projekt poisťovne logo generali

Návod, ako chrániť svoje osobné údaje

20. 08. 2021

Digitálne technológie zjednodušili mnohé aspekty nášho života, no zároveň však uľahčili prístup k osobným údajom a dátam.

Poisťovňa Generali je najdigitálnejšou poisťovňou na poistnom trhu – poistenie môžete uzatvoriť aj online bez potreby osobného kontaktu a ponúkame množstvo ďalších služieb bezpečne, jednoducho a rýchlo v digitálnej podobe. Aj v tejto oblasti reagujeme na potreby trhu a neustále prinášame inovatívne online riešenia, ktoré našim klientom zabezpečia maximálny komfort a prvotriedny servis.

Našťastie existuje množstvo základných opatrení, ktoré môže využiť ktokoľvek a ochrániť tak svoje údaje pred zvedavými očami. Prinášame vám zopár jednoduchých a účinných tipov na zabezpečenie vašich údajov v online aj off-line prostredí.

Online bezpečnosť

Internet priniesol do našich životov mnoho pozitívnych zmien, ale na oplátku sme stratili časť nášho osobného súkromia. Pri prezeraní webových stránok zanechávame za sebou digitálnu stopu, pričom každý náš krok je monitorovaný a zaznamenávaný. Naše správanie online môže vystaviť naše osobné údaje riziku, že sa dostanú do nesprávnych rúk. Ak nechcete, aby k ničomu takému došlo, čítajte ďalej.

Zálohujte si údaje

Jedným z najzákladnejších, no prehliadaných, spôsobov ochrany osobných údajov je uchovávanie digitálnych kópií. Zálohovanie vašich údajov znamená, že sú v bezpečí, aj keď niektoré z vašich zariadení stratíte, ukradnú vám ho, alebo sa poškodí. Urobiť tak môžete pomocou externého pevného disku alebo môžete zálohovať svoje súbory na cloude.

Zabezpečte bezdrôtové pripojenie

Mnohé počítače sú zamorené malvérom alebo škodlivým softvérom, medzi ktoré patria vírusy, spyware a iné. Najlepší spôsob, ako sa im vyvarovať, je nainštalovať kvalitný antivírusový softvér. Medzi najznámejších poskytovateľov patria spoločnosti ako EsetMcAfee.

Pravidelne meňte heslá

Vytvorte si heslá dlhé aspoň 15 znakov a často ich meňte. Dôležité je, aby ste ich neukladali v blízkosti žiadneho zo svojich zariadení a ani ich nezapisovali na samotné zariadenie.

Buďte opatrní s e-mailmi

Existuje veľa hackerov, ktorí sa pokúšajú oklamať spotrebiteľov, aby im poskytli svoje osobné údaje prostredníctvom e-mailu. Ak sa vám na e-maile niečo nezdá, radšej dôverujte svojim inštinktom a v prípade pochybností kontaktujte spoločnosť alebo osobu priamo.

Pozor na vírusy

Príznaky, že váš počítač má vírus, môžu mať rôznu podobu. Všímajte si hlavne neočakávané vyskakovacie okná, pomalé zapínanie či výkon, nadmerne aktívny pevný disk, pády a chybové hlásenia. Chýbajúce súbory a náhly nedostatok úložného priestoru môžu tiež znamenať problém.

Obmedzte aktivitu na sociálnych sieťach

Zvážte vymazanie účtov sociálnych sietí alebo aspoň prísne obmedzte informácie, ktoré zdieľate. Nezverejňujte údaje, ako sú vaše narodeniny alebo miesto, kde žijete.

Zabezpečenie off-line

Bezpečnosť off-line sa v dnešnej digitálnej dobe často prehliada, ale k papieru sa dá dostať rovnako ľahko ako k digitálnym údajom. Nižšie vám predstavíme niekoľko jednoduchých tipov, ako zabezpečiť údaje v režime off-line.

Záložné dokumenty

Naskenujte dôležité dokumenty a uložte ich do počítača, aby ste mali digitálne aj tlačené kópie všetkých dokumentov.

Vždy vypínajte svoje zariadenia

Vypínajte svoje digitálne zariadenia, ak ich nepoužívate, a zvážte kúpu krytu webovej kamery na notebook alebo počítač. Aj keď kameru práve nepoužívate, hackeri sa k nej môžu dostať. Nezabudnite vypínať Bluetooth, pretože pre hackerov to len uľahčí prístup k vášmu zariadeniu.

Pravidelná zmena hesiel

Častá zmena hesiel sa týka nielen online bezpečnosti, ale aj off-line. Môže ísť napríklad o heslá do trezorov a akýchkoľvek kľúčov či bezpečnostných schránok.

Inteligentný domáci zámok

Niektoré tradičné zámky je možné ľahko prelomiť. Ak máte starší zámok, zvážte jeho výmenu za inteligentné zariadenie. K dispozícii je mnoho rôznych inteligentných zámkov vrátane tých, ktoré na prístup používajú odtlačky prstov, iné majú digitálny kľúč či vyžadujú kód.

Skartujte listy

Nikdy nevyhadzujte dôležité listy, ktoré obsahujú osobné údaje, pretože sa môžu ľahko dostať do nesprávnych rúk. Namiesto toho ich skartujte alebo spáľte.

Rozstrihajte staré kreditné karty

Krádež totožnosti naozaj existuje, a preto namiesto jednoduchého vyhodenia neplatnej kreditnej karty ju dôkladne rozstrihajte na kúsky. Bude tak ťažšie získať z nej akékoľvek osobné údaje. Niektoré banky ponúkajú možnosť odovzdať vašu starú kartu na pobočke, kde bude skartovaná a následne aj recyklovaná.

Uzamykajte kartotéku

Mnohí z nás uchovávajú svoje osobné dokumenty v kartotékach. Vždy sa preto uistite, že je poriadne zamknutá a chránená pred zvedavými očami či vlámaním.

Nakoniec, obmedzte to, čo nosíte so sebou, keď idete von. Je ľahké zvyknúť si mať všetky karty a dokumenty na jednom mieste. Odporúčame však, aby ste si našli chvíľku času a urobili si poriadok v peňaženke či kabelke. Noste pri sebe len to, čo naozaj potrebujete.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.