Ako sa vyrovnať so zvýšenými splátkami hypotéky
Prekvapili ťa zvýšené splátky hypotéky z dôvodu nárastu úrokových sadzieb po skončení obdobia fixácie? Podobné situácie sú v tomto období bežné a je prirodzené, ak máš obavy. Najmä, ak by to mohlo nepriaznivo ovplyvniť tvoju schopnosť splácať hypotéku. Poradíme ti, ako riešiť takúto situáciu.
Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej rodinným financiám. Maj svoje financie pod kontrolou aj v neistých časoch. Pri neočakávaných situáciách, ktoré by zaťažili tvoj rozpočet sa môžeš spoľahnúť sa poistenie majetku Domino od Generali.
Zisti, aká je tvoja finančná situácia
Základom je vytvoriť si dobrý prehľad o svojich mesačných príjmoch a výdavkoch. Od toho sa potom môžeš odraziť a prehodnotiť, či vieš niektoré svoje výdavky znížiť, prípadne na akú čiastku zo svojich úspor môžeš siahnuť bez toho, aby ti zostala rezerva na núdzové situácie.
Prehľad o tvojich finančných prostriedkoch ti napovie, koľko času máš na vyriešenie nepriaznivej finančnej situácie. Zamysli sa, či by si mal/-a možnosť zvýšiť svoje príjmy buď požiadaním o zvýšenie platu, zmenou pracoviska, alebo ďalším zdrojom príjmu.
Prehodnoť svoj rozpočet
Ak už máš prehľad o tom, koľko mesačne míňaš, pozri sa bližšie na to, ktoré výdavky by si mohol/-la znížiť, prípadne pozastaviť. Môžeš napríklad vymeniť jedlo z reštaurácie za varenie doma, namiesto auta sa dopraviť verejnou dopravou, či sa vzdať streamovacích služieb, ktoré málo používaš. Aj tieto, zdanlivo menšie položky, sa dokážu nazbierať a ušetriť ti mesačne nemalú sumu.
Ušetriť dokážeš aj na energiách, ak podnikneš niekoľko opatrení, a v prípade neočakávaných udalostí ti zase dokáže pomôcť vhodné poistenie.
Môžeš si privyrobiť
Zamysli sa aj nad tým, či si dokážeš zabezpečiť aj nejaký bočný príjem. Ak máš záľubu, ktorú dokážeš speňažiť, môžeš začať predávať svoje výrobky cez rôzne online platformy. Prípadne ak máš zručnosť, vďaka ktorej by si vedel ponúknuť svoje služby, zaregistruj sa na stránkach ako Jaspravim, Wilio či Pretlak.
Sprav si doma inventúru a skús predať veci, ktoré už nepotrebuješ a mohli by ti priniesť nejaký zisk.
Kontaktuj poskytovateľa hypotéky
Obavy o financie sú mimoriadne stresujúce. Neboj sa požiadať o pomoc profesionálov. Ak ti nepomohlo zníženie nákladov, kontaktuj svojho poskytovateľa hypotéky a vysvetli mu svoju situáciu. Problémy so splácaním nie sú ničím ojedinelým a v banke ti určite ponúknu vhodné riešenie – odklad splátok, alebo ich väčšie rozloženie.
Fixuj na kratšiu dobu
Keď ti končí fixácia hypotéky s výhodnejšími úrokmi, pri refinancovaní si ju zafixuj na kratšie obdobie. Odborníci sa zhodujú, že situácia na finančných trhoch by sa mala časom stabilizovať a úroky by mali opäť klesnúť. Ak si teda hypotéku zafixuješ na kratšie obdobie, budeš ju môcť skôr opäť refinancovať. Aby sa ti mesačné splátky znížili, zvážiť môžeš aj predĺženie doby splácania.
Mimoriadna splátka – áno či nie?
Ďalším spôsobom, ako znížiť svoje mesačné splátky je znížiť celkovú sumu mimoriadnou splátkou. Názory odborníkov sa však líšia na to, či vyplatiť mimoriadnu splátku, alebo nie. Z jednej strany vám to môže pomôcť so znížením mesačných nákladov, no z druhej strany, ak máte k dispozícii limitované prostriedky, v neistých časoch je vhodnejšie si ich odložiť, aby ste ich mali k dispozícii, ak vám porastú iné mesačné náklady, napríklad na energie či potraviny.
Uisti sa, že máš rezervu
Najlepším spôsobom, ako si zachovať chladnú hlavu a vopred sa pripraviť na nečakané zmeny, je mať finančnú rezervu. Tá by, podľa odborníkov, mala byť vo výške vašich výdavkov na 3 až 6 mesiacov. Túto sumu získaš tak, že si spočítaš svoje náklady na bývanie, potraviny, transport a ďalšie nevyhnutné mesačné výdavky, a vynásobíš ich troma až šiestimi. Ak sa teda tvoja situácia stabilizuje, začni si odkladať výslednú čiastku (v rámci tvojich možností) na horšie časy.