Ako sa stať biohackerom či biohackerkou v 3 základných krokoch
Keď sa na Slovensku povie biohacking, väčšina ľudí si stále predstaví ťažký kaliber vedy a budúcnosti. Ak sa však pozrieme na kontext, zistíme, že biohackerom či biohackerkou sa môže stať každý z nás, kto chce uchopiť svoje zdravie a potenciál do vlastných rúk. Moderná veda a jej súčasne poznatky nám totiž ako jednotlivcom a kriticky mysliacim ľuďom dávajú možnosti vlastného zlepšovania ako nikdy predtým. Pozrime sa na základné 3 kroky vedúce k pevnejšiemu zdraviu a väčšej energii, ktoré môžete vyskúšať a overiť si tak biohackerský prístup.
Pre silnejšie zdravie a lepšiu životosprávu je najdôležitejšie definovať si kontext
Mnoho ľudí si môže myslieť, že biohacking je len módnym trendom, výstrelkom alebo akousi vlnou výživového štýlu. Ak sa však pozrieme na definíciu slova, tak biohacking je v prvom rade praktickou aplikáciou nových poznatkov na základe vedeckých princípov. Človek si jednoducho vytvorí hypotézu a vlastný experiment, ktorý následne realizuje.
Najlepším príkladom je výživový štýl. Môžem skúsiť experiment, že sa celý mesiac budem stravovať nízkosacharidovo, bez lepku a bez mlieka. Poviem, si že to celkom dáva zmysel – vyčistiť a odľahčiť si stravu a postaviť ju na kvalitných prvotných potravinách bez spracovania. Zelenine, kvalitných tukoch a vybraných proteínoch.
Príkladom ideálnych raňajok môžu byť vajíčka na masle s avokádom, čerstvými paradajkami a uhorkami namiesto klasického pečiva, údenín, džemov či iných sladkostí s instantnou kávou s mliekom.
Postupne sledujem a vyhodnocujem, akú mi jedlo dalo skutočne energiu, ako mi trávi, kedy následne príde pocit hladu, ako sa dokážem sústrediť či aká je úroveň mojej motivácie.
Ak však chceme aj oficiálnu definíciu biohackingu, formuloval by som ju takto:
„Biohacking je systémový prístup k lepšej realizácii vlastného potenciálu. Cieľom je prevziať kontrolu nad vlastnou energiou, výkonom a zdravím. Základom je neustále spoznávanie sa, hľadanie a vyhodnocovanie príčin a efektov na základe vedeckých faktov. Biohacker/ka slepo nenasleduje, ale myslí kriticky a vždy v kontexte, aby pre seba našiel/našla individualizované riešenie. Dôležité je rozoznať v chaose vzorce a vytvoriť si z nich vlastný poriadok, ktorý sa však nesmie stať dogmou, lebo človek sa, rovnako ako jeho prostredie, časom neustále mení.”
Samozrejme, biohacking nášho potenciálu nie je len o jedle, ale aj o komplexnom prístupe k praktickému sebarozvoju tela a mysle, práci s emóciami a vlastnou víziou naplneného života. Možno ste však už počuli o tom, že naša telesná a mentálna pohoda je napokon vždy najmä o našej energii a tá je primárne ukrytá v našich bunkách svalov, mozgu a ďalších orgánov.
Kvalitné jedlo mení myslenie
Napriek tomu, že v súčasnosti existuje viacero prístupov k zdravej strave, z osobných skúseností, experimentov aj konzultácií s mnohými odborníkmi z oblasti klasickej či funkčnej medicíny som si v jednej veci na 100 % istý.
Základom je kvalita toho, čo prijímame s vedomím, prečo to robíme. Som preto presvedčený, že kvalitné jedlo mení naše myslenie, pretože človek sa tak naozaj zamyslí nad tým, čo prijíma a aj nad vzťahom k svojmu telu a mysli.
Potom mi ani na um nepríde dať si na obed nejaký lacný a priemerný fastfood či nevhodnú kombináciu sacharidov a tukov ako je slovenská klasika mäso plus príloha na základe vysoko glykemických škrobov (pečivo, zemiaky, cestoviny, ryža atď.).
Rovnako sa vždy zamyslím pri výbere potravín. Prečítam si etiketu, zloženie a overujem poctivosť výrobcu. Jednoducho, nie je mäso ako mäso rovnako ako nie je káva ako káva.
Pre moje telo je dôležité jesť radšej menej, zato však kvalitne. Nerozhoduje plný žalúdok, ale skutočná nutričná hodnota. Nie množstvo kalórií, ale ich kvalita.
Vedeli ste, že v princípe môžete jesť rovnaké množstvo kalórií, ale v závislosti od ich kvality budete buď priberať, alebo chudnúť z podkožného tuku?
Krok č. 1: Definujte si váš semafor
V prvom kroku k zmene a na začiatku biohackerského prístupu jednoducho odporúčam čo najkritickejšie si definovať tzv. semafor prístupu k výberu potravín. Čo tým myslím? Jednoducho to, že si určíte 3 kategórie potravín, pri ktorých červená reprezentuje potraviny a jedlá, ktoré vás zaťažujú, oranžová je neutrálna a zelená označuje to, čo vám dáva silu, chuť aj energiu.
