projekt poisťovne logo generali

5 krokov na včasné odhalenie rakoviny prsníka

20. 03. 2024

Rakovina prsníka je stále celosvetovo závažným problémom, ktorý má pre mnohé ženy zdrvujúce následky. Včasná diagnostika a liečba sú v boji proti tomuto ochoreniu kľúčové, čo dokazujú aj štatistiky.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému silným a krehkým ženám a ich zdraviu. V Generali chceme prinášať zlepšenia pre vaše životné príbehy, preto rozširujeme naše životné poistenie o bonus pre ženy v prípade vážnych ženských ochorení, akými je aj rakovina.

V rôznych častiach sveta vrátane Slovenska sa neskorá diagnostika a pokročilé formy rakoviny prsníka významne podieľajú na predčasných úmrtiach žien. Ročne je u nás diagnostikových až 300 žien s touto chorobou v pokročilom štádiu.

Výskyt tohto typu rakoviny na Slovensku stále rastie. Predpokladá sa, že tento rok bude diagnostikovaných viac ako 3 000 žien. No existuje nádej. Viac ako 90 % prípadov je pri včasnom odhalení liečiteľných. Táto skutočnosť podčiarkuje dôležitosť zvyšovania povedomia o prevencii a metódach včasného odhalenia. Je nevyhnutné zdôrazňovať význam pravidelných samovyšetrení. Ženám sa tiež odporúča, aby každoročne absolvovali ultrazvukové vyšetrenie, každé dva roky mamografické vyšetrenie, a ak majú na to nárok, aby sa zúčastnili na skríningových programoch zameraných na osoby vo veku 45 až 69 rokov, u ktorých je riziko najvyššie.

 Viac ako 90 % prípadov je pri včasnom odhalení liečiteľných.

Posilnením vedomostí žien o preventívnych opatreniach a význame včasného odhalenia môžeme dosiahnuť pokrok v znižovaní úmrtí súvisiacich s rakovinou prsníka. Spoločne sa môžete usilovať o budúcnosť, v ktorej bude na toto ochorenie zomierať menej žien.

Prečo sa venovať prevencii?

Rakovina prsníka je najčastejšie ženské onkologické ochorenie. Štatistiky ukazujú, že až jedna z ôsmych žien bude počas svojho života čeliť tomuto ochoreniu. Chceli by sme preto uviesť najdôležitejšie dôvody, prečo je potrebné včas odhaliť zmeny na prsníku.

Zvýšenie šance na uzdravenie
Šance na vyliečenie rakoviny prsníka sú najväčšie, ak sa ochorenie zistí v ranom štádiu, keď je nádor malý a ešte sa nerozšíril do iných orgánov. V percentuálnom vyjadrení je to viac ako 90 % šanca na vyliečenie. V porovnaní s týmito štatistikami je šanca na vyliečenie v pokročilom štádiu ochorenia len približne 20 %.

Zníženie potreby agresívnej liečby
Keď sa rakovina prsníka odhalí včas, je väčšia šanca, že nebude potrebné použiť agresívne metódy liečby, ako je chemoterapia a ožarovanie.

Zlepšenie kvality života
Ďalšou výhodou včasného odhalenia rakoviny prsníka je, že zvyšuje možnosť vyhnúť sa komplikáciám, ako sú metastázy a v konečnom dôsledku smrť.

Záchrana života
Toto je určite najdôležitejší dôvod, prečo je nevyhnutné včasné odhalenie akejkoľvek rakoviny vrátane rakoviny prsníka.

Breastcancerawareness

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.