projekt poisťovne logo generali

Onkológ doc. MUDr. Michal Chovanec: “Každá ôsma žena dostane v živote rakovinu prsníka”

12. 03. 2024

Včasná diagnóza nie je rozsudok smrti. Napriek tomu sa preventívnej prehliadke u gynekológa vyhýba viac ako polovica žien. Búranie mýtov o rakovine ako o ochorení, ktoré len zabíja a nedá sa liečiť, je nesmierne dôležité a je nevyhnutné začať už u žiakov základných škôl.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému silným a krehkým ženám a ich zdraviu. V Generali chceme prinášať zlepšenia pre vaše životné príbehy, preto rozširujeme naše životné poistenie o bonus pre ženy v prípade vážnych ženských ochorení, akými je aj rakovina.

Rakovina je slovo, ktoré asi prirodzene desí každého z nás a túto diagnózu z úst lekára nechce počuť nikto. Napriek tomu sa k prevencii tohto ochorenia správame dosť ignorantsky. Približne polovica populácie zanedbáva preventívne prehliadky, na ktoré buď nemáme čas, alebo sa na ne bojíme chodiť, a to napriek tomu, že vo výskyte rakoviny vedieme európske štatistiky. Pritom včasná diagnostika rakovinového ochorenia, dokáže v mnohých prípadoch zachrániť život. O rizikových faktoroch pre vznik rôznych foriem rakovín, dôležitosti skríningov a prevencie sme sa rozprávali s renomovaným onkológom z Národného onkologického ústavu doc. MUDr. Michalom Chovancom, PhD.

Podľa Národného onkologického registra pribudne ročne na Slovensku až 40-tisíc nových prípadov rakoviny. V prevalencii sme tak nad priemerom EÚ. Čo to podľa vás môže spôsobovať?

Riziká vzniku rakoviny sú na celom svete zhruba rovnaké. Najjasnejšie dôkazy o zvýšení rizika vzniku rakoviny sú v spojení s fajčením, nedostatočnou fyzickou aktivitou, konzumáciou alkoholu, chybnou diétou, nadváhou, obezitou a infekciami. V rôznych častiach sveta sú tieto problémy rôzne. Napríklad na Slovensku máme 22,7 percenta denných fajčiarov, čo je viac ako európsky priemer (19,7 percenta). Znepokojivý je fakt, že aj keď sa podarilo od roku 2009 do roku 2019 znížiť počet aktívnych fajčiarov zo 40 percent na 18,5 percenta, tento trend sa v posledných rokoch otáča a počet fajčiarov opäť stúpa. Nad európskym priemerom sme aj v konzumácii alkoholu a popredné miesta zastávame aj v miere výskytu obezity. Toto sú objektívne riziká vzniku rakoviny, ktoré sa dajú ovplyvniť hlavne osvetou a preventívnymi programami, ako je skríning niektorých typov rakovín. Výskumy ukazujú, že rakovina je spôsobená hlavne environmentálnymi faktormi, tie genetické, teda dedičnosť, sú veľmi zriedkavé.

TIP: V Generali si môžete uzavrieť poistenie závažných ochorení, ktoré okrem rakoviny kryje aj ďalších 36 ochorení.

Posledné štádium rakoviny sa pri prvodiagnostikovaní rakoviny zistí u každého piateho pacienta. Je to spôsobené najmä zanedbanou prevenciou?

Za oneskorenou diagnózou môže byť viacero problémov. Ochota zúčastňovať sa na skríningu je na Slovensku nízka. Napríklad skríningu na karcinóm krčka maternice a karcinóm hrubého čreva sa zúčastňuje asi len 40 až 50 percent populácie, ktorá má skríning absolvovať. Aktívne pozývanie na skríning pritiahlo len asi 20 percent populácie. Tieto čísla je potrebné na Slovensku zlepšiť a to hlavne edukáciou, aby sme boli schopní efektívne znižovať úmrtnosť na tieto nádorové ochorenia. Problémom je aj nefunkčnosť zdravotníckeho systému, keďže čakanie na odborné vyšetrenie pre nedostatok odborníkov trvá aj viac ako pol roka. V neposlednom rade ľudia často svoje zdravotné ťažkosti podceňujú, majú obavu z lekárskeho vyšetrenia a často sa mylne domnievajú, že diagnostikovanie nádoru by pre nich znamenalo rozsudok smrti. Práve naopak, včasná diagnóza zachraňuje ľudské životy.

