projekt poisťovne logo generali

Účinné nástroje pre tvoju duševnú pohodu

05. 03. 2024

Duševné zdravie je pre každú jednu ženu veľmi podstatné. Na to, aby ste boli silná a odolná, by ste si mali osvojiť pár účinných nástrojov, ktoré budú prospešné pre vašu duševnú pohodu. Duševná pohoda a vyrovnanosť vám pomôže predchádzať rôznym problémom a hlavne psychickým chorobám, ktoré by na vás mohli číhať v prípade, že je vaše duševné zdravie poškodené. V tomto článku sa dozviete niečo viac o duševnom zdraví, aký dopad majú psychické problémy na vaše zdravie, prečo je pre vás podstatné dosiahnuť duševnú pohodu, a akým spôsobom ju môžete dosiahnuť.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému silným a krehkým ženám a ich zdraviu. V Generali chceme prinášať zlepšenia pre vaše životné príbehy, preto rozširujeme naše životné poistenie o bonus pre ženy v prípade vážnych ženských ochorení, akými je aj rakovina.

Ženy sú krehkejšie a citlivejšie osoby. Štatisticky nás častejšie trápia rôzne choroby, napríklad tie auto imúnne, ale aj úzkosti či depresie. Takže udržiavanie zdravého duševného stavu by malo byť rovnako dôležité ako fyzické zdravie, a preto by ste mali venovať pozornosť rôznym nástrojom a technikám, ktoré vám pomôžu dosiahnuť a udržiavať duševnú pohodu.

Čo je duševné/psychické zdravie?

Ešte predtým, než si prečítate niečo viac o účinných nástrojoch pre duševnú pohodu, je potrebné spomenúť aj to, čo psychické, respektíve duševné zdravie je? Duševné/psychické zdravie je stav mysle, ktorý ovplyvňuje mnoho vecí. A to napríklad, ako sa cítite, myslíte a ako sa tiež správate. Pokiaľ je vaše psychické zdravie v poriadku, dokážete s oveľa väčšou ľahkosťou zvládať stresové situácie, lepšie sa dokážete adaptovať na rôzne zmeny, ktoré sa okolo vás dejú, dokážete mať dobré, pevné a zdravé vzťahy s ľuďmi. Psychické zdravie = harmónia vášho tela a mysle a tým pádom aj harmónia vo vašom živote. Takže by ste mali vedieť, že duševné zdravie by pre vás malo byť rovnako dôležité, ako fyzické zdravie a oboje sú neoddeliteľne prepojené.

Aký je dopad psychických problémov na vaše zdravie?

Pokiaľ vás trápia rôzne problémy, má to negatívny vplyv na vaše zdravie. Každá žena je iná, jedinečná, a na každú jednu ženu môžu tieto psychické problémy vplývať inak. Môže sa to napríklad odzrkadliť na vašom psychickom stave.

Fyzické zdravie a duševné choroby – pokiaľ u vás pretrvávajú problémy s psychickým zdravím už nejaký ten čas, môžu viesť k rôznym stavom. Mohli by ste trpieť depresiami, úzkosťami, psychózami. Toto všetko sa však môže preukázať aj na vašom fyzickom zdraví v podobe nevoľnosti, problémami so žalúdkom, tras rúk, búšenie srdca.

Nespavosť a problémy so spánkom – psychické problémy sa často odzrkadľujú aj na kvalite spánku. Môžete sa stretnúť s nespavosťou, prebúdzaním počas noci no a to samozrejme opäť negatívne ovplyvňuje celkový zdravotný stav.

Nepriaznivý dopad na vašu imunitu – ak máte narušenú psychickú rovnováhu, často sa zvyšuje aj váš stres. No a práve vysoká úroveň stresu sa podieľa na oslabení imunitného systému. Takže môžete byť oveľa viac náchylnejšia na rôzne choroby, infekcie, môže sa to tiež odzrkadliť na gynekologických problémoch či kožných ochoreniach.

