Šoférovanie za zlej viditeľnosti – viete správne používať svetlá na vašom aute?
Tie najnebezpečnejšie podmienky na šoférovanie majú jednu vec spoločnú – zlú viditeľnosť. Pri hustom daždi, snehu a ľade či hmle by ste mali spomaliť a reagovať v predstihu a predvídateľne. Jazdite takou rýchlosťou, ktorá je primeraná daným okolnostiam, a ostatným vozidlám ponechajte viac priestoru než zvyčajne.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému bezpečným sviatkom. Želáme vám, aby boli aj tie vaše šťastné a veselé. A ak by sa však nejaká nepríjemnosť vyskytla, poisťovňa Generali a jej asistenčné služby sú vám vždy nablízku.
Skôr než sa v takomto počasí vydáte na cestu, uistite sa, že vaše auto je spôsobilé na jazdu. Prezutie na zimné pneumatiky by malo byť samozrejmosťou, skontrolujte si však aj brzdy, stierače, batériu, množstvo nemrznúcej zmesi a všetko ostatné, čo by mohlo počas cesty zohrávať dôležitú úlohu. Nevynechajte ani osvetlenie vozidla; nekvalitnými svietidlami alebo nesprávnym svietením môžete ohroziť svoju bezpečnosť, najmä v zlých poveternostných podmienkach.
Šoférovanie v zlej viditeľnosti
Šoférovanie v zime má svoje riziká. Na cestách môže zastihnúť hmla, poľadovica či snehová búrka. Sledujte výstrahy v predpovedi počasia, a ak o nejakých viete, oddiaľte svoju cestu, ak je to aspoň trochu možné. Ak však cestu posunúť nemôžete alebo vás búrka zastihne nečakane, je nevyhnutné, aby ste v aute mali vždy teplú deku alebo hrejivé oblečenie, fľašu s vodou a baterku. Pred odchodom informujte o svojej ceste a odhadovanom čase príchodu blízku osobu. Po dosiahnutí cieľa túto osobu informujte, že ste bezpečne prišli na miesto určenia.
Povinné svietenie vozidiel na Slovensku
Svietenie je na Slovensku povinné celoročne. Ak sa chcete vyhnúť pokute, pred jazdou si skontrolujte všetky svietidlá. Ak vás policajná hliadka zastaví kvôli vypálenej žiarovke, môžete dostať pokutu do 50 eur na mieste alebo do 100 eur na dopravnom inšpektoráte. Takisto riskujete pokutu, ak používate nesprávne osvetlenie vozidla. Poradíme vám, ktoré svetlá použiť v akej situácii, aby ste sa vyhli potýčke so zákonom, a čo je dôležitejšie, aby ste zvládli náročné situácie na cestách v bezpečí.
Denné alebo stretávacie svetlá?
Moderné vozidlá majú možnosť automatického svietenia, ktoré však môže byť zradné. Pokiaľ nie je znížená viditeľnosť, postačia vám denné LED svetlá bez zadného osvetlenia. Ak sú však podmienky zhoršené, v šere, daždi či snežení sú tieto svetlá nedostatočné a zozadu nesvietia. Vaše vozidlo preto nebude pre ostatných účastníkov cestnej premávky dostatočne viditeľné. V takomto prípade je potrebné zapnúť plnohodnotné stretávacie svetlá. Ak to tak nevyhodnotí automatika, svetlá je potrebné prepnúť manuálne. Majte na pamäti, že v zime sú svetlá podstatné nielen preto, aby ste videli vy na cestu, ale tiež aby bolo dobre vidieť vás.
Kedy použiť hmlové svetlá?
Hmlovky zapínajte iba keď je to nevyhnutné, teda ak je viditeľnosť menšia ako 30 metrov pre hmlu či silné sneženie. Diaľkové svetlá sú neúčinné a môžu byť pri jazde v hmle nebezpečné, pretože kvapôčky vody vo vzduchu môžu svetlo odrážať späť k vám. Diaľkové svetlá majú rozptyl svetla na dlhú vzdialenosť a hoci aj hmlové svetlá majú veľký rozptyl, ten je hlavne do šírky.
Predné a zadné hmlové svetlá sa zapínajú nezávisle od seba. Myslite na to hlavne vtedy, keď sa pri jazde v hmle približujete k iným autám alebo sa ony približujú k vám, a vypnite tie, ktoré by mohli druhého vodiča oslniť. Ak sa blížite k inému vozidlu zozadu, vypnite predné hmlovky. A ak sa iné vozidlo zo zadnej strany približuje k vám, je potrebné vypnúť zadné hmlovky.
Zhoršené podmienky komplikujú schopnosť posúdiť rýchlosť a vzdialenosť vozidiel pred vami. Znížte preto rýchlosť, ponechajte autu pred vami dostatok priestoru, vypnite tempomat a buďte v strehu, aby ste mohli kedykoľvek jemne pribrzdiť.
Ak sú hmla či sneženie na bezpečnú jazdu príliš husté, opatrne zíďte z cesty na bezpečné miesto, kým budete môcť znova pokračovať v jazde. Ak potrebujete zastaviť na krajnici, zapnite výstražné svetlá, aby ste ostatných upozornili na svoju prítomnosť.
Údržba svetiel
Ako sme už spomínali, nepodceňujte pravidelnú kontrolu svietidiel. V moderných vozidlách je málo pravdepodobné, že zvládnete na cestách sami vymeniť vypálenú žiarovku a okrem ohrozenia svojej bezpečnosti vám za ňu hrozí aj pokuta. Ideálne je nechať si svetlá skontrolovať aspoň raz za rok odborníkom, ktorý vám okrem výmeny žiaroviek svetlá správne nastaví. Veľkým rizikom môžu byť nesprávne svietiace brzdové svetlá, kvôli ktorým by ostatní vodiči nedostali znamenie, že zastavujete, a nemuseli by správne odhadnúť potrebný čas na zastavenie za vami. Rýchlu kontrolu svetiel však viete vykonať pred jazdou aj sami tým, že sa autom postavíte oproti sklu či prázdnej stene a sledujete, či sa vám osvetlenie odráža rovnomerne.
Na jeseň a v zime sa auto častejšie zašpiní, čo môže ovplyvniť aj svietivosť svetiel na aute. Pred jazdou ich preto utrite handrou a raz za čas poriadne vyčistite a preleštite celý kryt na svetlách. Na leštenie si môžete kúpiť špeciálnu sadu, pri menšom zanesení si viete pomôcť aj zubnou pastou a kefkou.
Spoľahnite sa na asistenčné služby
Zodpovednou a predvídavou jazdou znižujete riziko nehody aj v zlých poveternostných podmienkach. Ak by sa vám na cestách prihodila nepríjemnosť, je dobré spoľahnúť sa na povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie.
Asistenčné služby vám pomôžu, ak si náhodou zabuchnete kľúče, ak sa vám vybije batéria alebo ak dôjde k úrazu. Sú vám k dispozícii 24 hodín denne 7 dní v týždni.