Zo štatistiky a výskumov tak vieme povedať, že v zelenej by sa určite malo objaviť čo najviac zeleniny a kvalitné tuky. V červenej, to už asi aj tušíte, pôjde najmä o „biele jedy” ako biely rafinovaný cukor, biela múka a škroby. Pre niektorých môže do tejto kategórie spadať aj kravské mlieko. Najmä to konvenčne spracované, ktorého výživová hodnota je dosť nízka a zároveň mnohým ľuďom spôsobuje problémy s trávením.
Každopádne si to viete v prvom kroku zjednodušiť dokonca ešte viac!
Eliminujte čo najviac oslabujúcich potravín a maximalizujte čo najviac posilňujúcich potravín. Zároveň však nepodľahnite konvenčnému presvedčeniu, že zdravé jedlo nechutí. Tým, že neopomeniete kvalitné tuky a vsadíte na kvalitu ingrediencií či pestrosť korenia, vám žiadna chuť neujde.
Krok č. 2: Zmeňte konvenčný prístup k raňajkám
Neviem ako vy, ale ja som bol od malička naučený, že raňajky sú dôležité. Hovorili mi, že sa ráno treba poriadne najesť a treba si dať aj dostatok sacharidov, ktoré telo spáli a potrebuje.
V súčasnosti však už nové poznatky tento prístup vyvrátili, pričom stále platí, že raňajky sú kritickým začiatkom vášho dňa. Determinujú totiž do veľkej miery nasledovný manažment cukru v krvi a stabilitu energie vo svaloch aj v mozgu.
Z tohto pohľadu sa však koncentrované sacharidy, cereálie či pečivo ukazujú ako problematické. Rovnako aj množstvo fruktózy, keď niekto zvykne jesť na raňajky len ovocie. V podstate ide o to, že keď ráno začnete nízkosacharidovo, oveľa lepšie nastavujete a trénujete metabolizmus pre pálenie tuku.
Ak do tela dáte viac cukrov ako treba a ešte aj v nesprávnej kvalite, len stimulujete hormón inzulín a spúšťate úplne iné metabolické procesy. Tie môžu viesť až po následné možné návaly hladu, k zmene nálady, nesústredenosti či stresu.
Riešením je eliminovať škroby a základ raňajok postaviť na nízkosacharidových plnohodnotných potravinách. Pokojne môžete aplikovať aj čiastočné hladovanie a extra neraňajkovať. Dať si len čistú kávu, čaj alebo ich kombináciu s kvalitnými tukmi ako je poctivé bio maslo či MCT olej.
Každým dňom tak viete trénovať a meniť postupne váš bazálny metabolizmus pre pálenie tukov namiesto budovania závislosti od cukru.
Krok č. 3: Otvorte myseľ, študujte nové prístupy a experimentujte
V treťom kroku by ste možno čakali nejakú super vychytávku alebo zázrak pre čo najrýchlejšiu zmenu. Priamo poviem, že „zázraky” v biohackingu vychádzajú z toho, že najdôležitejšie sú vždy fakty, sebapoznanie, chuť skúšať nové veci a realizovať vlastné experimenty.
Niekomu tak môže výrazne pomôcť otužovanie, metóda Wima Hofa či silový tréning. Inému zafunguje skôr kombinácia jogy, vedomého dýchania a meditácie. Mnohým ľuďom pomôže obmedzenie konzumácie komerčného mäsa, iným zase obmedzenie komerčných mliečnych výrobkov.
Kritický bod zvratu však nastáva až vtedy, keď začnete veci robiť vedome, s jasným cieľom a významom. Nielen preto, že chcete schudnúť pár kíl a zodvihnúť si trošku sebavedomie. Ale skôr preto, že si jasne prepojíte úspech naplneného života s každodenným pocitom dostatočnej energie, silného zdravia a v súčasnom svete najmä mentálnej odolnosti a schopnosti pokojne reagovať na rôzne stresory.
Asi budete súhlasiť, že hlavným problémom nášho zdravia je stres. Ako ľudia sa radi sťažujeme na okolnosti, ale realita je taká, že si v podstate stres často vytvárame sami. Okolie, prostredie a reakcie ľudí, ktorí môžu byť spúšťačom stresu, často ovplyvniť nevieme, vieme však ovplyvniť našu odpoveď na tieto stresory.
Rovnako vieme ovplyvniť našu vnútornú silu a jasnosť nášho myslenia pre väčší pokoj a intenzívnejšiu radosť zo života. A práve tu ponúka biohacking množstvo inšpirácií pre nové návyky, zmenu prístupu k fyzickému, ale aj mentálnemu zdraviu, ako aj pre naplnený život podľa vašich predstáv.
Dôležitá rada na záver
Experimentovať na sebe je podľa mňa naozaj fascinujúce a dáva to človeku silu. Vyskúšajte nové recepty, cvičenie, iný typ regenerácie, na aký ste boli doteraz zvyknutí, skúste zmeniť svoj spánkový režim pre lepšiu pamäť či silnejšiu motiváciu.
Urobte zmeny, vyskúšajte nové veci a sami sa presvedčíte, čo vám prospieva a čo by stálo za to robiť pravidelne. Práve v ochote experimentovať a skúšať nové prístupy k sebe samému či sebe samej spočíva podstata biohackingu.
Hlavne však nepodľahnite žiadnej dogme, majte vždy otvorenú myseľ, zaujímajte sa o nové fakty, poznatky a snažte sa čo najlepšie vyhodnotiť vlastné dáta či pocity.
Veľa šťastia a zdaru na vašej vlastnej biohackerskej ceste!
Viac užitočných informácií o biohackingu, zdraví a výžive od Dušana Plichtu nájdete na: