Daj šancu oblečeniu z druhej ruky: tipy ako nájsť jedinečné kúsky a opraviť drobné chyby
Ak si si doteraz zvykol/-la nakupovať len nové veci, možno sa bojíš dať šancu kúskom z druhej ruky. No práve toto oblečenie môže byť často ekologickejšie, finančne výhodnejšie a aj originálnejšie. Nenechaj sa zlákať fast fashion reťazcami, ktoré síce produkujú štýlové kúsky za dobrú cenu. Túto cenu zaplatí naše životné prostredie a vykorisťovaní zamestnanci, ktorí tieto kúsky šijú často za nevhodných podmienok, za mzdu, ktorá nepokryje ani minimálne náklady na dôstojný život.
Tento mesiac patrí na Balanse rozmanitosti. Náš svet je krásny, lebo je pestrý a každý z nás je iný. Nie všetci však máme rovnaké príležitosti. Šancu na lepší život deťom zo znevýhodnených rodín môžeš darovať aj ty. Venuj svoje 2 % z dane programu Učenie pre život, ktorý zastrešuje poisťovňa Generali a Únia materských centier.
V súčasnosti sa stretávame s trendom fast fashion (rýchlej módy), ktorý so sebou prináša množstvo problémov a negatívnych vplyvov pre životné prostredie. My, ako spotrebitelia si neustále kupujeme nové oblečenie, za vidinou štýlového obliekania, ktoré je v danom momente “in”. Zároveň je toto oblečenie dostupné za nízke ceny, kvôli čomu neuvažujeme o kúpe až tak dôsledne. Trendy sa však menia veľmi často, a tak množstvo oblečenia končí na skládkach, kde pomaly rozkladajúce sa textílie a chemické látky škodia našej planéte.
Možno ťa tento fakt prekvapí, ale módny priemysel je v poradí druhým na svete, ktorý sa podieľa na najväčšom znečisťovaní vody, hneď po poľnohospodárskom priemysle.
Avšak, existuje riešenie, ktoré môže pomôcť zmierniť tento negatívny vplyv na životné prostredie. Oblečenie z druhej ruky sa stáva čoraz populárnejším vďaka jeho mnohým výhodám. Okrem toho, že je to ekologickejšie riešenie, nakupovanie oblečenia z druhej ruky má aj ekonomické a spoločenské výhody.
Poď sa s nami pozrieť na dôvody, prečo by každý mal uvažovať o kúpe oblečenia z druhej ruky, ako si vybrať kvalitné kúsky a ako vdýchnuť nový život tým, ktoré majú menšie chybičky.
Dôvody, prečo investovať do kúskov z druhej ruky
Nepodporuj viac fast fashion
Výroba a distribúcia rýchlej módy vyžaduje obrovské množstvo zdrojov, vrátane vody, energie a surovín. Jej produkcia prispieva k emisiám skleníkových plynov a znečisteniu ovzdušia.
Jedným z najväčších problémov fast fashion je vplyv na odpadové hospodárstvo. Veľa oblečenia sa vyrába rýchlo a za nízke ceny, aby sa rýchlo predalo a nahradilo novými kolekciami, čo vedie k obrovskému množstvu textilného odpadu. Len v USA sa každý rok vyprodukuje okolo 17 miliónov ton textilného odpadu, pričom len 15% z toho sa recykluje alebo daruje.
Na Slovensku podľa dostupných štatistík Ministerstva životného prostredia SR sa každoročne vyprodukuje približne 50 000 ton textilného odpadu.
Tento odpad sa síce zhromažďuje v kontajneroch na zber triedeného odpadu a následne je odvážaný na triediace zariadenia, kde sa separuje a čistí. Časť tohto odpadu sa potom recykluje alebo upcykluje na nové produkty, ale značná časť stále končí na skládkach odpadu.
Oblečenie z obchodných reťazcov rýchlej módy sa najčastejšie vyrába zo syntetických materiálov, akými sú polyester či nylon, ktoré sa vyrábajú z fosílnych palív. Okrem toho, že sú tieto látky nerozložiteľné, pri ich produkcii sa tvorí množstvo škodlivín. Dokonca aj pri ich praní sa do vody uvoľňuje množstvo mikroplastov, ktoré končia v našich vodách a často sa v konečnom dôsledku dostávajú späť k nám. Nedávna štúdia potvrdila prítomnosť mikroplastov v krvi 17 z 22 skúmaných ľudí. Mikoplasty sa nachádzajú vo vode, v potravinách aj v ovzduší.
