projekt poisťovne logo generali

Ako sa správne starať o zdravie vášho psíka

06. 11. 2019

Psíčkari potvrdia, že život so psíkom je dobrodružstvo a súčasne veľká zodpovednosť. Každé plemeno totiž potrebuje okrem bežného kŕmenia a venčenia aj primeranú starostlivosť. Patrí sem nielen strihanie pazúrov a pravidelné česanie dlhosrstých kamarátov, ale aj čistenie uší, očí, odčervovanie či vakcinácia. Keďže psy s nami nevedia komunikovať ľudskou rečou, vysielajú nám o svojom zdravotnom stave signály. Ako ich však pochopiť a udržať svojho domáceho miláčika fit?

Nie sú granule ako granule (stravovanie)

Pre pevné zdravie potrebuje pes, rovnako ako človek, výdatnú stravu bohatú na vitamíny a minerály. Otvorenou diskusiou ostáva, či psovi variť mäso, kŕmiť ho granulami, konzervami alebo prejsť na BARF. Na to prirodzene odpovedá tráviaci trakt vášho domáceho miláčika a chvíľu potrvá, kým zistíte, čo mu robí dobre a nespôsobuje ťažkosti. Za žiadnych okolností však nekŕmte psa pre neho jedovatými a nevhodnými potravinami (čokoláda, avokádo, hrozno, cibuľa, varené kosti a pod.).

Ideálny stav nastáva vtedy, ak strava obsahuje čo najviac mäsa, vitamínov a minerálov a čo najmenej obilnín a iných aromatizovaných dochucovadiel, ktoré len „vypchajú žalúdok”, ale do tela neodovzdajú reálne nič. V prípade alergií na mäso, prípadne iné zložky stravy predpisuje veterinár špeciálnu diétu.

Kilečko hore-dole (váhové štandardy)

Váhové štandardy plemien nám pomáhajú orientovať sa vo váhe, ktorú je vhodné u psa udržiavať. Ak chcete mať istotu, konzultujte so svojím veterinárom či veterinárkou, aká je optimálna váha práve vášho psa, čo závisí od viacerých faktorov.

Množstvo stravy je určené podľa veľkosti (váhy), ale aj typu stravy a aktívnosti psíka. Ak máte gaučáka, nepotrebujete ho prekrmovať, naopak, ak máte športovca, potrebuje výdatnejšiu a bohatšiu stravu.

Aj u psov sa stretávame s dvoma váhovými diagnózami. Podvýživa je menej častá, avšak keď sa objaví, treba ju riešiť, najmä preto, aby sa odhalila príčina chudnutia. Obezita u psov, ktorá je v dnešnej dobe oveľa častejšia, spôsobuje najmä komplikácie pri pohybe a zaťažuje kĺby a srdce. V oboch prípadoch je nutné konzultovať stravovanie s veterinárom, ktorý nastaví potrebnú diétu.

Obezita u psov, ktorá je v dnešnej dobe oveľa častejšia, spôsobuje najmä komplikácie pri pohybe a zaťažuje kĺby a srdce. Pozor preto na množstvo stravy a pohybu, ktoré psovi doprajete.

Ako sa správne starať o zdravie vášho psíka

Zbierať a kontrolovať (odčervovanie)

Popri hygienickom aspekte a úcte k okoliu a komunite by ste ako psíčkari mali po vašom psíkovi zbierať aj preto, aby ste videli, akú stolicu má váš domáci miláčik. Odhalíte tak včas nielen črevné problémy, hlien alebo krv v stolici, ale aj parazity.

A čo s parazitmi? Odčervovanie psíka by malo prebiehať pravidelne. U šteniatka je to každých 14 dní po dobu 3 mesiacov kvôli tzv. škrkavke. Pri dospelom psovi sa odčervuje každých tri až šesť mesiacov. Zvyčajne sa odčervuje preventívne aj bez toho, aby sa robil rozbor trusu.

Na frekvenciu odčervenia má, navyše, zásadný vplyv aj to, či ide o domáceho psíka, ktorý sa zdržuje s výnimkou venčenia zväčša vnútri alebo o psa s pravidelným prístupom von alebo psa, ktorý je vyslovene chovaný na dvore či v exteriéri.

Pri dospelom psovi sa odčervuje každých tri až šesť mesiacov.

Psí hollywoodsky úsmev (starostlivosť o chrup)

Vedeli ste, že zápach z papule psa značí tráviace problémy alebo zubný kameň? Kontrola papule a zubov je pravidelnou súčasťou starostlivosti o psíka. Ďasná by mali byť ružové, zuby pevné a čisté.

