projekt poisťovne logo generali

Agresia na cestách stúpa, hovorí viceprezident Policajného zboru plk. Ing. Rastislav Polakovič

19. 06. 2024

Účastníkom cestnej premávky je každý z nás, či už ako chodec, cyklista alebo vodič. A každý z nás môže prispieť k tomu, že sa na slovenských cestách budeme cítiť bezpečnejšie.

Tento mesiac sa venujeme témam spojeným s nezištnou pomocou na cestách vďaka oceneniu Srdce ciest, ktoré má ambíciu cez príbehy odvážnych ľudí ukazovať, že pomáhať si je ľudské a zachraňuje to životy. Inšpirujme sa k ohľaduplnejšiemu správaniu na cestách, aby sa každý účastník cestnej premávky vrátil bezpečne domov. 

Práve o bezpečnosti na cestách, rizikových situáciách a aj o tom, ako môže pomôcť zlepšiť situáciu na našich cestách nový projekt Srdce ciest sme diskutovali s viceprezidentom Policajného zboru pre vnútorný poriadok a bezpečnosť plk. Ing. Rastislavom Polakovičom.

V dnešnej dobe sa na cestách objavujú čoraz častejšie agresívni vodiči. Ako by sa mal zachovať práve ten, kto je ohrozený? Je možné nebezpečnú jazdu niekam nahlásiť? Ako postupuje polícia, ak natrafí na takéhoto vodiča?

Bohužiaľ, stále sa v cestnej premávke stretávame s agresívnymi vodičmi a prax ukazuje, že ich pribúda. Pri takejto situácii je dôležité zachovať chladnú hlavu a nenechať sa strhnúť správaním takéhoto vodiča a správanie neoplácať.

Samozrejme, toto správanie je možné nahlásiť na linku 158 alebo osobne oznámiť na najbližší útvar Policajného zboru. Aby však bolo možné takéhoto vodiča zákonne riešiť, je potrebné zapamätať si evidenčné číslo, typ vozidla, farbu.

Každá policajná hliadka, či už ide o dopravnú alebo poriadkovú políciu, má oprávnenie zasiahnuť proti vodičovi, ktorý sa správa na cestách agresívne. Môže mu uložiť blokovú pokutu alebo jeho priestupok oznámiť príslušnému správnemu orgánu.

Možnosť nahlásiť protiprávne konanie majú aj občania, pričom výrazne môžu polícii pomôcť aj kamerové záznamy z video kamier umiestnených vo vozidle. Môžem povedať, že čoraz častejšie sa stretávame s vodičmi, ktorí práve takýmito kamerami disponujú.

Na cestách sa pri dopravných nehodách zvyknú tvoriť dlhé kolóny zapríčinené práve vodičmi, ktorí pri nehodách spomaľujú, aby si kolíziu  odfotili. Čo by ste odkázali práve takýmto vodičom?

Takéto správanie je veľmi nebezpečné, ohrozuje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, a zároveň sa vodič takýmto správaním dopúšťa priestupku. Pri takýchto situáciách sa treba plne venovať vedeniu vozidla, primerane sledovať situáciu na ceste a riadiť sa prípadnými pokynmi policajta.

Ako by sme sa mali správne zachovať, ak sme svedkami dopravnej nehody?

Povinnosti účastníka dopravnej nehody sú stanovené v zákone o cestnej premávke. Ak ste svedkom nehody, je potrebné zastaviť vozidlo na bezpečnom mieste, zabezpečiť miesto nehody, skontrolovať stav účastníkov a privolať pomoc pre zranených ako je rýchla zdravotná pomoc (155), hasiči (150) či polícia (158), prípadne tiesňovú linku 112. Účastník nehody musí zotrvať na mieste až do príchodu záchranných zložiek a poskytnúť im potrebnú súčinnosť. Taktiež je dôležité, aby si účastník zaznamenal informácie, ako evidenčné číslo vozidla, jeho typ a farbu.

Ktoré situácie sú z pohľadu polície najrizikovejšie pre vznik dopravnej nehody? Na čo by sme mali pri jazde autom myslieť, aby sme sa dostali bezpečne domov?

