klimatizácie. V tom prípade vymeňte staré tesnenia za nové. Únik tepla je nižší aj v prípade, ak máte na oknách závesy. Dobrou pomôckou proti prievanu a zároveň dekoráciou sú chrániace vankúše na okná či dvere. Samozrejme, okrem dobre tesniacich okien a dverí je najlepšou prevenciou pred tepelnými stratami kvalitné zateplenie.

6 tipov pre vašu domácnosť v zimnom období

Šetrite na vykurovaní

Zimné obdobie je časom, keď máte oveľa väčšiu spotrebu elektriny, predovšetkým na vykurovanie. Svoje domácnosti však zbytočne neprekurujte. Udržujte príjemnú teplotu okolo 20 – 22 °C. Ušetríte tak energiu aj svoje zdravie. Začnite používať termoventily na radiátoroch, ktoré vám udržia v domácnosti zvolenú teplotu. Radiátory tak zbytočne nevykurujú v prípade tepla vytvoreného napríklad varením. Aby vám neunikalo príliš veľa tepla, nevetrajte často, ale len občas a intenzívne. Dajte si pozor aj na to, aby ste radiátory ničím neprekrývali, kúrenie vtedy nie je efektívne. Nezabudnite ich raz za čas odvzdušniť, čím taktiež znížite náklady na vykurovanie. V noci a v prípade vašej neprítomnosti temperujte. Je to menej nákladné ako vykúrenie vychladených miestností.

Zbavte sa pred Vianocami všetkého nepotrebného

Zima je aj obdobím tých najkrajších sviatkov v roku. Sviatky sú však ešte krajšie, keď pred nimi urobíte veľké predvianočné upratovanie. Okrem klasického čistenia je pre kompletný poriadok vo vašej domácnosti však užitočné pretriediť aj staré veci. Všetkého nepotrebného, čo sa už nedá zužitkovať, sa zbavte. Veci, ktoré by ešte mohli poslúžiť, darujte niekomu, kto ich využije. Blížia sa predsa Vianoce, čas, kedy sa obdarovávame. Ak presne neviete, ako si poradiť s nepotrebným šatstvom a vecami, inšpirujte sa radami v našom blogu.

Vylepšujte a improvizujte

Hlavným reprezentantom zimnej údržby je asi lopata na sneh. Pravidelne upratovať sneh napríklad z chodníkov však môže byť počas zimy výdatnej na sneh dosť únavné. Ak si chcete odpratávanie snehu uľahčiť, pretrite vrch lopaty akýmkoľvek olejom na varenie. Nebude sa na nej tak ľahko zachytávať či primŕzať sneh a vy si ušetríte energiu, pretože sa vám biela pokrývka bude ľahšie naberať aj vyklápať. Dobrým tipom je aj nočné parkovanie v mrazoch tak, že predná časť auta smeruje na východ. Vychádzajúce slnko vám uľahčí ranné odstraňovanie ľadu z predného skla, a tak ušetrí cenné minúty, ak sa ponáhľate. Ak neviete nájsť škrabku na ľad alebo ste ju energickým čistením zlomili a nemáte novú, ako dočasná náhrada vám rovnako dobre poslúži aj starý nepotrebný kompaktný disk.

6 tipov pre vašu domácnosť v zimnom období

Zimné obdobie si vyžaduje dôkladnejšiu prípravu než iné ročné obdobia. Preto sa na ňu poriadne nachystajte, aby ste si ju mohli dosýta užiť. Vyhnete sa tak zbytočným problémom a investíciám navyše, keď teploty opäť stúpnu a sneh aj ľad ustúpia zase jari.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.