Domácemu miláčikovi pomôžete, ak mu budete pravidelne dávať žuvacie kostičky alebo hračky určené na čistenie zubov a medzizubných priestorov. Odporúča sa aj pravidelne čistiť zuby zubnými pastami určenými pre zvieratá.

Predídete tak nielen vzniku zubného kameňa, vypadávaniu zubov a zápachu z papule, ale zlepší sa tým aj celkové zdravie aj vek dožitia vášho psíka, keďže zanesené zuby môžu spôsobovať v jeho tele zápaly a rôzne ďalšie zdravotné problémy.

Ako sa správne starať o zdravie vášho psíka

Oči, uši, nos (starostlivosť o psíka)

Pes spoznáva svet cez svoje zmysly, na ktoré používa orgány – oči, uši, ňufák, jazyk. Na pravidelnej báze preto kontrolujte oči vášho psa, či sa v nich nenachádzajú cudzie čiastočky (úlomky z trávy, steblá), či ich nemá zahlienené, zapálené a podráždené.

Snažte sa, aby neležal v prievane a priamo pod klimatizáciou alebo na miestach, kde vzniká prievan. Psíky často prichádzajú o zrak práve tým, že bola zanedbaná starostlivosť o oči.

Uši sú ďalším dôležitým orgánom. Ak sa v nich nachádza ušný maz, postačí ho priebežne utierať bavlnenou vreckovou. Ak cítite z uší zápach, prípadne vidíte začervenanie alebo opuch, navštívte svojho veterinára. Za žiadnych okolností psovi nezasúvajte nič do zvukovodu.

Čuch je pre psov kľúčovým zmyslom a na ňufáku dokážete zdravotný problém rozpoznať najskôr. Povrch nosa je prirodzene vlhký (suchší býva len po spánku, resp. pri niektorých plemenách) a studený, dýchanie je plynulé. Ak je však suchý až popraskaný a postrehli ste kýchanie a zvláštne zvuky pri dýchaní, môže to signalizovať problém.

Čuch je pre psov kľúčovým zmyslom a na ňufáku dokážete najskôr rozpoznať zdravotný problém. Povrch nosa je prirodzene vlhký a studený, dýchanie je plynulé.

Kúpať, ale s mierou (starostlivosť o pokožku a srsť)

Pokožka pod srsťou prirodzene produkuje mazivo, ktoré chráni psa. Neodporúča sa ho preto kúpať každý týždeň, ale podľa potreby – každé dva mesiace alebo max. 3 – 4x do roka. Krátkosrsté plemená si v tomto vyžadujú minimálnu starostlivosť, zatiaľ čo tie dlhosrsté potrebujú pravidelné vyčesávanie, prípadne strihanie a udržiavanie srsti.

Pokožka u psa by mala byť neporušená, bez začervenania, lupín, chrást a vyrážok. Ak sa objavia, je potrebné zistiť ich pôvod – alergia na jedlo, nevhodný šampón, príliš časté umývanie. Vypadávanie a výmena srsti je v závislosti od ročného obdobia u psa normálna, ak jej však začne vypadávať neprimerane veľa, resp. sa mu začnú tvoriť lysiny, treba určite navštíviť zverolekára.

Rovnako aj v prípade, že sa pes neprimerane často vykusuje a škriabe. Pre zlepšenie stavu a kondície pokožky aj srsti psa sa odporúča pridávať mu pravidelne do stravy lososový olej.

Ako sa správne starať o zdravie vášho psíka

Na labkách prejdú svet (starostlivosť o labky)

Skúsili ste si vyzuť topánky a postaviť sa bosými nohami na rozhorúčený asfalt alebo behať takto po lúke? Ako ľudia máme celý život na nohách ochranu v podobe topánok, psíky „chodia bosé”. Preto okrem pravidelného strihania pazúrikov špeciálnymi kliešťami je na mieste starať sa aj o brušká na psích labkách. Ako?

Postačí, ak v lete vynecháte prechádzky počas najväčšej horúčavy po betónových chodníkoch a uprednostníte trávnaté povrchy. V zime sa, naopak, snažte vyhýbať solenej ceste a zabráňte psíkovi olizovať si nejedlú soľ z labiek.

Odporúča sa pravidelne (ideálne po každej prechádzke) umývať labky vlažnou vodou a večer ich natrieť prírodnou veterinárnou masťou z bambuckého masla a byliniek. Masť chráni brušká na labkách pred popraskaním a „zádermi”. Vyhnete sa tak bolestivým krvavým došľapom pri prechádzkach.