Problémy s koncentráciou a zmeny nálad – ďalším príznakom je aj zmena nálad, čo je pochopiteľné, nakoľko trpí vaša psychika. Môžete byť výbušná, mať emocionálne výkyvy, môžete prehnane reagovať. Taktiež majú psychické problémy dopad aj na vašu pamäť a koncentráciu. Preto je častým sprievodným javom aj zhoršené sústredenie a zabúdanie.

Akými nástrojmi môžete dosiahnuť duševnú pohodu?

Našli ste sa vo vyššie uvedených riadkoch? Cítite, že s vami niečo nie je úplne v poriadku, a že je čas na zmenu? Prvý krok je priznať si, že sa niečo deje. Či je to stres v práci, zo vzťahov, z finančnej situácie alebo mnoho iných vecí, nenechajte sa tým zlomiť. Nezanedbávajte svoje duševné zdravie a začnite s rôznymi technikami, ktoré vám pomôžu dosiahnuť harmóniu a tak minimalizovať vznik duševných a psychických chorôb a aj tých fyzických.

Skúste mindfulness techniku

Ak ste ešte o tejto technike nepočuli, ide v podstate o spôsob, ako sa môžete sústrediť na prítomný okamih a byť v ňom plne napojená. Je to forma meditácie, ktorá sa zameriava na vedomé a nekritické vnímanie toho, čo sa deje v danej chvíli. Ak ešte stále úplne neviete o čo ide, tak podstatou je, že by ste sa mali snažiť byť pozorná voči svojim myšlienkam, emóciám, fyzickým pocitom a vonkajšiemu prostrediu, bez toho, aby ste sa nimi nechali unášať. Táto technika sa často používa na zmiernenie stresu, zlepšenie mentálneho zdravia a zvýšenie celkového pocitu pokoja a šťastia. Čo je samozrejme pre psychické a duševné zdravie alfa-omega. V súčasnosti už nájdete množstvo aplikácie či videí, ktoré vám s tým pomôžu.

Meditácie vám pomôžu nájsť vnútorný pokoj

Ak vo vašom živote zažívate stres, tak takým jedným z najúčinnejších spôsobov uvoľnenia a zmiernenia stresu, ktoré majú negatívny vplyv na psychické a duševné zdravie, je pravidelná meditácia alebo technika hlbokého dýchania. Meditácia vám umožňuje upokojiť vašu myseľ, zamerať sa na prítomný okamih a zmierniť úzkosti. Pri hlbokom dýchaní sa zas budete sústreďovať na pomalé a hlboké nádychy a výdychy, ktoré budete usmerňovať do brucha. Tento spôsob dýchania aktivuje váš nervový systém zodpovedný za relaxáciu a uvoľnenie, čím znižuje hladinu stresu a úzkosti. Stačí, ak si každý deň vyčleníte aspoň pár minút na tieto praktiky a postupom času si všimnete ich blahodarné účinky na vašu duševnú pohodu.

Skúste vyhľadať odbornú pomoc alebo podpornú komunitu

Okrem individuálnych praktík, napríklad cvičenia, meditácie či mindfulness techniky je pre mnohé ženy prospešné aj to, keď sa zapoja do nejakých podporných komunít alebo skúsia nejakú terapiu.  Vďaka terapiám, kde sa budete môcť porozprávať s odborníkom sa vám môže uľaviť. Postupne sa môžete zbavovať stresu, nájsť problém kvôli čomu vaše duševné zdravie trpí a pomôcť si k tomu, aby ste dosiahli duševnú pohodu. Terapie alebo podporné komunity sú prostriedky, ktoré poskytujú bezpečné a podporujúce prostredie, kde môžu ženy zdieľať svoje skúsenosti, vyjadriť svoje emócie a získať podporu od ostatných. Vytvorenie takýchto spojení a vzťahov môže byť vaším kľúčom k emocionálnemu uzdraveniu a posilňovaniu duševnej pohody.

