Plochým nohám u detí vieme predísť správnymi návykmi. Pomôžu aj tieto hry
Väčšine prípadov plochých nôh u detí, ktoré neskôr zamestnávajú rodičov, lekárov a fyzioterapeutov, vieme predchádzať. Stačí, ak dokážeme včas rozpoznať varovné znaky, motivujeme deti k správnym pohybovým návykom, praktizujeme vhodné cviky a kupujeme im správnu obuv. Takýto prístup odporúča spolu s odborníkmi aj renomovaný fyzioterapeut Patrik Konrády. Ako je to s nosením barefoot obuvi? Prečo by si sa nemal snažiť dieťa postaviť, keď to ešte samo nedokáže? Ako farebnou a hravou formou zistiť, či má tvoj potomok plochú nohu?
Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej tým najmenším. Cieľom každého rodiča je chrániť svoje dieťa. Rovnakú úlohu má aj životné poistenie pre deti od poisťovne Generali, vďaka ktorému bude vaše dieťa zabezpečené pri neočakávaných udalostiach.
Bacuľaté nôžky dojčiat a batoliat zvykneme právom považovať za esteticky milú časť tela hodnú nehy a opatery. Je to tak správne. Až do troch rokov života totiž zvyknú mať deti nohy prirodzene mäkké a ploché, pretože ich vyvíjajúce sa klenby sú naplnené tukovými vankúšikmi. Ploché nohy zmiznú do troch až štyroch rokov, ako sa noha stáva menej pružnou a tuková výplň sa stráca.
U približne 5 % detí však ploché nohy zotrvávajú a vtedy treba zbystriť pozornosť a začať konať, aby sme predišli neželaným zdravotným následkom. Len časť prípadov je totiž dedičných. Podľa fyzioterapeuta Patrika Konrádyho ide väčšinou o ochorenie spôsobené nesprávnym prístupom rodičov či kondíciou dieťaťa. „Ploché nohy vznikajú napríklad pri predčasnom stavaní batoľaťa na nohy, pri jeho nadmernej telesnej hmotnosti a najčastejšie ako dôsledok nevhodnej obuvi počas skorého detského veku.“
Základom je včasná diagnostika
Podľa odborníka je však najskôr dôležité vôbec zistiť, že dieťa ploché nohy má. Prvým odporúčaním je navštíviť odborníka do troch rokov veku dieťaťa a absolvovať uňho preventívnu prehliadku.
Diagnostiku môžeš spraviť aj doma. „Pod zdravú nohu, ktorá stojí na podložke, ide ľahko dostať ukazovák pod klenbu chodidla. Vyskúšaj obe chodidlá. Pokiaľ to pod niektorou z klenieb ide horšie alebo vôbec, znamená to, že chodidlo je ploché,“ radí Konrády. Aj jedna plochá noha je rizikom, pretože môže narušiť stabilitu celej postavy a neskôr spôsobí vybočenie panvy do strany.
Ďalšia metóda je trochu časovo náročnejšia, ale o to zábavnejšia aj pre samotné dieťa. Hravá, takzvaná Chippaux-Šmiřák metóda, spočíva v tom, že dieťaťu počas hry nafarbíte chodidlá. Potom nimi stúpa na papier a vytvára stopy. Ak je stopa vyplnená farbou, klenba sa netvorí a noha je plochá.
Nestavať predčasne na nohy
Príčinou plochých nôh môže byť genetická predispozícia, no častejšie sú to získané dôvody. Rozšíreným je nedostatok pohybu dieťaťa, slabé väzivá, ale aj keď rodičia v snahe urýchliť pohybový vývoj pomáhajú svojej ratolesti vstávať. Batoľa ešte nemá dostatočne vyvinuté svaly a neprirodzeným státím mu klesá klenba. Je dôležité uvedomiť si, že dieťa má na všetko svoj vlastný čas, keď si prvýkrát sadne, lezie a, samozrejme, urobí prvé kroky.
Ani nosenie ortopedickej obuvi s podporou klenby odborník deťom do troch rokov a bez diagnostikovaných plochých nôh neodporúča. „Môže to totiž prispieť k rozvoju niektorých deformácií chodidla a paradoxne neraz aj k samotnej plochej nohe,“ vysvetľuje Patrik Konrády. Podľa fyzioterapeuta môžu byť v niektorých prípadoch ploché nohy spôsobené aj reumatoidnou artritídou či oslabenými šľachami. To sa prejaví bolesťami a nešikovnosťou dieťatka pri chôdzi.
Od kŕčov až po bolesti chrbta
Nástrahou plochých nôh je, že u detí sa ešte neprejavujú následky, tie prídu až v zrelšom veku. „Ak sa toto ochorenie nepodchytí včas a nebude sa mu venovať dostatočná pozornosť, môže spôsobiť trvalé zmeny na kostiach a kĺboch, ktoré sa deformujú. Ploché nohy môžu ovplyvniť držanie tela, s čím môžu neskôr súvisieť bolesti chrbta či kĺbov,“ hovorí Konrády. Bolesti kolien, bedrových kĺbov, kŕče v lýtkach, ochabovanie svalov dolných končatín, pálenie a trhanie nohou alebo naopak pocit chladu, to sú ďalšie možné príznaky „neriešených“ plochých nôh. Podľa fyzioterapeuta sa neskôr pridajú „bolesti vo väzoch klenby nohy od päty až k prstom, bolesti pod hlavičkami záprstných kostí, pričom bolesti môžu vyžarovať až k členkom a priehlavku“.
