Vyberte si to najlepšie zo súčasných smerov v stravovaní
Strava ovplyvňuje zásadnú časť nášho života. To, ako sa cítime, aký výkon podávame, ako sa vieme sústrediť, ale aj akú máme náladu a ako sme na tom celkovo po zdravotnej stránke. Na internete sa dá dnes nájsť obrovské množstvo informácií o najrôznejších stravovacích štýloch či smeroch, čo je na jednej strane výborné, ale na druhej strane je potom pre bežného človeka pomerne ťažké sa zmysluplne zorientovať. Každý stravovací trend má, prirodzene, svoje plusy aj mínusy. My sme pre vás preto vybrali zo súčasných smerov v stravovaní to najlepšie, čím sa môžete inšpirovať, keď budete rozmýšľať o tom, ako zmeniť svoje stravovacie návyky, zdravšie sa stravovať, a teda aj zdravšie žiť.
Identifikácia problému
Často sa stáva, že za zmenou stravy sa skrýva omnoho viac. Občas strata energie, inokedy túžba zmeniť svoje telo alebo vážnejší zdravotný problém. Pri stravovaní platí jednoduché, ale veľavravné prirovnanie, že je to ako s automobilom. Aj to najvýkonnejšie vozidlo potrebuje kvalitné palivo, aby nedošlo v kratšom či dlhodobom horizonte k poškodeniu motora. Od rôznych stravovacích štýlov však takisto nečakajte zázraky na počkanie. Je vždy lepšie vsadiť na racionálne argumenty a fakty.
Ak chcete zlepšiť vaše stravovanie, je dobré odraziť sa od dvoch základných princípov, ktorými sú kvalitnejšie potraviny a vyváženejšie zloženie jedla na tanieri.
Vegetariánstvo a vegánstvo ako inšpirácia aj pre „mäsožravcov”
Na tému mäso a živočíšne produkty by sa dalo polemizovať prakticky bez konca. Či však tieto potraviny nemáte v jedálničku z morálneho hľadiska, náboženského presvedčenia alebo len chcete skúsiť, ako sa budete fyzicky aj mentálne cítiť, keď čiastočne alebo úplne vynecháte živočíšne výrobky, treba si uvedomiť, že stravovať sa zdravo sa dá s mäsom aj bez mäsa.
Ak však chcete fungovať čisto vegetariánsky alebo vegánsky, mali by ste vždy zvážiť nielen niektoré obmedzenia, vlastný zdravotný stav, ale aj to, či je tento štýl stravovania kompatibilný s vaším životom, či vám nespôsobuje viac stresu ako radosti.
Existujú aj rôzne variácie vegetariánstva. Podrobnejšie sme sa im venovali v tomto článku. Rovnako podrobne sme už rozoberali aj tému, na čo dbať a na čo si dať pozor pri vegánstve v tomto článku.
Či už sa napokon stanete vegetariánmi či vegánmi, alebo nie, vo všeobecnosti platí, že obmedzenie mäsa v strave ešte nikomu neublížilo a odmení sa vám za to nielen planéta, ktorú rozsiahla živočíšna výroba zaťažuje, ale aj vaše vlastné telo. Zároveň platí, že viac čerstvej zeleniny a ovocia v bežnej strave je základom akéhokoľvek vyváženého štýlu zdravého stravovania. Pri vegetariánstve a vegánstve je potrebné si uvedomiť, že strava by mala byť rozmanitá. Jesť namiesto mäsa veľa cukrov a vegánskych polotovarov nie je správnou cestou.
Dôležité je uplatniť zásady kritického myslenia, rozpoznávať skutočný vzťah medzi príčinou a dôsledkom, starostlivo selektovať informácie o strave a naozaj rozlišovať medzi tými skutočne odbornými a takými, ktoré nemajú žiaden vedecký základ. Zároveň treba do bežnej stravy za každých okolností zaradiť veľa čerstvej zeleniny a ovocia. To je zlaté pravidlo, ktorým sa možno riadiť kedykoľvek a za akýchkoľvek okolností.
