projekt poisťovne logo generali

Tipy, ako predísť obezite u detí a zaviesť im dobré návyky

23. 03. 2023

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je detská obezita jedným z hlavných problémov zdravia populácie vo vyspelých krajinách a Slovensko nie je výnimkou. Na Slovensku je v ambulanciách všeobecnej starostlivosti evidovaných 12-tisíc detí s obezitou. Tento problém mávajú častejšie chlapci, ako dievčatá. Odborníci sa zhodujú, že 80 % detí, ktoré trpia obezitou budú mať zrejme nadváhu aj v dospelosti. V našom článku sa dozvieš, aké sú rizikové faktory detskej obezity a ako sa jej vyhnúť.

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej tým najmenším. Cieľom každého rodiča je chrániť svoje dieťa. Rovnakú úlohu má aj životné poistenie pre deti od poisťovne Generali, vďaka ktorému bude vaše dieťa zabezpečené pri neočakávaných udalostiach.

Detská obezita je závažný stav spôsobený nadbytkom telesného tuku. Okrem toho, že dieťa má viditeľne nadváhu, zdravotné dôsledky tejto choroby počas detstva a dospievania nie sú také viditeľné. A práve táto skrytá povaha je to, prečo je obezita taká nebezpečná.

Zdá sa, že ľudia si často neuvedomujú, aké zdravotné dôsledky detská obezita má. Považuje sa za pôvodcu iných chorôb v dospelosti, napríklad diabetes, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu a problémy so sebavedomím.

Typy detskej obezity

Z medicínskeho hľadiska rozlišujeme 3 typy obezity u detí:

  • Exogénna obezita: príčina prichádza zvonka (príčinou nie je porucha detského organizmu) – je to napríklad nevhodná výživa či nedostatok fyzickej aktivity.
  • Monogénna obezita: v tomto prípade sa obezita prisudzuje nedostatočnej činnosti hypotalamu, orgánu, ktorý je zodpovedný za riadenie metabolizmu pocitov hladu či sýtosti.
  • Napokon je tu obezita spojená s polymalformačnými syndrómami: tu je pravdepodobné, že, ide o dôsledok iných chorôb, ako je napríklad Prader-Williho syndróm, Alströmov syndróm alebo Bardet-Biedlov syndróm.

shutterstock_331169246.jpg

Ako zistím, či má moje dieťa nadváhu?

Najlepším spôsobom, ako zistiť, či má dieťa nadváhu, je ísť s ním k lekárovi. Pediater ho podrobí lekárskej prehliadke, pri ktorej zmeria výšku a váhu dieťaťa.

Súčasťou prehliadky bude aj analýza životného štýlu dieťaťa v rámci rodiny. Dôležitú úlohu zohrávajú faktory ako fyzická aktivita, strava a stravovacie návyky. Niekedy môže byť potrebné vykonať krvné testy, ak sa špecialista domnieva, že by obezitu mohli spôsobovať poruchy endokrinnej sústavy alebo choroby štítnej žľazy.

Preto je lekárska prehliadka kľúčová pri predchádzaní možných zdravotných problémov detí.

Ako riešiť detskú obezitu?

Ak má tvoje dieťa nadváhu, je dôležité to začať riešiť už v mladom veku a upraviť životný štýl dieťaťa. Bude potrebné nastaviť vhodný jedálniček a dopriať dieťaťu dostatok pohybu, aby nebolo sedavé. A hlavne, príkladom musia ísť aj rodičia a najbližšia rodina.

