projekt poisťovne logo generali

Šetrite na energiách pomocou smart technológií a optimalizácie vášho domova

25. 10. 2022

Hľadáte nové spôsoby, ako znížiť náklady na energiu vo vašej domácnosti? Nie ste v tom sami. Až dve tretiny Slovákov potvrdili, že pociťujú dôsledky problémov v potravinovom reťazci a nárastu cien energií, ktoré ovplyvňujú každodenné výdavky.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému plánovaniu rodinného rozpočtu. Majte svoje financie pod kontrolou aj v neistých časoch. V poisťovni Generali vám poradíme, ako optimalizovať svoje poistenie či nájsť vhodné finančné produkty pre vás na mieru. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Nájsť spôsoby, ako ušetriť, môže byť niekedy zložité. Našťastie ale existuje technológia, ktorá to dokáže urobiť za vás. Rastúci sortiment technologických výrobkov vám môže pomôcť výrazne ušetriť na účtoch za elektrinu. Medzi takéto výrobky patria inteligentné termostaty či osvetlenie na solárnu energiu. V tomto článku vám predstavíme 7 inteligentných zariadení, ktoré vám pomôžu s šetrením v domácnosti.

Čo sú to inteligentné domáce zariadenia?

Prepojené elektronické technológie sú na celom svete čoraz populárnejšie a inteligentné domáce zariadenia nie sú výnimkou. V roku 2022 si smart elektronika pre domácnosti polepšila o celých 11,7 percenta. Nielenže nám uľahčujú život, zabezpečujú naše domovy, zapínajú kúrenie na diaľku alebo poskytujú zvukovú asistenciu, môžu tiež výrazne znížiť náklady na spotrebu energie.

Môžete si vybrať dlhodobé riešenia, ako je inteligentné sklo a beztlakový ohrievač vody, alebo jednoduché výmeny, ako sú LED žiarovky. Na trhu je obrovské množstvo zariadení na vytvorenie systému inteligentnej domácnosti a zostavenie nemusí byť vôbec komplikované. Mnohé výrobky možno spravovať pomocou technológie domáceho asistenta, ako je Google Home alebo Amazon Alexa, zatiaľ čo iné riadite cez ľahko použiteľné aplikácie.

Najlepšie inteligentné zariadenia na úsporu energie pre vašu domácnosť

1. Inteligentný elektromer

Inteligentný merač plynu a elektriny vám pomôže presne sledovať spotrebu a výdavky za energie. Nielenže vám to pomôže tvoriť rozpočty na účty vďaka presným údajom, ale aj ľahko vyhodnotíte, koľko energie spotrebujete. Tento elektromer zobrazí, aký vplyv budú mať zmeny, ktoré spravíte, na zníženie nákladov. Takýto merač vás môže stáť okolo 140 eur.

2. Inteligentný termostat

Regulácia teploty v domácnosti je jedným z najlepších spôsobov, ako sa vyhnúť vysokým účtom za energiu, najmä keď sa potreba vykurovania alebo chladenia počas dňa mení. Inteligentný termostat sa dokáže prispôsobiť zvyklostiam vašej domácnosti, v prípade potreby upraví teplotu a pomôže vám cielene znížiť spotrebu energie. Často sa dajú ovládať aj pomocou aplikácie v telefóne. Týmto spôsobom sa môžete vyhnúť plytvaniu energie tým, že znížite teplotu vykurovania, keď nie ste doma, a naprogramujete systém tak, aby teplotu opäť zvýšil tesne pred vaším návratom. Cena termostatov sa pohybuje medzi 80 až 400 eur, a model závisí od kompatibility s vašimi inými zariadeniami, ako je mobilný telefón či domáci systém.

shutterstock_16693936752.png

3. Inteligentné osvetlenie

Pomocou inteligentného osvetlenia si môžete prispôsobiť atmosféru v domácnosti podľa vašej nálady. No vedeli ste, že je to aj spôsob, ako ušetriť za energiu? Môžete napríklad vymeniť bežné žiarovky za energeticky úsporné LED osvetlenie, pridať inteligentné vypínače alebo zaviesť plán osvetlenia ovládaného aplikáciou. Všetky tieto zmeny vám pomôžu znížiť náklady na energie v domácnosti. Vyberte si zo širokého sortimentu LED žiaroviek (od 4 eur za kus) či smart vypínačov (od 20 eur).

4. Inteligentné okná

Ak uvažujete o investícií do nových okien pre váš dom, možno sa vám zapáči myšlienka inteligentných skiel. Toto špeciálne sklo dokáže meniť svoju nepriehľadnosť, aby blokovalo teplo a svetlo, a to buď pomocou vypínača, hlasového príkazu, alebo dokonca v závislosti od vonkajšej teploty. Môže to byť obzvlášť účinné v spálňach, kde vám zabezpečí optimálnu teplotu na spánok, alebo vo vyhradenom kancelárskom priestore, ak pravidelne pracujete z domu. Pokiaľ máte záujem, môžete si vybrať z viacerých dostupných firiem na trhu a požiadať ich o cenovú ponuku.