Najrizikovejšie situácie pre vznik dopravnej nehody zahŕňajú rôzne faktory, vrátane správania vodičov, podmienok na ceste a vonkajších okolností. Medzi najčastejšie patria vysoká rýchlosť, alkohol a omamné látky, rozptýlenie vodiča ako je telefonovanie alebo manipulácia s navigáciou, agresívna jazda, únava a mikrospánok, stav vozovky a počasie. Týchto okolností je mnoho, preto je dôležité myslieť vždy na to, aby sme sa všetci vrátili domov živí a zdraví. Je potrebné jazdiť zodpovedne, ohľaduplne a dbať na svoju bezpečnosť, a aj spolucestujúcich.

V bezpečnostných zložkách sa pohybujete už pár rokov. Zmenili sa za ten čas slovenskí vodiči alebo ich štýl jazdy? V porovnaní s minulosťou sú ohľaduplnejší alebo práve naopak?

Mali by sme si uvedomiť, že cestná premávka sa neustále mení. Pred dvadsiatimi rokmi nebolo na cestách toľko áut ani iných účastníkov, ako sú cyklisti a kolobežkári. Popularita týchto dopravných prostriedkov rapídne stúpa, čo výrazne ovplyvňuje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Tejto situácii sa musíme prispôsobiť, a to zmenami v legislatíve a budovaním vhodnej infraštruktúry, ako sú cyklostrasy. Dôležitá je vzájomná ohľaduplnosť medzi účastníkmi premávky, bez ohľadu na to, či sú motorizovaní alebo nie. Každý deň dochádza k vážnym dopravným nehodám, pri ktorých sú často najviac ohrození chodci, cyklisti a motocyklisti.

Spomíname dopravnú situáciu na cestách. Policajný zbor SR sa aktuálne zapojil do projektu Srdce ciest ako odborný garant. Čo hovoríte na takú iniciatívu. Prečo ste sa do nej zapojili a akú úlohu bude v projekte zohrávať polícia?

Za Policajný zbor môžem povedať, že vítame každú iniciatívu, ktorá môže prispieť k bezpečnosti na cestách. Je dôležité uvedomiť si, že je to celospoločenský problém a každý jednotlivec by mal pridať „ruku k dielu“. Prispieť k bezpečnosti či už spôsobom svojej jazdy, dodržiavaním pravidiel, používaním bezpečnostných a reflexných prvkov, ale aj výchovou v školských zariadeniach, prípravou v autoškolách alebo budovaním dopravných ihrísk.

Veľmi sa teším, že projekt Srdce ciest vznikol. V dnešnej dobe je dôležité pozitívne vnímanie diania okolo nás, pochvala za dobré činy a byť príkladom iným, aby sa aj mnohí ďalší mohli inšpirovať a robiť dobré skutky. Aj toto je dôvod, pre ktorý sme sa rozhodli zapojiť. Veríme, že vďaka tomu bude na cestách, aj v živote, stále viac a viac účastníkov cestnej premávky, ktorí si budú vzájomne pomáhať a podporovať sa.

V projekte Srdce ciest budete súčasťou odbornej poroty, ktorá bude posudzovať nominované príbehy. Aké budú Vaše kritéria pri výbere a hodnotení vybraných príbehov?

Úlohu beriem veľmi vážne a hlavne zodpovedne. Každý jeden príbeh si dôkladne prečítam, podrobne sa s ním oboznámim a spolu s ďalšími členmi odbornej poroty budeme dôsledne vyberať víťazov. Určite budem vyberať aj srdcom, pretože si myslím, že víťazom a hrdinom je každý, kto už niekedy zachránil, pomohol či poradil.

 

O projekte Srdce ciest

Projekt Srdce ciest, iniciovaný poisťovňou Generali v spolupráci s motoristickou a dopravnou reláciou RTVS Pozor, zákruta!, má za cieľ oceniť a zviditeľniť všetkých, ktorí na cestách nezištne pomohli. Či už záchranou života, pomocou s odtiahnutím vozidla, alebo opravou defektu. Zároveň podporuje vzájomnú ohľaduplnosť a bezpečnosť na cestách. Odborným garantom projektu je Policajný zbor SR, ktorý spolu s porotou vyberie z nominovaných príbehov tie, ktoré  zanechajú najväčší dojem. Verejnosť môže zdieľať svoje príbehy na webe srdceciest.sk do 13. októbra 2024.