projekt poisťovne logo generali

Ako optimalizovať svoje poistenie? Poradí vám odborník

25. 10. 2022

Dvojciferný rast inflácie, ekonomická neistota a hrozba v podobe enormného rastu cien energií nútia Slovákov uvažovať, ako čo najefektívnejšie narábať s rodinným rozpočtom. Vhodným spôsobom, ako pristúpiť k optimalizácii svojich výdavkov, je napríklad správne nastavenie poistných zmlúv.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému plánovaniu rodinného rozpočtu. Majte svoje financie pod kontrolou aj v neistých časoch. V poisťovni Generali vám poradíme, ako optimalizovať svoje poistenie či nájsť vhodné finančné produkty pre vás na mieru. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Pri chýbajúcom alebo chybne nastavenom poistení totiž vystavujeme rizikám seba, svojich blízkych aj rodinné financie. „Je dôležité si uvedomiť, že živelné pohromy, havárie, úrazy ani vandalizmus si nevyberajú miesto ani čas bez ohľadu na ekonomickú situáciu. Preto najmä v čase finančnej krízy pristupuje veľa ľudí k uzatvoreniu poistenia, aby aspoň poistné riziká eliminovali starosti, ktoré môžu nastať z viacerých dôvodov,“ upozorňuje Tomáš Potúček, riaditeľ poistenia majetku a zodpovednosti poisťovne Generali.

Prinášame vám zopár užitočných rád, ktoré vám pomôžu ušetriť množstvo financií a ľahšie zvládnuť obdobie zdražovania vďaka jednoduchej optimalizácii vášho poistenia.

Upravte si frekvenciu platieb

Prvým a najjednoduchším krokom, ako znížiť nápor na vašu peňaženku, je podľa Tomáša Potúčka z Generali zmena frekvencie platieb. „Klientom, ktorí doteraz platili za poistenie na ročnej báze, odporúčam zmeniť frekvenciu platieb na mesačnú, respektíve štvrťročnú. Takýmto spôsobom si rozložia platbu za poistenie do viacerých splátok.“ Je totiž jednoduchšie zaplatiť každý mesiac napríklad 10 eur, než raz ročne sa nárazovo popasovať so sumou 120 eur. Najmä ak neviete predpokladať, či vám v danom období platenia nevybehnú aj ďalšie nečakané náklady.

shutterstock_2072226203.jpg

Na dobu neurčitú

Ak radi cestujete, tento bod je určený práve vám. Vedeli ste, že s ročným cestovným poistením dokážete v porovnaní s krátkodobým cestovným poistením ušetriť, zvlášť ak počas roka viackrát cestujete do zahraničia? „Ak klient v priebehu dvanástich mesiacov pôjde na desaťdňovú dovolenku do Egypta, na predĺžený víkend do Ríma a jednodňové nákupy do Viedne, za krátkodobé cestovné poistenie v balíku PLUS zaplatí dokopy viac ako 36 eur. Ak by však mal uzatvorené cestovné poistenie na dobu neurčitú, poistná ochrana v balíku PLUS by ho na celý rok a neobmedzený počet ciest vyšla len na 33 eur,“ radí Potúček. V rámci ročného cestovného poistenia navyše automaticky získavate aj poistnú ochranu v prípade, že budete na horách na Slovensku potrebovať pomoc Horskej záchrannej služby.

Viac je menej

V prípade poistných zmlúv neplatí pravidlo menej je viac, ale, práve naopak, viac je menej. „Vo všeobecnosti to znamená, že v prípade štvorčlennej rodiny je pri ceste do zahraničia výhodnejšie poistiť všetkých v rámci jednej poistnej zmluvy. Čím viac je vás na poistnej zmluve, tým väčšiu zľavu z poistného dostanete,“ vysvetľuje Potúček. Podobne je to aj v prípade životného poistenia. Ak na jednej zmluve poistíte celú svoju rodinu, môžete získať zľavu z poistného až 25 %.

Nezabúdajte na indexáciu

Z údajov Národnej banky Slovenska vyplýva, že v polovici tohto roka bola cena domov a bytov medziročne vyššia priemerne až o štvrtinu. Vplyvom rastu cien na trhu nehnuteľností rastie hodnota aj vašej nehnuteľnosti. „Preto je nesmierne dôležité správne nastaviť poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, ktorého poistnú sumu by ste mali raz ročne prekalkulovať, aby ste sa tak vyhli riziku podpoistenia,“ odporúča. Ak by ste mali svoju nehnuteľnosť podpoistenú, v prípade neočakávanej škodovej situácie vám môže poisťovňa vyplatiť nižšiu sumu, než akú budete skutočne potrebovať na nápravu škôd.

shutterstock_1715874976.jpg

Nečakaný výpadok príjmu

V období, keď ceny výrazne stúpajú, je veľmi dôležité nezabúdať na komplexné životné poistenie, ktoré okrem hlavných rizík kryje aj výpadok príjmu, teda poistenie práceneschopnosti a denných dávok v prípade úrazu. Pri rastúcich cenách totiž môže aj malý výpadok príjmu zamávať s rodinným rozpočtom, zvlášť v prípade domácností, ktoré hospodária z mesiaca na mesiac. Ak si privyrábate prenajímaním nehnuteľnosti, je vhodné uzatvoriť poistenie príjmu z prenájmu nehnuteľnosti„V prípade, že z dôvodu pôsobenia poisteného nebezpečenstva nemôžete svoju nehnuteľnosť prenajímať, prichádzate o podstatný príjem. Ak z tohto príjmu financujete napríklad hypotéku nehnuteľnosti, v ktorej bývate, môže to znamenať veľký zásah do rodinného rozpočtu, s ktorým vám však môže pomôcť práve poistenie,“ radí.

PZP s havarijným pripoistením

Na vozidlá striehnu počas celého roka rôzne nástrahy – od jarných výtlkov cez letné krupobitia a jesenné strety so zverou až po rozhryzené káble od hlodavcov počas zimy. „Keďže nejde o škody, ktoré by nám zapríčinil iný vodič svojím vozidlom, s preplatením škôd z jeho PZP v týchto situáciách nemôžeme rátať. Ak vodič nemá uzatvorené havarijné poistenie, vzniknuté škody bude musieť hradiť zo svojho vrecka, a to nie je práve najlacnejšia záležitosť,“ hovorí Tomáš Potúček.

shutterstock_282565256.jpg

Výhodné riešenie takýchto situácií má pre vás poisťovňa Generali, ktorá ponúka poistenie PZP doplnené vybranými havarijnými rizikami. Ku každému z troch balíčkov PZP si môžete navyše pripoistiť aj čelné sklo alebo krádež auta. Možnosť vyskladať si poistenie PZP s vybranými havarijnými rizikami je tak výhodnou voľbou pre každého vodiča, ktorý chce okrem zákonnej povinnosti chrániť aj svoje auto vrátane celej jeho posádky a štandardné havarijné poistenie je v jeho prípade už nerentabilné.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.