5. Inteligentné zásuvky a napájacie lišty

Jednou z najjednoduchších a cenovo najdostupnejších foriem inteligentných technológií sú inteligentné zásuvky alebo napájacie lišty, ktoré sa dajú zapojiť do tradičných zásuviek a premeniť ich na zásuvky ovládané prostredníctvom aplikácie. Vďaka tomu budete vedieť vypínať zariadenia, ktoré plytvajú energiou, keď ich práve nepoužívate. Smart zásuvky dostanete už od 10 eur.

6. Beztlakový ohrievač vody

Pri výmene ohrievača vody budete mať na začiatku isté náklady, no z dlhodobého hľadiska sú beztlakové ohrievače vody úspornejšie. Jedna štúdia ukázala, že spotrebujú až o 34 % menej energie ako štandardné zásobníkové ohrievače, ak spotrebujete menej ako 155 litrov denne. Keďže vodu ohrievajú okamžite, nie je potrebné mať zásobník na vodu, čo z nich robí ideálne riešenie pre menšie domácnosti. Beztlakový ohrievač si viete zaobstarať už od 70 eur.

shutterstock_1775366648.jpg

7. Solárne nabíjačky batérií

Keď ide o zníženie nákladov na energiu v domácnosti, pomôže každá maličkosť. Zvážte teda kúpu solárne napájaných nabíjačiek batérií a panelov. Väčšina ľudí myslí na solárne nabíjačky len v súvislosti s kempovaním alebo dobrodružstvami v prírode, ale pokiaľ máte dostatok slnka, môžete ich používať aj doma na pravidelné nabíjanie malých zariadení, ako sú telefóny, tablety, elektrické zubné kefky a bezdrôtové slúchadlá. Solárne panely si môžete zaobstarať už od 30 eur.

Ďalšie spôsoby, ako ušetriť na účtoch za energiu

Chcete znížiť svoje účty za energie ešte viac? Vyskúšajte tieto tipy:

 • Pri kúpe nových technologických výrobkov, ako sú televízory, chladničky, počítače alebo dokonca mikrovlnné rúry, skontrolujte ich energetickú účinnosť, aby ste zabránili úniku energie.
 • Chladničky sú často predvolene nastavené na najnižšiu možnú teplotu, preto skontrolujte teplotu chladničky a ak je to možné, zvýšte ju o niekoľko stupňov, aby ste znížili spotrebu energie.
 • O svoje spotrebiče sa dobre starajte. Mrazničku pravidelne odmrazujte (ak nemá automatické odmrazovanie), rýchlovarnú kanvicu, práčku či žehličku odvápňujte a čistite, aby mali čo najlepší výkon a najdlhšiu životnosť.
 • Využívajte EKO programy na spotrebičoch ako umývačka riadu, či pračka. Hoci môžu byť časovo náročnejšie, ušetria množstvo vody a energie. Pranie pri teplote 30 – 40 ° je dostatočné pre väčšinu bielizne.
 • Pri varení používajte pokrievky, prípadne si zadovážte tlakový hrniec, v ktorom sa vám jedlo uvarí rýchlejšie. Na elektrickej varnej doske nedávajte malé hrnce na zbytočne veľké varné platne, aby vám neunikalo teplo do okolia.
 • Klasické žiarovky míňajú viac energie, ako úsporné LED svietidlá. Hoci sú drahšie, oproti klasickým žiarovkám vám môžu ušetriť až 90 % energie a majú tiež dlhšiu životnosť.

shutterstock_2056894688.jpg

 • Miestnosti zbytočne neprekurujte, znížte teplotu v miestnostiach, v ktorých sa nezdržujete dlho. Inteligentný termostat si nastavte tak, aby sa teplota znížila počas vašej neprítomnosti, či v noci, keď spíte a aby sa znovu zvýšila, keď ste doma aktívni. Kúrenie nevypínajte úplne, opätovné vyhriatie priestoru z nízkej teploty je energeticky náročné.
 • Sledujte aj vlhkosť v miestnostiach. Pri vyššej vlhkosti totiž stačí kúriť na nižšiu teplotu a pocitová teplota je vyššia, ako pri nízkej vlhkosti. Pri vlhkosti vzduchu 30 % a 23 °C pociťujeme rovnaký komfort ako pri vlhkosti vzduchu 60 % a teplote 21 °C. Optimálna je teda vlhkosť na úrovni 50 – 60 %.
 • Podniknite kroky na to, aby bol váš dom energeticky efektívnejší a následne sa vám oplatí investícia do obnoviteľných zdrojov energie. Viac tu:👉5 tipov na investície do domova, ktoré vám pomôžu šetriť náklady na energie👉Alternatívne zdroje energie pre domácnosti

   

  Ďalšie tipy ako v domácnosti znížiť spotrebu energie nájdete na https://www.economy.gov.sk/setrime.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.