projekt poisťovne logo generali

Ako jazdiť bezpečne a vyhnúť sa šmyku aj na jeseň

18. 11. 2020

Nevyspytateľné jesenné počasie s častými dažďami dokáže pre vodičov pripraviť mnoho stresujúcich situácií. Preto ak denne dochádzate autom do práce alebo plánujete výlet za priateľmi, pozrite si naše rady, ako bezpečne jazdiť aj počas sychravej jesene.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme rôznym motoristickým témam a bezpečnosti na cestách. Jazdite zodpovedne a chráňte tým seba aj svoje okolie. Ochrániť vás pomôže aj havarijné poistenie poisťovne Generali, ktoré si môžete prispôsobiť na mieru podľa svojich predstáv.

Najčastejšie rizikové faktory počas jesenných mesiacov:

 • Znížená viditeľnosť spôsobená nízkym slnkom a hmlou,
 • Zvieratá prebiehajúce cez cestu,
 • Mokré cesty a opadané lístie zvyšujúce riziko šmyku;

Príprava spočíva v plánovaní

Ak chcete jazdiť bezpečne aj v sychravom počasí, plánovanie je nevyhnutné. Pozrite si predpoveď počasia a uistite sa, že vaše auto je na plánovanú cestu pripravené. V daždivom, veternom a hmlistom počasí je najdôležitejšia viditeľnosť. Skontrolujte, či sú okná a svetlá čisté, či všetky svetlá správne fungujú a či je ventilačný systém v dobrej kondícii, ak by ste sa potrebovali zbaviť hmly na oknách.

Keď už ste na ceste, skúste daným podmienkam prispôsobiť aj štýl jazdy. Aj skúsených vodičov na známych cestách môže nevyspytateľné jesenné počasie zaskočiť, ak ho pri šoférovaní neberú do úvahy. Jazdite ohľaduplne, opatrne, neprekračujte maximálnu povolenú rýchlosť a ponechajte medzi vami a ostatnými autami dostatočný odstup. Odbáčajte pomaly, aby ste sa vyhli aquaplaningu, teda strate priľnavosti pneumatiky na mokrej vozovke. Buďte opatrní pri veľkých vozidlách vo vašej blízkosti a ak pocítite únavu, spravte si prestávku.

Ak sa ponáhľate a cítite sa pod tlakom, môže to negatívne ovplyvniť vašu pozornosť. Preto ak chcete do svojho cieľa prísť čo najbezpečnejšie, nechajte si vždy nejakú časovú rezervu. Zároveň obmedzte rušivé podnety, ako napríklad rozhovory alebo rádio, a sústreďte sa na šoférovanie. Napokon sa spýtajte sami seba, či je daná cesta v zlom počasí neodkladná a či by nebolo možné ju uskutočniť, keď sa počasie zlepší. Prioritu má predsa vždy bezpečnosť.

Pripravte sa na šoférovanie v jesennom počasí vďaka týmto 10 tipom

 1. Pred cestou si vždy zistite, aké počasie vás čaká.
 2. Nechajte si časovú rezervu, aby ste sa nemuseli ponáhľať.
 3. Umyte na aute okná a svetlá, aby ste lepšie videli.
 4. Uistite sa, že všetky svetlá a ventilačný systém správne fungujú.
 5. Prispôsobte podmienkam štýl šoférovania a buďte pri jazde obozretní.
 6. Neprekračujte maximálnu povolenú rýchlosť.
 7. Ponechajte medzi vami a ostatnými autami dostatočný odstup.
 8. Odbáčajte pomaly, aby ste sa vyhli aquaplaningu.
 9. Ak začínate byť unavení, spravte si prestávku.
 10. Obmedzte v aute rušivé podnety, ako sú napríklad rozhovory alebo rádio.

Jeseň je nádherné ročné obdobie, no je dôležité, aby ste sa na cestách správali zodpovedne a mohli si ju tak naplno vychutnať.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.