Moderné paleo
Sľubuje zbavenie sa nadváhy, civilizačných chorôb a dokonca aj príval energie. Každý sa však potrebuje presvedčiť sám, čo funguje a čo je mýtus. Fyziologické procesy v tele sa oklamať ani prerobiť nedajú. V zásade sa však pri paleo stravovaní odporúča jesť nutrične bohatú a čo najmenej upravenú stravu, ktorá sa čo najviac podobá strave našich predkov, pričom predkovia sú aj rodičia, prarodičia, nielen lovci a zberači.
To je to najväčšie plus tohto smeru. Konzumujeme príliš veľa nutrične prázdnych potravín, teda junk food. Nemusíte sa však vyhýbať úplne všetkým obilninám. Skúste namiesto toho najprv zaradiť do jedálnička celozrnné obilniny, nielen okamžite vylúčiť zo stravovania všetok lepok.
V súčasnosti je veľmi moderné lepok nekonzumovať, nie však z objektívnych príčin, čiže zdravotných dôvodov, prípadných potvrdených alergií či intolerancií, ale často len preto, že je to trendy. Prečo by ste si však komplikovali život, ak nemusíte?
Dash alebo nedáš?
Už niekoľko rokov sa práve tento typ stravy považuje nielen za hit, ale aj za jeden z najzdravších spôsobov stravovania. Pôvodne táto diéta slúžila na zníženie krvného tlaku, no účinná je aj v redukcii hmotnosti a pomáha aj pri cukrovke.
Ide najmä o rastlinnú stravu, takže pozor na prísun bielkovín a vitamínov, podobne ako pri vegánstve. Konzumujú sa potraviny s nízkym glykemickým indexom, no nie je až taká prísna ako iné smery. Je bohatá na ovocie a zeleninu, orechy, nízkotučné alebo odtučnené mliečne výrobky, chudé mäso, ryby a hydinu.
Prevažujú celozrnné obilniny a tuky zdravé pre srdce. Ten, kto má problém s disciplínou, si tento typ stravovania s najväčšou pravdepodobnosťou rýchlo obľúbi.
Keto, čo?
Keto alebo celým názvom ketogénna diéta je náročnejší štýl stravovania, ktorý však stále získava na popularite. Tento typ stravovania môže byť vhodný pri niektorých ochoreniach, avšak pod dohľadom odborníka.
Tento stravovací smer sa zameriava na eliminovanie sacharidov v strave, čo však môže poznačiť správne fungovanie organizmu. Dá sa držať krátkodobo, z dlhodobého hľadiska sa však neodporúča.
Tzv. dovolenková diéta
„Dovolenková”, resp. správne stredomorská diéta sa rýchlo rozširuje aj mimo destinácie svojho pôvodu. Je inšpirovaná najmä kuchyňou Talianska, Grécka a Španielska. Hojne sa používa panenský olivový olej, ktorého pozitívne účinky netreba predstavovať.
Typické je tiež použitie množstva byliniek, veľa zeleniny, ovocia, orechov, rýb a jogurtov. Pitný režim sa skladá najmä z vody, ale piť sa môže aj čaj a káva a pre milovníkov vína občas aj pohár (ideálne vodou riedeného) červeného.
Absolútne vylúčené sú však polotovary, margaríny a akékoľvek dosládzané jedlá. Veľký dôraz sa kladie na sezónnosť, čerstvosť a lokálnosť.
Slovíčko na záver
Väčšina ľudí sa zhodne, že chcú žiť zdravo, prípadne chcú zlepšiť kvalitu svojho života. Ideálnym začiatkom všetkých ďalších zmien je popri pravidelnom a intenzívnejšom pohybe najmä zmena stravovacích návykov. Smutným faktom však zostáva, že veľa ľudí sa nad zmenou stravovania zamýšľa, až keď sa u nich objavia zdravotné problémy.
Základom je však vždy nájsť tú správnu mieru, zosúladiť stravovanie s vlastnými potrebami a životom a za každých okolností aplikovať kritické myslenie. Z praktických pravidiel je kľúčové za každých okolností uprednostňovať priemyselne nespracovanú a poctivú stravu, ideálne od dodávateľov, ktorých metódy pestovania či chovu poznáte.
Zásadné je tiež počúvať vlastné telo. Platí totiž, že to, čo v rámci zdravej stravy vyhovuje jednému človeku, inému môže byť skôr na príťaž.