Problémom je aj nefunkčnosť zdravotníckeho systému, keďže čakanie na odborné vyšetrenie pre nedostatok odborníkov trvá aj viac ako pol roka.

Mnohí ľudia sa vyhovárajú, že na preventívne prehliadky nechodia, lebo nemajú čas, alebo naopak, boja sa, že im lekár niečo nájde, a tak tam radšej nejdú. Akým spôsobom by sme vedeli zmeniť toto nastavenie mysle u mnohých Slovákov?  

Jediná cesta, ako zlepšiť povedomie o nádorových chorobách, je aktívne vzdelávanie. Verím, že je nevyhnutné začať už u žiakov základných škôl. Búranie mýtov o rakovine ako o ochorení, ktoré len zabíja a nedá sa liečiť, je nesmierne dôležité. Stále platí, že včasná diagnóza je najdôležitejší krok k vyliečeniu. Napríklad pri karcinóme prsníka zachytenom len v prsníku, je 5-ročné prežívanie 99 percent. Pri záchyte v štádiu s metastázami je to 27 percent. Pritom vieme, že každá ôsma žena bude mať počas svojho života rakovinu prsníka diagnostikovanú. Týka sa to teda každého z nás. Populácia, ktorá je odborníkmi aktívne vzdelávaná, ovláda tieto základné údaje a má pritom citlivo komunikované možnosti liečby, má tiež najväčšiu nádej efektívne znižovať úmrtnosť na rakovinu v našej krajine.

TIP: Životné poistenie od Generali vás bude chrániť až do 75. roku života aj pre prípad diagnostikovania rakoviny.

shutterstock_1917303416.jpg

O rakovine sa hovorí, že je to tichý zabijak. Naozaj si tie prvé štádiá, keď je úspešnosť vyliečenia pomerne vysoká, nemáme ako inak vypozorovať len tou dôslednou prevenciou?

Rôzne typy rakoviny sa prejavujú rôzne. Veľmi záleží na mieste vzniku. Nádor, ktorý vznikne v semenníku, prsníku alebo na koži, je pomerne ľahko a skoro rozpoznateľný. Nádory močového traktu sa prejavujú napríklad krvou v moči, iné druhy môžu spôsobiť bolesť, ďalšie nepozorovane rastú a kým začnú robiť ťažkosti, nemusí byť možné ich napríklad operovať. Najdôležitejšie je pravidelne absolvovať preventívne prehliadky u obvodného lekára, skríning a neignorovať zdravotné ťažkosti.

V posledných rokoch výrazne narastá počet prípadov rakoviny kože. Je to dôsledok populárneho opaľovania a trendu bronzovej kože?

Určite áno. Slnečné žiarenie je najdôležitejší rizikový faktor pre vznik rakoviny kože. Problém je UV žiarenie, ktoré spôsobuje v kožných bunkách poškodenie DNA. Toto poškodenie narastá s kumulatívnou dávkou žiarenia, t. j. dávkou žiarenia za celý život. V jednej austrálskej štúdii sa ukázalo, že pri každodennom natieraní opaľovacieho krému s faktorom 50 na pokožku tváre, krku a iných slnku vystavených častí tela sa znížilo riziko rakoviny kože až trojnásobne. Navyše, pôsobenie slnečného žiarenia prispieva aj k predčasnému starnutiu pokožky, preto ľudia, ktorí pravidelne používajú ochranné krémy, majú vo vyššom veku menej vrások a pôsobia mladistvejšie.

Na Slovensku je stále vysoké percento pacientov, ktorí majú diagnostikovanú rakovinu kolorekta. Pred pár rokmi sme mali dokonca najvyššiu prevalenciu tohto ochorenia v celej EÚ a to najmä u mužov. Čo stojí za touto smutnou štatistikou?

