projekt poisťovne logo generali

Diabetes: ako cukrovka vzniká, ako sa prejavuje a tipy na jej prevenciu

21. 04. 2022

Cukrovka je celoživotné ochorenie, ktoré postihuje čoraz viac ľudí. Je to následkom moderného životného štýlu, keď sme často zaneprázdnení, dlhé hodiny sedíme v kancelárii a konzumujeme jedlá s vysokým obsahom tukov či nápoje plné cukrov. Existujú dva typy cukrovky, pričom jednému z nich možno predísť niekoľkými úpravami životného štýlu.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme vplyvu práce na naše fyzické a duševné zdravie. Poisťovňa Generali spustila jedinečné životné poistenie pre Hviezdy kancelárie, ktoré je prispôsobené rizikám vyplývajúcim z práce v administratíve.

Čo je vlastne cukrovka?

Naše telá čerpajú energiu z glukózy, ktorá z veľkej časti pochádza z jedla. Po zjedení potravy telo štiepi sacharidy a vytvára glukózu, ktorá poháňa mozog, svaly a iné orgány.

Udržiavanie správnej rovnováhy glukózy je pre zdravie veľmi dôležité, a preto je tu inzulín. Inzulín, hormón produkovaný pankreasom, prísne reguluje hladinu glukózy. Po jedle dáva telu signál, aby vstrebávalo glukózu z krvného obehu a využilo ju na energiu, a keď je glukózy nadbytok, pomáha ju telu ukladať.

Diabetes vzniká vtedy, keď telo nedokáže produkovať inzulín alebo ho nedokáže správne využívať, čo vedie k zvýšenej hladine glukózy v krvi. V súčasnosti žije na svete s týmto ochorením približne 425 miliónov ľudí. Existujú dva hlavné typy, pričom oba majú rôzne príčiny. Pozrieme sa na ne bližšie.

Cukrovka 1. typu

Cukrovka 1. typu je menej častá, trpí ňou približne 10 % všetkých diabetikov. Najčastejšie sa vyskytuje u detí a mladých ľudí a vzniká vtedy, keď vaše telo produkuje málo inzulínu alebo ho neprodukuje vôbec. To znamená, že na udržanie hladiny glukózy v krvi pod kontrolou sú potrebné každodenné injekcie inzulínu.

Cukrovka 2. typu

Cukrovka 2. typu je častejšia, postihuje najmä dospelých a vzniká vtedy, keď telo nedokáže efektívne využívať inzulín.

shutterstock_555870082 (1).jpg

Čo spôsobuje cukrovku 1. a 2. typu?

Diabetes 1. typu vzniká, keď telo napadne bunky, ktoré produkujú inzulín, čo znamená, že nemôže využiť glukózu a tá sa hromadí. Spúšťacie a rizikové faktory nie sú známe, ale súvisí to s kombináciou genetických a environmentálnych faktorov. Rodinná anamnéza cukrovky môže jej riziko mierne zvýšiť.

Diabetes 2. typu vzniká vtedy, keď telo na inzulín nereaguje účinne, takže hladina cukru v krvi neustále stúpa. K jej vzniku síce môže prispieť aj genetika, ale veľkú úlohu zohrávajú aj faktory súvisiace so životným štýlom, ako je strava a fyzická aktivita.

Aké sú príznaky?

Príznaky oboch typov sú podobné, hlavný rozdiel je v tom, kedy sa prejavia. Príznaky 1. typu sa zvyčajne objavia pomerne náhle, zatiaľ čo pri 2. type to môže trvať mnoho rokov. Medzi príznaky patria:

  • nadmerný smäd a sucho v ústach,
  • náhla strata hmotnosti,
  • časté močenie,
  • neustály hlad,
  • rozmazané videnie,
  • nedostatok energie, únava,
  • únik moču,
  • brnenie alebo necitlivosť rúk a nôh,
  • viac kožných infekcií,
  • pomalé hojenie rán.

Ako môžem cukrovke predísť?

Keďže príčiny a riziká vzniku cukrovky 1. typu sa stále skúmajú, v súčasnosti nepoznáme spôsoby, ako jej predísť. V prípade najčastejšieho typu cukrovky – cukrovky 2. typu – však existuje niekoľko opatrení v oblasti životného štýlu, ktorými môže každý riziko tohto ochorenia znížiť. Výskum totiž naznačuje, že zmenou stravy a pravidelným pohybom by sa dalo predísť až 90 % prípadom cukrovky 2. typu.

Vedci sa domnievajú, že za rizikom vzniku cukrovky 2. typu môže až v 80 až 85 % obezita. Udržiavanie zdravej hmotnosti spolu s výživnou stravou, pravidelnou fyzickou aktivitou a nefajčením je teda kľúčom k prevencii jej vzniku.

shutterstock_1924108052.jpg

Medzi jednoduché opatrenia, ktoré môžete prijať, patrí výmena nasýtených tukov, ako sú syry a maslo, za nenasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú v potravinách, akými sú avokádo, orechy, olivy a rastlinné oleje. Zvýšte príjem vody, obilnín, ovocia a zeleniny a vyhýbajte sa nadmernej konzumácii alkoholu a pridaného cukru. Pre udržanie hladiny cukru v krvi pod kontrolou je nevyhnutná aj kombinácia aeróbnych cvičení, ako je plávanie a behanie, ako aj silový tréning.

Pravidelné zdravotné prehliadky, pri ktorých sa sleduje hladina cholesterolu, krvného tlaku a glukózy, vám pomôžu odhaliť vznikajúci problém a včas ho napraviť. Nezabudnite sa preto objednať u svojho lekára, aby ste predišli vážnym zdravotným ťažkostiam.

Aj sedavé zamestnanie môže prispieť k vzniku cukrovky. Chráňte sa preto vhodným životným poistením pre Hviezdy kancelárie, od poisťovne Generali, určeným pre referentov, administratívnych pracovníkov či účtovníkov. Podrží vás aj v prípade, že vám bude diagnostikovaná cukrovka II. typu s inzulínovou liečbou.

Zdroje:

https://www.statista.com/topics/1723/diabetes/

https://www.idf.org/aboutdiabetes/what-is-diabetes/type-1-diabetes.html

https://www.diabetes.co.uk/type2-diabetes.html

https://www.who.int/dietphysicalactivity/media/en/gsfs_general.pdf

https://www.diabetes.co.uk/diabetes-and-obesity.html

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.