Starajte sa o svoje črevá: Slováci príliš často bojujú s rakovinou hrubého čreva.
Viaceré odborné štúdie poukazujú na zhoršujúci sa stav nášho zdravia a obzvlášť tráviaceho systému. Slovensko dokonca dlhodobo obsadzuje prvé priečky v rebríčkoch v počte novozískaných prípadov rakoviny hrubého čreva. Venujete zdraviu svojich čriev dostatočnú pozornosť? Viete, čo je to črevný mikrobióm a črevná mikloflóra?
Črevný mikrobióm je taký malý vesmír ukrytý uprostred nášho tráviaceho systému, ktorý má veľký vplyv na naše celkové zdravie. Mnohé vedecké štúdie uskutočnené v posledných rokoch potvrdzujú, že mikrobiálna flóra, ktorú máme v črevách, hrá dokonca významnú úlohu v prevencii a liečbe civilizačných či chronických ochorení. Bolo dokonca preukázané, že črevná mikroflóra dokáže ovplyvniť našu náladu, chuť k jedlu, obezitu alebo vznik alergií, či intolerancií. Nie nadarmo sa tak hovorí: Si to, čo ješ.
Viaceré odborné štúdie poukazujú na zhoršujúci sa stav nášho zdravia a obzvlášť tráviaceho systému. Slovensko dokonca dlhodobo obsadzuje prvé priečky v rebríčkoch v počte novozískaných prípadov rakoviny hrubého čreva. V prípade mužov dokonca vedieme tento nechvályhodný rebríček, u žien zastávame druhé miesto. Zhoršujúcu sa situáciu potvrdzujú aj štatistiky poisťovne Generali, ktorá zaznamenáva každoročne nárast poistných udalostí zo životného poistenia následkom ochorenia tráviacej sústavy. V porovnaní s rokom 2018 bolo v minulom roku poisťovni Generali dokonca nahlásených o 58 % viac takýchto poistných udalostí.
Aká je úloha črevného mikrobiómu:
- Vytvára ochrannú bariéru proti mikroorganizmom a rôznym patogénom s negatívnym vplyvom na naše trávenie.
- Zabezpečuje správne fungovanie nášho tráviaceho systému v črevách.
- Stimuluje črevný imunitný systém.
- Redukuje množenie nevhodných bakteriálnych kultúr
- Umožňuje lepšie vstrebávanie živín.
Podľa vedcov negatívne vplýva na náš zdravotný stav najmä nedostatok pohybu a nevhodná strava chudobná na vlákninu, vitamíny, minerály a iné telu prospešné látky. Dnes prijímame v strave len 10 % vlákniny v porovnaní s tým, koľko jej denne v minulosti zjedli naši predkovia. Okrem stravy chudobnej na vlákninu však na náš črevný mikrobióm negatívne pôsobia aj potraviny ošetrené chemickými postrekmi či častá antibiotická liečba.
Narušenie tejto krehkej rovnováhy v našich črevách má za následok vznik mnohých ochorení, ako sú zápaly čriev, rôzne infekčné hnačkové ochorenia, syndróm dráždivého čreva, ale aj rôzne autoimunitné ochorenia, alergie, intolerancie či dokonca cukrovku druhého typu.
Rady, ako si uchovať črevný mikrobióm v dobrom stave:
- Jedzte dostatočné množstvo surovej zeleniny a ovocia.
- Celozrnné obilniny, strukoviny a orechy by mali byť pravidelnou súčasťou vašej stravy.
- Obohaťte váš jedálniček o fermentované potraviny ako je jogurt, kefír či kyslá kapusta.
- Vyhýbajte sa konzumácii vyprážaných a mastných jedál.
- Pri výbere potravín dbajte na ich čerstvosť. Trvanlivé potraviny obsahujú množstvo konzervačných látok a stabilizátorov, ktoré majú negatívny vplyv na dobré baktérie vo vašich črevách.
- Vyhýbajte sa konzumácii jedál bohatých na cukor.
- Fajčenie, alkohol a nedostatok pohybu má na mikrobióm taktiež negatívny vplyv.
- V prípade, ak musíte brať antibiotiká, nezabúdajte na súčasné užívanie probiotík, ktoré je potrebné brať aj po dobratí antibiotickej liečby.
Na prvom mieste by mala byť prevencia – naše zdravie je naša najväčšia zodpovednosť a ak vieme čo i len čiastočne svojim životným štýlom zmenšiť pravdepodobnosť ochorenia, stojí to za to. A aby nás nič neprekvapilo, je dobré myslieť preventívne aj vo forme životného poistenia, ktoré dokáže pomôcť v ťažkých životných situáciách najmä finančne.