Spotreba červeného mäsa a spracovaných potravín je u nás veľmi vysoká. Vyplýva to z našich tradičných stravovacích zvyklostí. Tieto potraviny výrazne zvyšujú riziko kolorektálneho karcinómu (karcinómu čreva a konečníka). Konzumácia červeného mäsa dvakrát týždenne zvyšuje riziko nádorov hrubého čreva. Preto je potrebné naše stravovanie dobre plánovať, aby sme sa nežiaducemu množstvu týchto potravín vyhli. Stravu je potrebné obohacovať o vyvážené množstvo vlákniny, ovocia a zeleniny, bieleho mäsa a rýb. Dôležité je tiež nefajčiť, pravidelne nekonzumovať alkohol a mať dostatok fyzickej aktivity. Pri fyzickej aktivite je dôležité pestovať nielen vytrvalosť, ale aj svalovú silu. Dnes už existuje množstvo štúdií, ktoré ukazujú, že pravidelný tréning znižuje riziko rakoviny. Dokonca pacienti liečiaci sa na rakovinu, ktorí popri liečbe pravidelne cvičia, žijú dlhšie a kvalitnejšie. Mýty, že pacient liečiaci sa na rakovinu sa musí šetriť mentálnej a fyzickej námahy, sú dnes už prekonané.

TIP: V Generali si môžete dojednať poistenie PN bez spätného plnenia a bez potreby dokladovania príjmu do dennej dávky až 20 eur.

V posledných rokoch sa zvyšuje aj podiel typicky ženských a mužských foriem rakoviny. Je za tým taktiež horšia životospráva?

Nedostatok fyzickej aktivity a obezita zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Prebytok tuku v tele je napríklad príčinou zmien v hormonálnych reguláciách. Tuk je tkanivo, kde prebieha syntéza ženských pohlavných hormónov estrogénov. Zvýšené hladiny estrogénov spôsobujú vyššie riziko vzniku karcinómu prsníka. Nádory prsníka u obéznych ľudí sú často väčšie, rezistentnejšie na liečbu a častejšie metastázujú. Veľký objem tuku sa však spája aj s rizikom nádorov, ako je kolorektálny karcinóm, karcinóm maternice, pažeráka, pankreasu, obličiek a iných.

Mýty, že pacient liečiaci sa na rakovinu sa musí šetriť mentálnej a fyzickej námahy, sú dnes už prekonané.

Je pravda, že ženy, ktoré odkladajú tehotenstvo, respektíve nemajú deti vôbec, sú rizikovou skupinou pre vznik niektorých druhov rakoviny?

Áno, súvisí to s hormonálnymi zmenami počas tehotenstva a počas dojčenia. Tieto zmeny znižujú množstvo estrogénov, ktoré počas života u ženy pôsobia na prsnú žľazu. Ukazuje sa, že hormonálne zmeny počas tehotenstva ovplyvňujú tkanivo prsnej žľazy, ovplyvňujú stupeň diferenciácie buniek aj stav medzibunkového tkaniva. Ženy, ktoré prvýkrát rodia pred 35. rokom života, majú dokončené tehotenstvo pred tridsiatym rokom alebo majú počas života viacero tehotenstiev, majú nižšie riziko rakoviny prsníka. Pozoruhodné je, že riziko rakoviny prsníka po pôrode u žien nad 35 rokov mierne stúpa a trvá zhruba 10 rokov, potom zaniká a je nižšie ako u žien ako nerodili. Toto riziko sa tiež znižuje viacerými tehotenstvami.

shutterstock_2007090218.jpg

Mnohé prípady rakoviny sú úspešne liečiteľné, ak sú včas podchytené. Pacient má tak vysokú šancu na opätovný návrat do bežného života a k dovtedajším činnostiam. Obdobie, počas ktorého musí podstupovať liečbu, je však náročné nielen psychicky, ale aj finančne. Vedeli ste, že v Generali si môžete uzavrieť poistenie závažných ochorení, ktoré okrem rakoviny kryje aj ďalších 36 závažných ochorení, alebo špeciálne poistenie, ktoré kryje výhradne rakovinové ochorenia? Vďaka poisteniu vám tak odbudnú aspoň starosti s financiami a môžete sa tak plnohodnotne sústrediť na svoju liečbu.

Generali teraz navyše ponúka aj špeciálny bonus pre ženy. „Ak si žena dojedná poistenie závažných ochorení, dennú dávku pri hospitalizácii s progresívnym plnením a poistenie chirurgického zákroku, získa automaticky a úplne zadarmo bonusové krytie pre prípad typicky ženských foriem rakovín nad rámec štandardného poistenia,“ hovorí Peter Koštival, riaditeľ personálneho poistenia poisťovne Generali.

Viac informácií o životnom poistení a výhodách bonusu pre ženy sa dozviete v pobočkách poisťovne Generali a tiež na https://www.generali.sk/.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.