Neviete, kde nájsť takéto komunity? Začať môžete aj cez svoje záujmy – baví vás behanie? Skúste nájsť skupinku bežcov, ku ktorej sa môžete pridať. Chcete skúsiť niečo nové? Zapíšte sa na kurz maľovania alebo keramiky. Chcete pomáhať? Pridajte sa k dobrovoľníkom vo vašom okolí a pomáhajte napríklad skrášliť vašu štvrť či pomôžte bezdomovcom. Prirodzene sa tak stanete súčasťou nejakej komunity.

Starajte sa o seba

K celkovej duševnej pohode prispieva starostlivosť o seba. Nie je len zbytočný luxus, ale súčasť každodenného života. A to najmä v dnešnom uponáhľanom svete, kde ste často zaneprázdnená staraním sa o ostatných a tak často zabúdate na seba. Starostlivosť o seba zahŕňa mnoho aspektov, ako je výživná strava, pravidelná fyzická aktivita, dostatok spánku a čas venovaný relaxácii a oddychu. Je to investícia do vlastného fyzického a emocionálneho blaha. Keď sa ako žena budete o seba starať, budete mať oveľa viac energie, budete pozitívnejšie naladená, vyrovnaná a tým pádom dosiahnete vo svojom živote harmóniu.

Začnite športovať

Ak nešportujete, tak určite začnite. A ak športujete, tak je to super, pretože fyzická aktivita je nielenže zdravá pre vaše telo, ale taktiež aj pre psychické zdravie, teda pre vašu myseľ. Cvičením sa v tele uvoľňujú endorfíny, nazývané aj ako hormóny šťastia, vďaka ktorým sa znižuje stres a dodávajú vám pocit šťastia a zlepšujú náladu. Cvičenie je skvelá prevencia pred chorobami na tele aj duši.

shutterstock_134044355.jpg

Buďte silnejšia a odolnejšia

To sa povie, že? Odolnosť si predstavte ako postupný proces, ktorý vám umožní udržať si duševnú pohodu a psychické zdravie, pri výzvach, ktoré vám život hádže do cesty. Vďaka odolnosti budete schopnejšia prispôsobiť sa rôznym situáciám a vyrovnať sa s ťažkosťami, ktoré vás môžu postihnúť. Odolnosť vás posilňuje. A ako byť odolnejšou a silnejšou? Môžete ju zvýšiť tým, že budete prijímať zmeny, rozvíjať si schopnosti, ako riešiť problémy, zvládať svoje emócie a snažiť sa o vytvorenie pozitívnych pocitov. K tomu všetkému vám môžu pomôcť terapie, knihy a nacítenie sa.

Nájdite si čas pre seba

Aj vy trávite rada čas so svojimi najbližšími, že? Ale, nezabúdajte ani na ten klasický “me-time”. Ten je veľmi podstatný pre vaše duševné a psychické zdravie. Vy si ale sama musíte zvážiť, ako tento čas so sebou strávite. Na to neexistuje nejaký konkrétny tip, ktorý sa tu dočítate. Každého baví a napĺňa niečo iné. Takže vyčleňte si za deň nejaký čas, počas ktorého sa budete venovať len sebe. Ak sa radi venujete skincare rutine, tak prečo nie? Máte rada vaňu, chodenie na nechty, plávanie, čítanie kníh, sledovanie videí… hocičo. Proste sa zamyslite nad tým, ktoré aktivity, ktoré robíte sama, vás robia šťastnou.

Buďte pozitívne naladená

Negatívne myšlienky úplne najviac podporujú zhoršenie vášho psychického zdravia a sú jedným z mnohých spúšťačov duševných chorôb. Samozrejme, je úplne jasné, že sa nedá vo všetkom vidieť vždy len to najpozitívnejšie, ale rozhodne by u vás negativita nemala byť v prevahe nad pozitivitou. Cestou k vášmu dobrému psychickému zdraviu je pozitívne myslenie a obklopovanie sa pozitívnymi ľuďmi. Pozitívne myslenie môžete brať aj ako váš hnací motor, ktorý vám dodáva silu a energiu na zvládanie prekážok a problémov. Naučte sa tešiť z maličkostí, trénujte vďačnosť za to, čo máte, šírte lásku a smejte sa.

Píšte si denník

Mysleli ste si, že písanie si denníka je aktivita, ktorú ste robili vo svojom detstve, a že sa k nej už nikdy nevrátite? Práve vo veku, kedy si už množstvo vecí uvedomujete, je zavedenie si denníka veľmi dobrým nápadom, ktorý vám pomôže aj pri zlepšení si psychického zdravia. Denník je terapeutická činnosť, ktorá vám umožňuje vyjadriť svoje myšlienky, emócie a skúsenosti na papier. Písanie denníka vám môže pomôcť ujasniť si myšlienky, spracovať emócie a získať prehľad nad svojimi náladami a pocitmi. Je to skvelý nástroj na podporu sebapoznania a osobného rastu. Denník vám tiež môže slúžiť ako priestor na sebareflexiu, vďaka čomu si môžete uvedomiť svoje ciele, hodnoty a potreby, a zamerať sa na to, čo je pre vašu duševnú pohodu najdôležitejšie. Ak neviete, kde začať pri pohľade na prázdny papier, vyskúšajte terapeutický denník pre ženy.

Upevňujte a veďte zmysluplné vzťahy

K vašej celkovej duševnej pohode významne prispievajú zmysluplné vzťahy. Tie sú základom vášho emocionálnej pohody a spokojnosti. Keď má žena okolo seba podporujúce a zdravé vzťahy s rodinou, priateľmi a partnerom, cíti sa spokojná, ocenená a silná, pretože vie, že tu na veci nie je sama. Dôležité je, aby ste si v živote vytvárali a tiež aj udržiavali kvalitné vzťahy, ktoré sú založené na dôvere, vzájomnom rešpekte a porozumení. Vzťahy, v ktorých sa budete cítiť slobodná vyjadriť svoje myšlienky a pocity, a kde sa budete cítiť pochopená, podporená a vypočutá, majú pozitívny vplyv na vašu celkovú duševnú pohodu.

Okrem toho je dôležité, aby ste mali prístup k zdrojom, inšpiráciám, ktoré vám pomôžu riešiť konkrétne problémy. Môže ísť o knihy, online zdroje, podcasty alebo kurzy, ktoré sa zameriavajú na témy, ktoré vás zaujímajú alebo ktoré vás aktuálne trápia. Tieto zdroje môžu poskytnúť užitočné informácie, rady a podporu, ktoré žena potrebuje na riešenie svojich problémov. A často je autorom týchto zdrojov taktiež žena, ktorá si danými problémami prešla, takže vďaka tomu dostanete ženský pohľad na danú problematiku, takže budete vedieť tieto pocity a myšlienky pochopiť oveľa lepšie.

Doprajte si kvalitný spánok

shutterstock_1931621699.jpg

Kľúčom k duševnej pohode a dobrému psychickému zdraviu je aj kvalitný spánok. Dobrý spánok je vo vašom živote veľmi podstatný, je podstatný pre vaše celkové zdravie, fungovanie a predchádza vzniku duševných chorôb. Nedostatočný spánok vám môže zhoršiť stres, úzkosť a depresiu, zníži vám imunitu, zhorší vaše sústredenie a mnoho ďalšieho. Práve preto by ste mali do svojej rutiny začleniť približne 8 hodinový spánok, ktorý vás nakopne do nového dňa, dá vám nové sily a hlavne vás pozitívne naladí.

S pomocou správnych nástrojov a podpory môžete prevziať kontrolu nad vašim duševným zdravím a žiť plnohodnotný život.

 

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.