shutterstock_398303077.jpg

  1. Povzbuď svoje dieťa, aby sa denne aspoň 30 minút venovalo fyzickej aktivite. Ideálne je, ak dokážete spoločne nájsť aeróbnu aktivitu, vďaka ktorej spáli kalórie a zároveň sa zabaví. Dajte šancu aj menej bežným športom.
  2. Zredukuj sladkosti, rôzne slané krekery či sladené nápoje v jedálničku dieťaťa. Tieto tovary drasticky zvýšia kalorický príjem a pritom dieťa konzumuje minimum dôležitých živín. Snaž sa tiež obmedziť jedenie fast foodu či polotovarov. Nahraď maškrty zdravšími alternatívami.
  3. Obmedz konzumáciu priemyselne vysoko spracovaných jedál, ako sú napríklad údeniny. Nemusíte ich úplne odstrániť z jedálnička, ale vyhnite tomu, aby ich tvoje dieťa konzumovalo často.
  4. Ďalším účinným spôsobom, ako bojovať proti obezite u detí je obmedzenie konzumácie rafinovanej múky. Produkty, ktoré obsahujú rafinovanú múku, sú napríklad chlieb a pečivo či cestoviny. Siahni radšej po celozrnnej alternatíve.
  5. Deti podpor v konzumácii stravy bohatej na ovocie a zeleninu, namiesto balíčka čipsov si zamaškrťte na nakrájanom jabĺčku či mrkve. Pri každom jedle by mali mať deti bohatú zeleninovú prílohu.
  6. Dôležité je budovať zdravý vzťah dieťaťa k jedlu. Jedlo nemá byť niečo, po čom siahame, keď sa nudíme, ale výživa, ktorú naše telo potrebuje, aby bolo silné a zdravé. Nie je potrebné úplne vylúčiť nejakú skupinu potravín z jedálnička. No je potrebné si stanoviť limit a držať sa ho.
  7. Veď svoje dieťa k vedomému jedeniu. Pri jedení by sa ideálne nemalo venovať iným aktivitám, ako pozeraniu televízie, či hraniu sa na mobile. Malo by vnímať, čo má na tanieri a jesť pomaly a sústredene.
  8. Stanovte si pravidlá. Na pravidlách, ktoré si ohľadom jedenia a pohybu stanovíte musí trvať každý, s kým dieťa trávi čas. Často sa stáva, že dieťa vie, že si doma môže dať iba jednu sladkosť za deň, no u starých rodičov to už neplatí. Uisti sa, že sa na zmene návykov dieťaťa budú podieľať aj rodinný príslušníci, či priatelia.

Ak si stále nie si istá/-ý, či má tvoje dieťa správne nastavenú životosprávu, poraď sa s odborníkom, ktorý ti poskytne odporúčania na mieru.

shutterstock_691889026.jpg

Na čo si dať pozor?

Rodič by mali vždy myslieť na to, ktoré rizikové faktory by mohli spôsobiť detskú obezitu práve u jeho/jej dieťaťa. Okrem životosprávy môžu kilá navyše spôsobiť aj iné faktory. V prvom rade je nutné vylúčiť ochorenia, ktoré by nadváhu mohli mať na svedomí.

Určitú úlohu môže pri detskej obezite zohrávať aj dedičnosť. Ak dieťa vyrastá v prostredí s ľuďmi s nadváhou, môže si osvojiť niektoré nevhodné návyky. Preto je dôležité sa pozrieť aj na životosprávu rodičov, starých rodičov a tých, s ktorými dieťa trávi najviac času. Ak by sa aj viacerým v rodine hodilo upraviť svoje návyky, pustite sa do toho spoločne a podporujte sa navzájom.

Pri nadváhe môžu byť podstatné aj psychologické faktory. Stres v rodine alebo zo školy môže tiež zvýšiť riziko, že bude mať dieťa nadváhu. Niektoré deti, ktoré trpia úzkosťou či neistotou, môžu hľadať útočisko práve v jedení. Je dobré, aby sa rodičia naučili úzkosť odhaliť a vedeli jej predchádzať.

Tipy, ako predchádzať detskej obezite

Nezabúdaj, že rodič je pre svoje dieťa primárnym zdrojom informácií. Tvoje dieťa vníma tvoje správanie a zvyky ako vzorové. Preto kľúč, ako predchádzať detskej obezite spočíva v tom, že pôjdeš dieťaťu príkladom. Snaž sa pravidelne cvičiť a jesť vyváženú stravu.

Rozprávajte sa s dieťaťom o jedle, aby si s ním vytvorilo zdravý vzťah. Nauč ho jesť veľa ovocia a zeleniny a jesť pomaly a vedome. Zapájaj ho do prípravy jedál a varenia.

shutterstock_614916809.jpg

Kvalitný spánok tiež prispieva k zníženiu rizika detskej obezity, preto sa uisti, že je detská izba vhodným a tichým miestom na spánok. Tiež sa odporúča, aby aspoň dve hodiny pred spánkom prestali pozerať televíziu a hrať videohry.

Kedy by sme mali navštíviť lekára?

Všimol/-la si si, že tvoje dieťa náhle pribralo? Máš podozrenie, že sa môžu s pribúdajúcou váhou pridať ďalšie problémy? Najlepším liekom je prevencia. Ak máš otázky týkajúce sa zdravia tvojho dieťaťa, návštevu lekára určite neodkladaj.

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie, aby bolo zdravé a spokojné. Chráňte to, čo je vám najdrahšie životným poistením pre deti, na ktoré sa môžete spoľahnúť aj pri neočakávaných udalostiach.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.