Žiaľ, výpočet neblahých dôsledkov plochých nôh sa tu nekončí. „Väčšie bolesti prichádzajú s rozvojom otlakov a takzvaných kurích ôk. Pri rozvoji priečnej plochej nohy sa rozširuje predná časť nohy a vzniká otlak na vnútornej strane kĺbu palca, zvaný kostka alebo vybočený palec a tiež „kladivkové prsty“, čo sú poškodenia malých kĺbov v oblasti palca a prstov nôh,“ vysvetľuje Patrik Konrády.
Nerovný povrch a bez ponožky
Veľa symptómov našťastie vyrovnáva množstvo preventívnych a liečebných cvikov, ktoré môže rodič alebo odborník s dieťaťom robiť. Najideálnejšie je podporiť jeho prirodzený vývoj praktizovaním správnych návykov.
„Dôležitý je už prvý rok života dieťaťa. Bábätko by malo prejsť všetkými vývojovými fázami bez pomoci,“ vysvetľuje Patrik Konrády. Preto sa dieťatko nesnaž predčasne posadiť, postaviť, ťahať ho za ruku či používať rôzne pomôcky, ako sú „chodúľky“.
Ak máš ešte batoľa, nechaj ho chodiť čo najčastejšie naboso. Nohy večne uzatvorené v topánkach totiž nedostávajú dostatočné impulzy na to, aby sa správne tvarovala klenba nohy a aby boli svaly a väzy silné.
Najmä v lete môžete chodiť vonku bez topánok a bez ponožiek, samozrejme, na povrchoch, kde je to bezpečné. Perfektný je piesok, trávnik a povrchy, ktoré chodidlo stimulujú, akoby masírujú, teda sú nerovné. Kamienky, polienka, oblé kopčeky a podobné nerovnosti precvičujú na nôžke drobné svaly, a tak posilňujú aj klenbu.
Na trhu sú dokonca dostupné rôzne senzorické koberčeky a podložky. „Tieto hravé koberčeky posilňujú svalstvo chodidiel dieťaťa tak, aby bolo samo motivované našľapovať inak, než je preň obvyklé z domáceho prostredia rovných podláh,“ hovorí Konrády. Ak rád/rada majstruješ, takéto pomôcky si vyrobíš aj podomácky, využi kamienky, korálky, gombíky a podobné nerovnosti.
Hrať sa hry pre zdravie
Špeciálnou kategóriou prevencie plochých nôh sú rôzne hry, napríklad na klaunské chodenie striedavo po pätách, po špičkách a po vonkajších stranách chodidla. Môžeš sa hrať na sloní chobot, na ktorý sa noha premení, keď sa snaží uchopovať predmety len prstami. Variantom je hra na robota, ktorý dvoma ramenami, ktorými sú nohy, uchopuje predmety medzi vnútornú stranu chodidiel a premiestňuje ich do krabice na hračky.
Môžeš tiež porozhadzovať rôzne (bezpečné) predmety po zemi a nechať po nich dieťa chodiť. Ďalším tipom je napríklad to, že necháš dieťatko, nech si svojpomocne bez pomoci rúk vyzlečie ponožky.
Večer pred spaním môžeš svoju ratolesť motivovať, aby si krém, ktorý si jej dal/dala na chodidlo, poriadne chodidlami rozotrela od priehlavku až po prsty. Popreťahuje si tým svaly, čím zvýši ich ohybnosť.
Náš fyzioterapeut odborník odporúča tiež cvik zvaný žabka. „Dieťa urobí drep, kolená sú naširoko od seba, celými chodidlami prilepené k podložke, palce sú čo najďalej od seba, rukami sa opiera o zem. Zdvihne zadok čo najvyššie, ale ruky a chodidlá ostávajú na zemi. Rozhojdá zadok a skočí dopredu. Prvé idú ruky a potom nohy. Ak sa ti tieto cviky páčia, v mobilnej aplikácii s cvičeniami BodyFix.io si môžeš za symbolickú cenu zakúpiť balík cvikov pre deti na ploché nohy a takzvané valgózne členky.“
Bábätkám chodidlá pravidelne stimuluj a masíruj. Pri zmršťovaní a vyrovnaní si ich precvičujú a pôsobí to ako prevencia.
Čo mať a čo nemať na nohách
Ponožky by nemali byť tesné a je fajn, keď istú časť dňa ani nie sú na nohách dieťaťa a chodí si len tak bosé a svet objavuje aj nožičkami. Prvé kroky by však malo dieťa robiť v protišmykových ponožkách alebo takzvaných capačkách. Až keď je chôdza ratolesti stabilná, prechádzame k obuvi.
Správne topánky proti plochým nohám netlačia, ale nie sú ani príliš voľné, rešpektujú nohu, ohýbajú sa vo všetkých smeroch, majú dostatok priestoru v oblasti prstov a nestláčajú ich. Podrážka takýchto topánok je rovná, bez podpätku. „Ja odporúčam siahnuť po barefoot obuvi, ktorá rešpektuje tvar chodidla. Určite je dobré, ak deti topánky vyskúšajú. V dnešnej dobe sú už špecializované predajne, kde vám radi poradia,“ hovorí Konrády.
Je viacero spôsobov, ako predchádzať plochým nohám u detí, no majú spoločného menovateľa a tým je úprava životného štýlu a návykov, ktoré sa dotýkajú priamo dieťaťa. Zmeny môžu prebiehať v interiéri, a ak je správne počasie, tréning nožičiek a klenieb sa môže naplno začať, keď sa oteplí. Mysli na to, milý rodič batoliat, jar sa blíži a s ňou postupne čoraz viac príležitostí na to, aby tvoje dieťatko pobehovalo aj po vonku bosé.