Kvalita oblečenia
Oblečenie, ktoré sú kúpiš vo fast fashion nie je vyrobené s tým účelom, aby vydržalo čo najdlhšie a preto sa často stáva, že už po krátkom čase začne blednúť farba, tvoria sa žmolky, alebo sa látka trhá.
Kúpil/-a si si už niečo z reťazca rýchlej módy a hneď po prvom praní sa ti z oblečenia uvoľnila farba? Je možné, že išlo o veľmi nekvalitné farbivo, ktoré, okrem toho, že spôsobilo nepríjemnosť so zafarbením oblečenia, môže byť aj karcinogénne.
V lacnom oblečení bola potvrdená napríklad zvýšená hladina olov,a ftalátov a per- a polyfluóralkylových látok, ktoré sú pre ľudí toxické a môžu spôsobiť zdravotné problémy a zvýšené riziko nádorov, ochorení obličiek či dýchacích ciest.
Nie každý kúsok oblečenia fast fashion musí byť nekvalitný. Je potrebné byť uvedomelým spotrebiteľom a zvážiť či to, čo kupujem skutočne poslúži roky a neškodí životnému prostrediu a môjmu zdraviu.
Oblečením z druhej ruky ušetríš
Investovanie do oblečenia z druhej ruky nie je len udržateľný spôsob nakupovania, ale môže byť aj výhodný pre naše peňaženky. Kúsky v second-handoch sú často cenovo dostupnejšie ako nové oblečenie. Mnohé obchody s oblečením z druhej ruky ponúkajú vynikajúce kúsky za zlomok ceny nových kúskov. Dokážeš si tak kúpiť kvalitné oblečenie a nebude ťa stáť toľko ako nové.
Existuje množstvo predajní, ktoré sa zaoberajú tým, že hľadajú výnimočné nosené kúsky. Vyberú pre teba kvalitné a pekné oblečenie a nemusíš stráviť dlhý čas hľadaním.
Vyzdvihni svoj jedinečný vkus
V nákupných centrách nájdeš množstvo obchodov, ktoré sú preplnené najnovšími módnymi trendami. Avšak tým, že nakupuješ v týchto obchodoch, musíš brať do úvahy aj to, že tvojštýl obliekania nebude nikdy jedinečný. Len pri prechádzke v meste alebo na nákupoch stretneš kopu ľudí, čo má na sebe oblečené rovnaké kúsky, ktoré vlastníš aj ty.
Second-handy nás však okrem skvelých cien prekvapia aj množstvom jedinečných štýlov a krásnymi vintage kúskami. V obchodoch s oblečením z druhej ruky si tak nájdeš skvelé kúsky, ktoré už nie sú k dispozícii v bežných obchodoch s oblečením. Týmto spôsobom si môžeš vytvoriť jedinečný štýl, ktorý sa bude odlišovať od masy a zároveň si zachováš svoju individualitu.
Poď si uloviť kvalitné kúsky z druhej ruky
Ak si chceš zaobstarať kvalitné oblečenie z druhej ruky, ktoré ti vydrží dlhú dobu, je dôležité si všímať niekoľko vecí. Tu je niekoľko tipov, ako si môžeš nájsť skutočne kvalitný kúsok:
- Nakupuj v obchodoch s vybraným tovarom: Mnoho obchodov s tovarom z druhej ruky si dáva záležať na tom, aby pre zákazníkov povyberali tie najlepšie kúsky. Máš tak istotu, že budeš mať z čoho vyberať aj bez dlhého prehrabovania a oblečenie bude vyčistené a opravené a bude ako nové!
- Online trhoviská: Existuje veľa online trhovísk, kde nájdeš kvalitné oblečenie z druhej ruky. Tieto trhoviská často ponúkajú široký výber oblečenia v rôznych štýloch a veľkostiach, a často sa tu dajú nájsť unikátne kúsky a vintage oblečenie. Na Slovensku patrí k najznámejším napríklad Vinted alebo Facebook Marketplace, avšak, dôležité je preveriť si predajcu a prečítať si recenzie, aby si mal/-a istotu, že nakupuješ od dôveryhodného predajcu.
- Hľadaj oblečenie známych značiek: keď hľadáš oblečenie z druhej ruky, skús sa poobzerať po známych značkách. Ak vieš čo hľadáš a nechceš kupovať nové oblečenie, je možné že natrafíš presne na ten istý, alebo na podobný kúsok a za výhodnejšiu cenu.
- Skontroluj si kvalitu oblečenia: Keď nakupuješ v kamennej predajni, základom je kontrola oblečenia, či spĺňa všetky tvoje podmienky. Je to kúsok, ktorý sa do tvojho šatníka skvele hodí a vynosíš ho? Je v dostatočnej kvalite, nemá výrazné známky opotrebovania, ktoré sa nedajú odstrániť? Je to vhodný a príjemný materiál? Ak je odpoveď na všetky otázky “áno”, tak si našiel/-la skvelý prírastok do šatníka.
