Pestujte si doma zeleninu aj bez záhrady. Je to jednoduchšie, ako by ste čakali
Čerstvá zelenina je dôležitá pre vyváženú a zdravú stravu. Ak by ste si ju chceli doma pestovať, no nemáte na to priestory, máme pre vás tipy, ktorú zeleninu môžete pestovať aj vnútri. Ak si trúfate, zeleninu si môžete vypestovať zo semienka, no ak nie, poradíme vám, ktorú zeleninu viete znovu vypestovať zo zvyškov tej kupovanej.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému plánovaniu rodinného rozpočtu. Majte svoje financie pod kontrolou aj v neistých časoch. V poisťovni Generali vám poradíme, ako optimalizovať svoje poistenie či nájsť vhodné finančné produkty pre vás na mieru. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.
Túto zeleninu si môžete dopestovať v interiéri prakticky počas celého roka.
Mrkva
Vďačnou a prispôsobivou zeleninou, ktorá nevyžaduje veľký priestor, je mrkva. Môžete ju pestovať v podlhovastom kvetináči – uistite sa, že je dostatočne hlboký pre vami zvolenú odrodu mrkvy. Ak si zasadíte semienka, udržiavajte ich vlhké a doprajte im dostatok slnečného svetla.
Z koreňovej zeleniny, z mrkvy či z petržlenu nechajte odrezaný vrch, odkiaľ vyrastajú stonky a listy, odrezok vložte do plytkej vody a o niekoľko dní vám vyrastú nové listy, ktoré môžete použiť do šalátov či do varenia. Prípadne môžete rastlinku presunúť do kvetináča, kde vám bude ďalej rásť.
Listová zelenina – šalát, špenát, kel
Listová zelenina rastie pomerne rýchlo a má plytké korene, takže nepotrebuje veľa priestoru. Postačí vám teda aj plytší kvetináč.
Niektorú listovú zeleninu ako šalát alebo rímsky šalát dokážete vypestovať aj zo zvyškov. Ak odrežete koreňovú časť a vložíte ju do vody, o niekoľko dní vám vyrastú nové lístky. Môžete ich použiť alebo rastlinu presunúť do zeminy.
Takisto si dokážete znovu vypestovať aj stonkový zeler. Po vložení odrezka s koreňovou časťou rastlina začne vyháňať nové korienky a nové stonky.
Jarná cibuľka
Vnútri si dokážete dopestovať aj jarnú cibuľku, ktorá nie je veľmi náročná a nepotrebuje až tak veľa slnečného svetla ako iné druhy zeleniny. Vypestovať si ju môžete zo semienka, nová cibuľka vám vyrastie aj zo zrezanej koreňovej časti. Podobne si môžete znovu dopestovať pór. Odrezok ponorte do plytkej vody a nechajte, aby pustil nové korienky.
Cesnak
Určite sa vám už stalo, že ste mali doma cesnak, ktorý ste dlhšie nespracovali a on vám začal klíčiť a vyháňať zelený lístok. Najbližšie takýto strúčik nevyhoďte. Vložte ho do kvetináča plytko do pôdy a výhonkom nahor a pravidelne ho zalievajte. Vyrastie vám z neho cesnaková vňať, ktorá obsahuje veľa antioxidantov, vitamínu C a minerálnych látok. Má jemnejšiu chuť ako strúčik a nezaťažuje natoľko trávenie. Cesnak si zadovážte ideálne v bio kvalite.
Klíčky a mikrozelenina
Klíčky sú mladé rastlinky, ktoré sa konzumujú niekoľko dní po vyklíčení. Ak necháte rastlinku niekoľko týždňov dorásť do výšky 6 – 12 cm, máte z nej mikrozeleninu. Mladé výhonky majú vysokú koncentráciu živín, vitamínov a minerálnych látok. Sú tiež skvelým zdrojom enzýmov potrebných na správne trávenie.
Najčastejšie sa klíčia strukoviny (mungo fazuľky, šošovica, adzuki fazuľky, hrášok alebo sója), obilniny (amarant, quinoa, pšenica, pohánka), listová a iná zelenina (reďkovka, brokolica, horčica, lucerna, rukola).
Veľkou výhodou je rýchlosť a jednoduchosť ich pestovania. Postačí vám nakličovacia nádobka alebo nádobka so substrátom, ktorú uskladníte aj na kuchynskej linke či na okennom parapete. Návod, ako začať s klíčkovaním, sme pre vás pripravili tu:
👉Klíčky oživia vašu každodennú stravu a podporia zdravie
Avokádo
Využiť môžete aj semienko z avokáda a vypestovať si z neho nový stromček, no pripravte sa na zdĺhavejší proces, keďže avokádo pochádza z mokradí Južnej Ameriky. V našich podmienkach máte najlepšie šance na jeho vypestovanie práve vnútri.
Opatrne odstráňte semienko z avokáda bez toho, aby ste ho porezali či odstránili jeho hnedú ochrannú vrstvu. Opatrne ho umyte vo vode od zvyškov plodu. Aby vám semienko začalo klíčiť, spodnú časť s korienkami je potrebné ponoriť do vody. Najprv je preto potrebné zistiť, ktorá je spodná časť semena. Zvyčajne to zistíte tak, že vrchná časť je tá špicatejšia a spodná časť je plochejšia.
Do semena vpichnite tri špáradlá v rovnomernej vzdialenosti, budú vám slúžiť na udržanie vrchnej časti mimo vody. Každých niekoľko dní vodu vymeňte a udržiavajte semienko na svetlom mieste. Buďte trpezliví, semienko začne klíčiť až po niekoľkých týždňoch. Keď vám zo semena vyrastie výhonok, ktorý má aspoň 15 cm, môžete ho zasadiť do pôdy. Avokádo má hlboké korene, zvoľte preto väčší a hlbší kvetináč.
Urodí vám teda strom aj plody? Možné to je, ale najskôr až po približne piatich rokoch. Zatiaľ však získate ozdobný ker pre váš domov. Aby sa plody urodili, ideálne je mať aspoň dva stromy a v lete ich vyložiť von, aby sa k nim dostal opeľovací hmyz.
Zdroje:
https://www.allrecipes.com/article/growing-vegetables-indoors/
https://www.thespruce.com/how-to-grow-vegetables-indoors-1403183
https://www.ruralsprout.com/regrow-vegetables/
https://femm.interez.sk/vyuzitie-nakliceneho-cesnaku/
https://www.homestolove.com.au/grow-an-avocado-from-seed-10585