projekt poisťovne logo generali

Tipy, ako jazdiť bezpečne v blízkosti chodcov a cyklistov

11. 11. 2020

Jednou z najväčších výhod áut je, že sa môžete rýchlo premiestňovať v pomerne pohodlnom a bezpečnom priestore vozidla. Chodci a cyklisti takú výhodu nemajú a sú oveľa zraniteľnejší.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme rôznym motoristickým témam a bezpečnosti na cestách. Jazdite zodpovedne a chráňte tým seba aj svoje okolie. Ochrániť vás pomôže aj havarijné poistenie poisťovne Generali, ktoré si môžete prispôsobiť na mieru podľa svojich predstáv.

Je preto dôležité, aby sme ich chránili a dávali pri jazde v ich blízkosti väčší pozor. Tu nájdete 15 tipov, ktorými by sa mal riadiť každý vodič.

1. Vždy používajte smerové svetlá

Hoci by sa mohlo zdať, že sa naokolo nikto nenachádza, chodec alebo cyklista by mohol byť zrovna vo vašom mŕtvom uhle. Zvyknite si používať smerovky v každej situácii a tým znížite pravdepodobnosť, že na ich použitie zabudnete.

2. Na križovatkách buďte mimoriadne opatrní

Práve toto je miesto, kde sa autá dostávajú do kolízie s cyklistami, a to najmä preto, že sa zvyknú zameriavať na oveľa väčšie vozidlá. Nezabúdajte však pozornosť venovať aj cyklistom.

3. Pred odbáčaním sa pozrite vedľa

Hoci na ceste, na ktorú chcete odbočiť, nie sú žiadni cyklisti, pri vás sa nejaký môže nebadane objaviť. Je potrebné na to myslieť, hlavne ak sa chystáte odbočiť ich smerom.

4. Pri predbiehaní cyklistov a bežcov buďte trpezliví a dajte im priestor

Auto, ktoré sa nachádza pár centimetrov od bežcov či cyklistov, na nich môže pôsobiť pomerne desivo a prípadný nečakaný pád môže byť mimoriadne nebezpečný. Odporúča sa, aby malo auto od nich odstup minimálne jeden a pol metra. Buďte trpezliví – ak ich nemôžete predbehnúť bez toho, aby ste im dopriali dostatok miesta, vyčkajte.

5. Pred otvorením dverí skontrolujte svoje okolie

Pre chodcov a cyklistov môžu byť náhle otvorené dvere, ktoré sa im objavia v ceste, veľmi nebezpečné. Vždy sa pozrite do spätného zrkadla, kým dvere otvoríte.

6. Všímajte si signály cyklistov

Sledujte, či vám cyklista nedáva signál, že chce odbočiť. Dajte si tiež pozor na cyklistov, ktorí odbáčajú bez toho, aby dali znamenie, a konajte podľa toho.

7. Minimalizujte rozptýlenia

Či už máte v aute neporiadok alebo vás zabáva spolujazdec, všetky rozptýlenia môžu byť nebezpečné, ak jazdíte v blízkosti chodcov a cyklistov. Najnebezpečnejšou zábavou je, samozrejme, váš telefón. Dokonca aj používanie handsfree odvádza vašu pozornosť od jazdy.

8. Trúbte iba v núdzových situáciách

Vodiči sú síce možno na trúbenie zvyknutí, no chodcov alebo cyklistov môže nečakané zatrúbenie poriadne vyľakať. Takže ak nejde o bezprostredne hroziace nebezpečenstvo, radšej použitie klaksóna zvážte.

9. Používajte zrkadlá a lokalizujte svoj mŕtvy uhol

Určite viete, aké je to dôležité, keď ste v blízkosti iných áut. Pri chodcoch a cyklistoch to platí dvojnásobne.

10. Stlmte diaľkové svetlá

Robíme to automaticky pri autách, no chodcov či cyklistov môžu svetlá auta tiež oslepiť.

11. Dávajte pozor na chodcov na prechodoch

Práve tam chodci najčastejšie prechádzajú bez toho, aby sa pozreli okolo seba. Majte to na mysli a v prípade, že sa tak zachovajú, budete môcť svoje auto včas zastaviť. Ak auto pred vami brzdí, keď sa blíži k prechodu pre chodcov, nepreraďte sa automaticky do vedľajšieho pruhu bez spomalenia. Skontrolujte, či práve neprechádza cez prechod chodec.

12. Pri zaparkovaných autách jazdite opatrne

Za zaparkovanými autami či autobusmi sa totiž môžu skrývať chodci. Buďte preto mimoriadne pozorný a ak je to možné, zaparkované autá obchádzajte s dostatočným odstupom a nohou pripravenou na brzde.

13. Cúvajte obozretne

Pri cúvaní si chodcov a cyklistov všimnete ešte ťažšie. Svedomito používajte zrkadlá, kontrolujte zo svojho miesta všetky uhly a cúvajte čo najpomalšie, aby v prípade, že sa niekto nachádza mimo vášho zorného poľa (najmä deti), mal dostatok času na to, aby sa vám vyhol.

14. Buďte opatrní aj na známych cestách

Po niektorých cestách už jazdíme tak často, že máme pocit, akoby nás tam už nič nemohlo prekvapiť. No práve vtedy sme menej ostražití a môže nás niečo zaskočiť – napríklad chodci či cyklisti, ktorí jednoducho splynuli s prostredím a my si ich všimneme, až keď je neskoro. Sústreďte sa na cestu aj napriek tomu, že ju dobre poznáte.

15. Poznajte práva chodcov a cyklistov

Preštudujte si pravidlá, ktorými sa majú riadiť chodci a cyklisti na cestách a pamätajte na to, ako sa majú vodiči vozidiel správať v ich blízkosti. Ak totiž máme využívať rovnaké cesty, je dobré, aby sme vedeli, kto má aké pravidlá dodržiavať. Ako zodpovedný vodič však myslite aj za ostatných, ktorí tieto pravidlá nemusia ovládať a môžu vás tak ohroziť.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.