Oprav si drobné chyby na oblečení z druhej ruky
Niektoré kúsky môžu mať drobné chyby, kvôli ktorému by si ich nemal/-a zavrhnúť. Ak sa ti daný kúsok skutočne páči a má iba malý nedostatok, poradíme ti, ako sa s ním poľahky vysporiadať:
- Zašitie natrhnutého šva alebo malých dierok: Ak nájdeš oblečenie, ktoré má natrhnutý šev alebo malú dierku, nie je dôvod, aby si ho odmietol/-la. Takéto chybičky si môžeš jednoducho prešiť pomocou ihly a nitky, prípadne na ne našiť nejakú peknú záplatu, alebo drobnú výšivku.
- Chýbajúce alebo poškodené gombíky: Ak má oblečenie poškodené alebo chýbajúce gombíky, môžeš ich nahradiť novými. Gombíky sa dajú ľahko nájsť napríklad v galantérii. Dokonca v galantériách môžeš nájsť aj také gombíky, ktoré dajú kúsku nový šmrnc.
- Skrátenie dĺžky: Nemusíš sa fixovať ani na správnu veľkosť oblečenia. Niektoré kúsky môžu mať napríklad príliš dlhé nohavice či rukávy na tričkách, alebo byť trochu oversize. Ak si takéto oblečenie trochu upravíš, alebo si ho necháš upraviť u krajčírky, razom máš unikátny, nositeľný kúsok.
- Odstránenie žmolkov: Poznáme to asi všetci, príjemný svetrík, ktorý s radosťou nosíme padne za obeť nechceným žmolkom. Ani tie však nemusia znamenať, že sa oblečenie už nedá zachrániť. Jednoduchým riešením je použitie pemzy, ktorá sa používa na odstránenie odumretej kože. Ak ide o veľmi jemný materiál, pemzu môžeš zabaliť napríklad do starej silonky a jemnými pohybmi sa žmolkov zbavíš. Skvelé sú aj strojčeky určené priamo na odžmolovanie. Žmolky sa dajú odstrániť aj nožničkami alebo holiacim strojčekom, no pri nich hrozí, že si v materiály spravíš dierky.
Správna starostlivosť o oblečenie
Ak chceme, aby nám oblečenie slúžilo čo najdlhšie, základom je správna starostlivosť. A to platí pre nové či nosené oblečenie.
Staršie oblečenie a vintage kúsky môžu byť ešte citlivejšie na správnu starostlivosť, pretože môžu byť už opotrebované alebo vyrobené z materiálov, ktoré sú menej odolné voči praniu a čisteniu.
Pri praní oblečenia z druhej ruky je dôležité dbať na to, aby sa materiál uchránil pred poškodením. Môžeš si napríklad zaobstarať vrecko, alebo sieťku na pranie oblečenia, ktorá vám pomôže citlivý materiál šetrnejšie oprať. Pri praní starších vecí sa vyhnite horúcej vode a sušičkám. Pranie v studenej vode a sušenie na vzduchu môže byť pre oblečenie z druhej ruky oveľa šetrnejšie.
Správna starostlivosť o vaše oblečenie z druhej ruky nie len pomôže udržať ho v dobrom stave, ale tiež predlžuje jeho životnosť.
Nakupujme ekologickejšie, ale s mierou
Výhody kúpy oblečenia z druhej ruky sú jasné. Nielenže získame jedinečné a kvalitné kúsky za nižšie ceny, ale zároveň pomôžeme znižovať vplyv výroby a likvidácie nového oblečenia na životné prostredie.
Nakupovanie z druhej ruky zaručuje, že materiály a zdroje sa opätovne použijú, čo predstavuje udržateľnejšiu alternatívu k nákupu najnovších kúskov. Je to tiež skvelý spôsob, ako môžeme obohatiť svoj šatník o jedinečný a vintage štýl.
Investovaním do oblečenia z druhej ruky namiesto nových vecí môžeme pomôcť znížiť množstvo odpadu z oblečenia a znížiť našu uhlíkovú stopu. Aj tu však platí zlaté pravidlo: všetko s mierou. Len preto, že je to udržateľnejšie či lacnejšie si nepotrebuješ nakupovať kvantum oblečenia, ktoré nevynosíš. Nakupuj s rozumom a vyskladaj si šatník, ktorý bude nadčasový a bude ti slúžiť roky.
Buďme viac otvorení a nebojme sa experimentovať. Prečo teda nedať šancu použitému oblečeniu ešte dnes?