Ako sa postarať o vyváženú stravu a zdravé návyky u detí
Pre deti chceme len to najlepšie. Chceme, aby boli zdravé a šťastné, a práve v tom zohráva veľkú úlohu vyvážená strava a dobré návyky. Deti potrebujú výživné jedlo, dostatok pohybu a dobrý spánok.
Moderný životný štýl však často môže za to, že sú vystavené nezdravým jedlám a návykom. Len v priebehu 40 rokov sa počet školopovinných detí a mladých ľudí trpiacich obezitou zvýšil viac ako 10-krát. Obezita škodí nielen ich zdraviu, no môže mať aj negatívny vplyv na ich sebavedomie a zvýšiť pravdepodobnosť obezity aj v dospelosti.
Váha je citlivou záležitosťou a môže byť jednoduchšie dieťaťu pomáhať s jej udržiavaním, ako sa neskôr snažiť, aby schudlo. Podstatné je, aby ste dokázali nájsť rovnováhu medzi udržiavaním zdravej váhy a rozumným vzťahom k jedlu, ktorý ich potom bude sprevádzať po celý život. Tu nájdete niekoľko praktických nápadov, ktoré môžete jednoducho začleniť do svojho každodenného života.
Strava
Vyvážená strava ovplyvňuje nielen naše fyzické zdravie, ale aj náladu. Cukor sa napríklad často spája so zhoršeným duševným zdravím. Tu uvádzame niekoľko spôsobov, ako deti povzbudiť k zdravším návykom.
Pozor na veľkosť porcií
Čím plnší tanier deti majú, tým zvyknú toho viac zjesť. Obmedzte veľkosť porcií, aby ste svoje dieťa povzbudili k pomalšiemu jedeniu, a uistite sa, že pred jedlom vypilo dostatok vody. Smäd si totiž môžu často pomýliť s hladom.
Varte z nespracovaných surovín
A to čo najčastejšie, pretože spracované jedlá zvyčajne obsahujú veľa soli a cukru. Ak má vaše dieťa rado rýchle občerstvenie, môžete mu doma spraviť ich zdravšie verzie. Kuracie nugetky môžete obaliť pomletými mandľami a hovädzie burgery ľahko vykúzlite z čerstvo pomletého mäsa.
Sladené nápoje zameňte za iné
Sladené nápoje neprospievajú detským zubom. Skúste radšej ochutenú vodu, do ktorej môžete pridať mätové lístky, bobuľové či citrusové ovocie, vďaka ktorým bude nápoj nielen chutný, ale aj zdravý.
Zapojte ich do varenia
Zabavte sa pri varení a vytvorte spoločne niečo zdravé. A nezabudnite na zopár chuťoviek! Domáci koláč je zdravší, ako ten, ktorý kúpite v obchode. Alebo si spravte doma vlastnú pizzu a vytvorte na nej obrázky zo zeleniny.
Učte ich umiernenosti
Vyhraďte si špeciálny deň na maškrtenie. Ak by ste totiž maškrty zakázali, túžili by po nich oveľa viac. Ukážte im, ako sa robí jedlo doma. Upečte si spolu napríklad zdravý banánový chlebík – určite ich to zaujme.
Dlhší pocit sýtosti
Desiata či olovrant sú pre rast detí dôležité. Nechcete však, aby si zvykli na príliš časté jedenie či príliš sladké jedlá. Skúste radšej porozmýšľať, čo by ich zasýtilo na dlhší čas. Skvelými možnosťami sú ovsené vločky, vajíčko či celozrnné jedlá.
Pohyb
Pravidelné cvičenie je jedným z najlepších spôsobov, ktoré môžu vášmu dieťaťu pomôcť schudnúť, a zároveň zlepšiť náladu či kvalitu spánku. Nedávne štúdie navyše ukázali, že cvičenie zmierňuje depresiu, úzkosť a zlú náladu.
Obmedzte čas pred obrazovkou
Deti dnes s mobilnými telefónmi alebo tabletmi trávia veľa času. To však so sebou prináša aj menej pohybu. Obmedzte čas, ktorý venujú týmto zariadeniam, a radšej ich podnieťte k hre vonku.
Zabavte sa pri pohybe
Buďte aktívni, zapojte do toho celú rodinu a spravte z toho zábavu! Vyberte sa na prechádzku alebo na výlet na bicykloch a ozvláštnite si deň piknikom. Pohyb je zábavnejší, keď ste pri ňom viacerí a keď pri ňom objavujete zaujímavé miesta.
Spravte z pohybu zvyk
Vždy, keď je to možné, vymeňte dopravu za fyzickú aktivitu a povzbuďte deti, aby do školy alebo do obchodu chodili pešo. Vďaka tomu jednoducho začleníte pohyb do ich každodenného života.
Režim
Stanovenie pevného režimu (a to najmä počas školských dní) podporuje udržiavanie dobrých návykov. Tu nájdete niekoľko užitočných tipov.
Obmedzte neskoré jedenie
Ťažké jedlá neskoro večer môžu spôsobovať zlé trávenie a prerušovaný spánok. Snažte sa, aby jedli posledné jedlo niekoľko hodín pred spaním.
Vychutnajte si dobré raňajky
Výživné a sýte raňajky dodajú deťom dostatok energie, aby mohli začať svoj deň a plne sa sústrediť v škole. Vymeňte kúpené cereálie za zdravšie alternatívy, akými je ovsená kaša, jogurt s ovocím alebo praženica.
Zabaľte im obed
Obedy v školách nemusia byť vždy tou najzdravšou alternatívou, preto zvážte, či svojmu dieťaťu nepribalíte do školskej tašky aj domáci obed. Nemusí to byť nič komplikované – skúste napríklad polievku, obložený celozrnný chlieb alebo šalát.
Doprajte im dostatok spánku
Dobrý spánok je pre zdravé telo a myseľ kľúčový. Deti vo veku od 6 do 13 rokov potrebujú 9 až 11 hodín spánku. Snažte sa docieliť, aby mali vaše deti pravidelný spánok, a povzbuďte ich, aby si pred spaním niečo zaujímavé prečítali.
Stolujte spoločne
Spoločné stolovanie buduje zdravý vzťah k jedlu a zároveň poukazuje na dôležitosť rodinných stretnutí, vďaka ktorým sa posilňujú vzájomné vzťahy. Ak to cez týždeň nie je možné, skúste to aspoň cez víkend.
Buďte vzorom
Nezabúdajte, že je dôležité byť pre deti dobrým príkladom. Deti sa totiž učia pozorovaním. Hovorte im o dôležitosti zdravej stravy, ukážte im, ako vyzerá plánovanie výživného jedla či vhodný režim. Jedlo by nemali vnímať ako tabu. Mali by ste im ukázať, že je to niečo, čo si môžu vychutnávať, a že zároveň prospieva zdraviu i všeobecnej dobrej nálade.
ZDROJE
https://www.who.int/end-childhood-obesity/publications/taking-action-childhood-obesity-report/en/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0924977X19317237?via%3Dihub
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5532289/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1470658/
https://www.verywellhealth.com/eating-before-bed-3014981
https://www.sleepfoundation.org/articles/children-and-sleep