V lete vynechajte prechádzky počas najväčšej horúčavy po betónových chodníkoch a uprednostnite trávnaté povrchy. V zime sa snažte vyhýbať solenej ceste a zabráňte psíkovi olizovať si nejedlú soľ z labiek.

Príživníci a spolucestovatelia (ochrana pred kliešťami a hmyzom)

Psíčkari vedia, že po prechádzke najmä v lesoch a na lúkach sa môžu objaviť neželaní cestovatelia v podobe kliešťov, ktorí môžu prenášať závažné ochorenia. Ochrana pred kliešťami a hmyzom sa dá dnes realizovať rôznymi spôsobmi – pipetami, obojkami, prírodnými bylinnými prípravkami či špeciálnymi žuvacími tabletami. U každého psa bude opäť fungovať niečo iné, preto by voľba vhodného produktu mala byť individuálna.

Nepríjemným prisťahovalcom v domácnosti môžu byť aj psie blchy. V tomto prípade kúpte psa s prípravkom na to určeným. Hoci nie je uzatvorená a zjednotená debata o tom, či blcha prelezie zo psa na človeka, je dokázané, že chvíľu na ňom prežije.

Ako sa správne starať o zdravie vášho psíka

Prechádzka je lepšia na vôdzke

Prechádzka o zdravotnom stave psa napovie veľa. Ide váš miláčik v jemu prirodzenom tempe alebo kríva, ide pomalšie a nevládze, lapá po dychu? Sú to signály, že mu je príliš teplo, je prehriaty, unavený. Doprajte mu vždy primeranú záťaž a oddych. Ak tieto problémy pretrvávajú, riešte ich vyšetrením, môže ísť o poranenie alebo srdcové problémy.

V súčasnosti je tiež nevyhnutné sledovať, či náhodou pes počas prechádzky niečo nezje. Môže ísť o staré skysnuté jedlo, otravu alebo iné jedy nachádzajúce sa plánovane alebo neplánovane v teréne vašej vychádzky. Zabrániť tomu môžete tak, že psa máte na vôdzke, s náhubkom a voľnosť mu doprajete len v lokalitách, ktoré dobre poznáte a vo výbehoch na to určených. Komplikácie z toho vyplývajúce nie sú príjemné pre žiadneho psíčkara.

Raz za týždeň sa odporúča spraviť tzv. body-check (kontrolu tela psíka). Pri tejto kontrole sa zamerajte na to, či nepozorujete akékoľvek úskoky, poranenia, kňučanie, hrče či iné známky nepohodlia. Obzvlášť pri plemenách, ktoré sú aktívne a športujú. Rovnako sa odporúča zájsť so svojím psíkom aj na profesionálny výcvik. Nielenže si spolu užijete zábavu, ale psík sa socializuje a mnohým novým veciam sa aj podučí.

Raz za týždeň sa odporúča spraviť tzv. body-check (kontrolu tela psíka). Pri tejto kontrole sa zamerajte na to, či nepozorujete akékoľvek úskoky, poranenia, kňučanie, hrče či iné známky nepohodlia. Obzvlášť pri plemenách, ktoré sú aktívne a športujú.

Veterinár je náš kamarát

Jednou z najlepších vecí, ktoré pre svojho domáceho miláčika môžete spraviť, je nájsť si ľudského a kamarátskeho veterinára. Hoci majú psíky pred nimi prirodzene rešpekt, vedia, že im chce pomôcť.

Práve pravidelnými návštevami, zdravotnými prehliadkami a dodržiavaním očkovacích termínov udržiavate medziľudsko-psí vzťah a zdravotný stav psa v najlepšej možnej kondícii.

Ako sa správne starať o zdravie vášho psíka

Starostlivosť o zdravie psíka sa rozlišuje nielen podľa toho, aké máte plemeno a jeho individuálnych potrieb, ale aj toho, či ide o šteniatko, dospelého psíka alebo seniora.

Na konci všetkej starostlivosti o psíka existuje už len jedno univerzálne odporúčanie: vy ako majiteľ poznáte svojho psa najlepšie. Viete, čo má rád, čo ho baví, kedy je šťastný a radostný. Akákoľvek odchýlka od „normálu”, ktorá je u každého plemena iná, stojí za zbystrenie pozornosti. Ak problém pretrváva dlhšie a obmedzuje pohodlie psíka, treba navštíviť veterinára.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.