projekt poisťovne logo generali

Čo robiť, ak sa vám na cestách pokazí auto

11. 11. 2020

Na situácie, keď sa vám pokazí auto, sa človek nezvykne vopred pripravovať. No skôr či neskôr sa to môže stať každému z nás a potom ľutujeme, že sme sa o tieto záležitosti nezaujímali skôr. Vďaka príprave preto ľahšie prekonáte budúce stresujúce situácie a zariadite, že budete vy i ostatní cestujúci v bezpečí. Tu nájdete návod krok za krokom, v ktorom zistíte, čo robiť, keď sa vám pokazí auto.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme rôznym motoristickým témam a bezpečnosti na cestách. Jazdite zodpovedne a chráňte tým seba aj svoje okolie. Ochrániť vás pomôže aj havarijné poistenie poisťovne Generali, ktoré si môžete prispôsobiť na mieru podľa svojich predstáv.

Na ceste

Nájdite bezpečné miesto

Ak sa vám pokazí auto, začne robiť nezvyčajné zvuky či budete cítiť zvláštne vibrácie, ktoré vás upozornia na to, že sa s vaším vozidlom niečo deje. Mali by ste ho čo najskôr bezpečne odstaviť na krajnici mimo premávku.

Ak neviete nájsť bezpečné miesto alebo existuje riziko, že by do vás mohlo vraziť iné vozidlo, okamžite zavolajte políciu a prípadné ďalšie pohotovostné zložky.

Rozsvieťte výstražné svetlá

Výstražné svetlá rozsvieťte čo najskôr, aby ste iných vodičov na ceste upozornili, že vaše auto má poruchu. Spomalia a pri predchádzaní budú obozretnejší.

Zabezpečte, aby bolo vaše vozidlo dobre viditeľné

Aby ste predišli možným kolíziám, malo by byť vaše vozidlo ľahko rozoznateľné. Ak je tma alebo je hmlisto, rozsvieťte svetlá. Na menej frekventovaných cestách by ste mali minimálne 50 metrov za vozidlom umiestniť výstražný trojuholník. V prípade diaľnice a rýchlostných ciest to je až 100 metrov!

Oblečte si reflexnú vestu

Pred opustením vozidla by ste si mali obliecť reflexnú vestu, vďaka ktorej sa budete môcť bezpečnejšie pohybovať mimo vozidla, pretože budete pre ostatných vodičov ľahšie rozpoznateľní.

Z vozidla vystúpte zo strany spolujazdca

Aby ste seba a spolucestujúcich ochránili pred nebezpečnou premávkou, vystúpte z auta zo strany spolujazdca. Vyhnete sa tak ostatným idúcim autám.

Nájdite pre spolucestujúcich bezpečné miesto

Zabezpečte, aby boli spolucestujúci čo najďalej od cesty a auta. Ak sú na okraji cesty zvodidlá, spolucestujúci by mali stáť za nimi.

Domáce zvieratá nechajte vnútri

Ak máte v aute zvieratá, je pre ne bezpečnejšie, ak ich necháte v aute s otvorenými oknami. Uistite sa, že majú dostatok vody a pravidelne ich kontrolujte.

Zistite svoju polohu

Hľadajte vo svojej blízkosti väčší výjazd alebo výraznejší bod, akými sú napríklad čerpacie stanice, reštaurácie alebo nákupné centrá. Pohotovostné zložky vás tak ľahšie nájdu. Existujú aj aplikácie, ako napríklad Glympse, ktoré zistia a zdieľajú vašu polohu.

Motorway_Social_Card_SLOVAKIA.jpg

Zavolajte do svojej poisťovne

Keď sú všetci v bezpečí, je čas, aby ste zavolali do poisťovne. Ak nemáte mobilný telefón, na väčšine diaľnic sa nachádzajú telefóny núdzového volania rozmiestnené popri ceste.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.